Ruble - Aynakol - Zincir - Arka Aktarıcı Uyumu

Nedim92

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Sedona
Sanırım dediğiniz gibi zincirin kısa gelme ihtimali bana da mantıklı geldi ama bisikletçide ayarları yaparken bu dişlinin uymadığını söylemişti ve 4-5 bakla çıkarmıştı. Zaten ön taraf 2 de arka 1 deyken bile neredeyse rubleye yapışcak gibi oluyor.Ön 2 arka 9 da tamame yapışıo rubleye bu yüzdende önü 3 attığımda takılıp kalıo pedalı döndüremiyorum :) Yarın yada en geç p.tesi bisiletçiye gidip zinciri uzattırmalıyım ozaman. Çıkan baklalar bende zaten.Eğer yine olmazsa haber vericem :) İkinizede teşekkür ediyorum ilginiz için, kazasız belasız bol pedallar :)

Scudo

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhaba. Başlıkta da yazdığım gibi bu 4 lünün uyumları hakkında bilgi edinmek istiyorum. Yarın Scott Cyclocross Comp 2011 model bisikletim gelecek, ve üstündeki rublenin dişli sayısı 12-25, aynakol ise cyclocross lardaki standart 36-46 aynakol. Üstünde 9 lu sistem var arkada 105 arka aktarıcı, önde ise Tiagra.Ben genelde rampalı uzun turlar yapmayı planladığım için, rubleyi 11-32 veya 11-34, Aynakolu 34-50 yapmak istiyorum.Fakat bildiğiniz gibi öyle kafamıza göre 11-32 11-34 ruble alıp 34-50 aynakol alıp takamıyoruz belli uyumlulukları var. Hangi ruble ve aynakolu alırsam, bisikletin üzerindeki arka-ön aktarıcı ve zincir ile uyumlu olur ? Veya olur mu ? Olması için azami olarak hangi parçaların değişmesi gerekir ? Bunların maliyeti min-max kaç olur ?
Öğrenmek istediklerim bunlar.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Bisikletin üzerinde gelecek parça listesini aşağıda görebilirsiniz.

Kadro:
New Scott Cyclocross Frame 6061 alloy double butted, Cyclocross geometry Replaceable Dropout
Maşa:
New Scott Carbon CX straight, alloy steerer
Ön Aktarıcı:
Shimano FD-4500
Arka Aktarıcı:
Shimano 105 RD 5700
Vites Sayısı:
18
Vites Kolları:
Shimano ST-4500
Aynakol:
FSA Gossamer CX
Aynakol Dişli Sayısı:
46 x 36 T
Ruble:
Shimano CS-HG 50-9 / 12-25 T
Zincir:
Shimano CN-HG 53

Tepki
5
güzel bir soru..cevabını merakla bekliyorum.gerçi uzun süredir cevap yazan olmamış..güncelliyellim bakalım...

mzerenoglu

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
mehmet
Bisiklet
Salcano
konuyu hortlatayım, bende bu soruya cevap arıyorum :)

@Ozan Güner

up

orneken

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Engin O.
Bisiklet
Corratec
ben de bu konuda araştırıyorum. internette shimano uyumluluk tabloları var, belki yardımcı olabilir size.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160425/014b1a6408e17c6cfb0ac7b4e74a02df.jpg

Şöyle bir hesabı var örnek olarak attım :)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@BF Okuru bunlarin hepsi dogru olmakla birlikte arka attirici askısına gore bazen kapasitenin de üzerinde ruble vs kullanimi mumkun oluyor.
Mesela cogu bisikletin askisi yani kadro kulagi arka attiricinin kapasitesinin uzerinde ruble takmaya uygun. Benim kisa bacak ultegra aktaricim ile 32 ruble kullaniyorum mesela. Gs bacakla 40.ruble bile takan var.

Daha uzun b tansiyonu vidasiyla da kapasiteyi artirabiliyorsunuz (bida ne kadar uzunsa ve iceri dogru sıkılmışsa iki jokey dişlisini birbirinden o kadar fazla uzaklastiriyor)

Bu yukaridaki veriler ise kadro kulagindan bagimsiz dunyadaki tum bisiketler icin garantili ve kesinlikle her şartta uyacak degerler. Ama dedigim gibi cogu bisiklette kapasiteyi aşmak mumkun.

Hatta şöyle bir durum daha var. Biliyorsunuz shimanoda 10 veya 11li sistemlerde mtb ile yol grup setleri karistirilamiyor. Yani yol kolu ile mtb arka aktaricisi olmuyor cunku cekme birakma oranlari farkli. Bunu da kabloya bypass edilen bir adaptor ile aşmak mümkün. Bu adaptorun adi wolf tooth tanpan. Googlelayin göreceksiniz. Boylece yol bisikletinizde 11li veya 10lu sistemde 40 arka ruble bile kullanabilirsiniz.

Bunlar elbette extrem örnekler. Ama en azindan kisa bacak 105 5800 serisi veya 6800 serisi ultegra ile 32 rublenin çoğu bisiklette uygulanabilir olduğunu unutmayin. Tirmaniscilara duyrulur :)

Tepki
1
İsim
ÜNSAL YİGİTER
Bisiklet
Focus
Focus cyclocross aldim gecen ay 36 46 aynakola sahip standart olarak acaba 34 50 ile değişiklik yapabilir miyim aslinda öğrenmek istediğim buydu aciklamalar icin teşekkürler

Bahri Kaplan

Daimi Üye
Tepki
996
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
@BF Okuru hocam şu an kullandığım yol bisikletinde Tiagra set 50-34 aynakol ve 12-28 ruble var. Aktarıcıyı değiştirmeden rubleyi 11-32 yapabilir miyim ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Bahri Kaplan Kısa kolsa aktarıcın bu dişli oranları olmaz çünkü aktarıcının kapasitesinin üstüne çıkacağı için sorun yaşarsın...Kısa kol Tiagra nın kapasitesi 34 diş... 11-32 oran kapasite üstünde kalır... Ama uzun kol yani long cage ise hiçbir problem olmaz... ;)

Tepki
100
İsim
Yasin donmez
Bisiklet
Specialized
Merhabalar;
Degerli dostlar kendime toplama mtb ayarliyorum,aynakol ile ruble uyumunu nasil ayarlamam gerekiyor,aynakol,ruble ve vites aktarici birbirine denk gelmesi gerekiyormu.
Bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim,herkese iyi pedallamalar.
Saygilarimla
Yasin

• Beğen
Tepkiler: abdntstn

abdntstn

Üye
Tepki
25
İsim
Abidin Taştan
Bisiklet
Kron
Benimde çok merak ettiğim bir konu bekliyorum bakalim tecrübeli abilerimizden yanıt:)

• Beğen
Tepkiler: Yasin donmez

Ahmet ERTAN

Forum Bağımlısı
Tepki
692
Bisiklet
Scott
Ruble zincir yeni olmali aynakol aktaricilar sorun yapmaz..butun par calar 9 lu yada 10 lu olmali. Uyumsuzluk sorunu yasarsin..

• Beğen
Tepkiler: Yasin donmez

byhsyn34

Aktif Üye
Tepki
79
İsim
Hüseyin I
Bisiklet
Salcano
Aynakol 3lü olarak alacaksanız 22x32x42 alabilirsiniz ya da yakın oranda alabilirsiniz mtb sonucta
Ruble de 11-34 yada 11-36 olabilir :)
Mtblerde yaklaşık böyle oluyor Deore sistem için konusursak: 22x32x42 Ayna 11-36 Ruble Uzun Bacak 10lu arka aktarıcı 3lü Ön aktarıcı :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yasinadar Şimdi ilk olarak 10 lu mu 9 lu mu 8 li mi buna dikkat edin...Ruble, aynakol ve aktarıcılar için...Çünkü 10 lu sistemdeki zincir daha ince olurken 8 li sisteminki daha kalın olacak...
İkinci etapta aktarıcı diş kapasitesi var...Bu da ön aynakol arasındaki fark ve arka ruble dişlileri arasındaki farkın toplamı oluyor...Buna göre aktarıcı kısa bacak veya uzun bacak oluyor...Kısa bacak daha az diş kapasitesine sahipken uzun bacak daha çok diş kapasitesine sahip oluyor...

Örnek Aynakol : 26-36-48
Ruble: 11-34

Aktarıcı kapasitesi: (48-26)+(34-11)=22+23=45 diş olur ki alacağınız aktarıcının verilerinde yazar bunlar...

Tepki
100
İsim
Yasin donmez
Bisiklet
Specialized
Aydinlattiginiz icin tesekkur ederim:))