Ruble - Aynakol - Zincir Arka Aktarıcı uyumu

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Başlık
28
Tepki
464
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhaba. Başlıkta da yazdığım gibi bu 4 lünün uyumları hakkında bilgi edinmek istiyorum. Yarın Scott Cyclocross Comp 2011 model bisikletim gelecek, ve üstündeki rublenin dişli sayısı 12-25, aynakol ise cyclocross lardaki standart 36-46 aynakol. Üstünde 9 lu sistem var arkada 105 arka aktarıcı, önde ise Tiagra.Ben genelde rampalı uzun turlar yapmayı planladığım için, rubleyi 11-32 veya 11-34, Aynakolu 34-50 yapmak istiyorum.Fakat bildiğiniz gibi öyle kafamıza göre 11-32 11-34 ruble alıp 34-50 aynakol alıp takamıyoruz belli uyumlulukları var. Hangi ruble ve aynakolu alırsam, bisikletin üzerindeki arka-ön aktarıcı ve zincir ile uyumlu olur ? Veya olur mu ? Olması için azami olarak hangi parçaların değişmesi gerekir ? Bunların maliyeti min-max kaç olur ?
Öğrenmek istediklerim bunlar.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Bisikletin üzerinde gelecek parça listesini aşağıda görebilirsiniz.

Kadro:
New Scott Cyclocross Frame 6061 alloy double butted, Cyclocross geometry Replaceable Dropout
Maşa:
New Scott Carbon CX straight, alloy steerer
Ön Aktarıcı:
Shimano FD-4500
Arka Aktarıcı:
Shimano 105 RD 5700
Vites Sayısı:
18
Vites Kolları:
Shimano ST-4500
Aynakol:
FSA Gossamer CX
Aynakol Dişli Sayısı:
46 x 36 T
Ruble:
Shimano CS-HG 50-9 / 12-25 T
Zincir:
Shimano CN-HG 53

Başlık
6
Tepki
5
güzel bir soru..cevabını merakla bekliyorum.gerçi uzun süredir cevap yazan olmamış..güncelliyellim bakalım...

mzerenoglu

Daimi Üye
Başlık
17
Tepki
203
İsim
mehmet
Bisiklet
Salcano
konuyu hortlatayım, bende bu soruya cevap arıyorum :)

@Ozan Güner

up

orneken

Aktif Üye
Başlık
13
Tepki
117
İsim
Engin O.
Bisiklet
Corratec
ben de bu konuda araştırıyorum. internette shimano uyumluluk tabloları var, belki yardımcı olabilir size.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Başlık
15
Tepki
3.517
Bisiklet
KTM
@geziniyo bunlarin hepsi dogru olmakla birlikte arka attirici askısına gore bazen kapasitenin de üzerinde ruble vs kullanimi mumkun oluyor.
Mesela cogu bisikletin askisi yani kadro kulagi arka attiricinin kapasitesinin uzerinde ruble takmaya uygun. Benim kisa bacak ultegra aktaricim ile 32 ruble kullaniyorum mesela. Gs bacakla 40.ruble bile takan var.

Daha uzun b tansiyonu vidasiyla da kapasiteyi artirabiliyorsunuz (bida ne kadar uzunsa ve iceri dogru sıkılmışsa iki jokey dişlisini birbirinden o kadar fazla uzaklastiriyor)

Bu yukaridaki veriler ise kadro kulagindan bagimsiz dunyadaki tum bisiketler icin garantili ve kesinlikle her şartta uyacak degerler. Ama dedigim gibi cogu bisiklette kapasiteyi aşmak mumkun.

Hatta şöyle bir durum daha var. Biliyorsunuz shimanoda 10 veya 11li sistemlerde mtb ile yol grup setleri karistirilamiyor. Yani yol kolu ile mtb arka aktaricisi olmuyor cunku cekme birakma oranlari farkli. Bunu da kabloya bypass edilen bir adaptor ile aşmak mümkün. Bu adaptorun adi wolf tooth tanpan. Googlelayin göreceksiniz. Boylece yol bisikletinizde 11li veya 10lu sistemde 40 arka ruble bile kullanabilirsiniz.

Bunlar elbette extrem örnekler. Ama en azindan kisa bacak 105 5800 serisi veya 6800 serisi ultegra ile 32 rublenin çoğu bisiklette uygulanabilir olduğunu unutmayin. Tirmaniscilara duyrulur :)

Başlık
5
Tepki
2
İsim
ÜNSAL YİGİTER
Bisiklet
Focus
Focus cyclocross aldim gecen ay 36 46 aynakola sahip standart olarak acaba 34 50 ile değişiklik yapabilir miyim aslinda öğrenmek istediğim buydu aciklamalar icin teşekkürler

Bahri Kaplan

Aktif Üye
Başlık
5
Tepki
648
Bisiklet
Carraro
@geziniyo hocam şu an kullandığım yol bisikletinde Tiagra set 50-34 aynakol ve 12-28 ruble var. Aktarıcıyı değiştirmeden rubleyi 11-32 yapabilir miyim ?

• Beğen
Tepkiler: geziniyo

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Başlık
23
Tepki
669
Bisiklet
Bianchi
@Bahri Kaplan
olur neden olmasın :harika:

geziniyo

Forum Bağımlısı
Başlık
74
Tepki
5.969
@Bahri Kaplan Kısa kolsa aktarıcın bu dişli oranları olmaz çünkü aktarıcının kapasitesinin üstüne çıkacağı için sorun yaşarsın...Kısa kol Tiagra nın kapasitesi 34 diş... 11-32 oran kapasite üstünde kalır... Ama uzun kol yani long cage ise hiçbir problem olmaz... ;)

• Beğen
Tepkiler: Bahri Kaplan

Brick3

Üye
Başlık
2
Tepki
2
Bisiklet
Salcano
27 vites bir bisiklet alacağım ve yokuş performansı oldukça önemli bir kriter olacak. Seçenekleri belirlerken aynakol ve rubledeki dişli sayılarına da bakmam gerekir mi? Yoksa dişli sayıları toplama bisiklet yapılmadığı sürece standart mıdır hazır bisikletlerde?

BF Okuru

Üye
Başlık
0
Tepki
43
@Brick3 Yokuşta bence vites sayısı hiç önemli değil. Hele ki dik bir yokuşsa 1. vites çıkarsınız ve burada dişli sayısı önemlidir. Mesela 24 aynakol 36 ruble olsun. 24 / 36 = 0,66 yapar. Bu oran ne kadar düşük olursa vites o kadar yumuşar ve daha dik tırmanışları daha kolay yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: 1 kişi

SANSA007

Üye
Başlık
0
Tepki
21
İsim
İLYAS
Bisiklet
Bianchi
merhaba 105 5700 serisi 10s kullanıyorum rublem 12-27 orana sahip 12-30 yapmak istiyorum arka aktarıcı buna izin verirmi yada max oran olarak kaca kadar olur

orneken

Aktif Üye
Başlık
13
Tepki
117
İsim
Engin O.
Bisiklet
Corratec
@SANSA007 Merhaba. Aynakolunuz kaçlıdır ? Ayrıca vites uzun bacak mı kısa bacak mı ? Vitesin alt kısmındaki zincirin içinden geçtiği parça uzun ise muhtemelen olur. Ama siz aynakol ve vitesin uzun-kısa olduğunu yazın. Kısa 33 uzun 39 diş destekliyor.

Serkan Mıstınoğlu

Road Runner
Başlık
270
Tepki
32.448
Bisiklet
Cervélo
@SANSA007

3 dişlik bir fark için arka aktarıcı değiştirmeniz gerekmez, sadece bu 3 diş için zincirinize 2 adet bakla eklemeniz pürüzsüz vites geçişi için iyi olacaktır. (Normalde 3 diş 1,5 zincir baklasına dek gelir fakat bu mümkün olmadığı için yukarı yuvarlayıp 2 zincir baklası dedik, nasıl hesaplandığını merak edenler için :) )

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

T.T

Daimi Üye
Başlık
4
Tepki
177
Bisiklet
Lapierre
@SANSA007 serkan çok biliyor. Ona güvenebilirsiniz :D:D

SANSA007

Üye
Başlık
0
Tepki
21
İsim
İLYAS
Bisiklet
Bianchi
ayna kol 52 39 oranına sahip bende kurtaracağını düşünüyordum ama acaba olurmu diye sorayım dedim
çok teşekkür ederim bilginiz için şimdi gönül rahatlığıyla rublemi sipariş verebilirim

merhaba arkadaşlar
aşagıdaki likteki aktarıcıların ruble max kac dişliye izin veriyor bilgi verirmisiniz

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Murat B.

Forum Trolü
Başlık
22
Tepki
8.688
Bisiklet
Specialized
@SANSA007
kısa kafesli olan 30, uzun kafesli 32 dişliye kadar destekliyor, diğer bilgileri de şurada bulabilirisniz:

Rubleyi değiştirince zincire bakla eklemeniz gerekebilir, ancak gerekmeyebilir de.

Yukarı Alt