Ruble ile aktarıcı marka uyumu şart mı?

bcn17

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
Sram rubleye shimano aktarıcı uyarmı? Yada tam tersi?

Bir de 9lu rublelerde 11-34 ve 11-32 ler var. Bunu secerken arka aktariciyi da mı buna gore sececegiz.

Bazi rublelerde super ince HG zincire uyumlu diyor. Bu ozellikle on aktaricida sıkıntı yaratirmi.?

Scudo

Sezer İmamoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
85
Bisiklet
Sedona
benim bisikletle fabrika çıkışı ruble sram arka attırıcı shımano yani sıkıntılı olmaz ;)

• Beğen
Tepkiler: bcn17

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Farklı markalar olması uyum sorunu çıkartmaz, önemli olan birbirleri ile uyumlu olanları kullanmak.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Rubledeki disli sayisi ve disliler ayni oldugu surece sorunsuz calisir, marka farkinin bir onemi yok deniyor. 11-34e gelince, arka aktaricilarin farkli bacak uzunluklari var ona dikkat etmeniz gerekiyor diye biliyorum

• Beğen
Tepkiler: bcn17

bcn17

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
@BF Okuru

Birbirleriyle uyumlu derken kastınız neydi?

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
Bu konuyu daha once de acmistik orada sevgili dostlarimizla konu tartisilirken ruble ve kollarin uyumu daha on plana cikmisti campy ruble spacer lari campy kollarla kullanilmali aynakol ve aktaricilarin onemi olmayabiliyor sram ve shimano genelde birbiri ile uyumlu ruble spacerlari da uyumlu diye biliyorum.campy kollarla shimano ve sram rublelerde 10 lu sistemde calisma gozlense de cok rahat olamayabiliyor.ideal olan birbiri ile calistirmak

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Farklı markaların birbiri ile kullanabileceğiniz parçaları var kullanamayacağınız parçaları var. Sram ve Shimano rubleler birbirinin yerine kullanılabilir. Rubleyi seçerken dikkat etmeniz gereken arka aktarıcının max. diş ve toplam diş kapasitesidir. Aktarıcıların teknik detaylarında bunlar belirtilir. Mesela 11-34 diş bir ruble kullanmak istiyorsunuz. Arkacının da Deore Rd 591 olduğunu varsayalım. Bu aktarıcının kabul ettiği max. diş 34, toplam kapasite 45 diş. Maksimum diş sayısı uyuyor, sorun yok. Toplam diş sayısının ise bir hesabı var:

Aynakolun en büyük dişlisi (atıyorum, 44 olsun) - en küçük dişlisi (22 diyelim) + Rublenin en büyük dişlisi (34) - en küçük dişlisi (11). Yani; 44-22+34-11= 45

Gördüğünüz gibi, bu rakam da uygun. Yani bu aktarıcı ile bu rubleyi kullanabilirsiniz. Bu rakamları ve hesapları göz ardı ederek ruble seçimi yapmanız muhtemelen sorun çıkaracaktır.

bcn17

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
Benim amacım sramın 11-34lük rubleye deore 9lu rd591 takmak. zaten bu aktarici 45max destekliyor. Bunim aynakol 22-32-42lik. Hesap uygun. Hem önüde belki 44lükle degistiririm.
Sram rublede daha ekonomik geldi bana.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@bcn17
O zaman nokta atışı yapmışım :) Evet, bu parçalar birbiri ile uyumludur. Tabi rublenin 9'lu olduğunu varsayıyorum.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
hortlatıyorum gerçi ama sormak istiyorum alivionun rd-m4000 aktarıcısını uzun kollu aldım. Ruble ise shimano hg300 11-34t 9dişli bu 2 parça araları nasıldır acaba? Bende sürekli şöyle 1 sorun var bisiklette 7.vitese kadar geçişlerde sıkıntı yok şayet 7-8-9a geldiğimde zincir sürekli üste kayıyor 7deyse 8e kayıyor 8de ise 9a kayıyor 9da ise 8e kayıyor bunun nedeni ruble mi gerçekten daha küçük dişli ruble mi almam gerekiyor acaba bu aktarıcım için? yoksa sorun başka yerde mi acaba?

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Sora 9v sistemim var.
Arka aktarıcı 105 - 10 'lu sistemi destekliyor.

ruble almayı düşünüyorum. 11'li sistem alsam ama 9 vites kullansam sonradan da vites kollarını değiştirsem olur mu? Ayrıca zincir değiştirmek gerekir mi.

Tepki
52
İsim
Serkan
Bisiklet
Cube
İyi forumlar, Campagnolo Scirocco 35mm clincher jant setinin arka jant rulman kodunu bilen yardım edebilir mi? Ön 6903 olup arka rulmanlar farklıymış.Campagnolonun kendi kodu var ancak ben rulmanlarin İSO kodunu öğrenmek istiyorum farklı marka rulman alabilmek için.Scirocco kullanan arkadaşlardan rica ediyorum.