Ruble - Aynakol - Zincir - Arka Aktarıcı Uyumu

Scudo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Örneğin Shimano r7000 ve r8000
287717 dosyayı görüntüle
O wolftooth gibi sistemi aşağı doğru uzatmıyor, arkaya doğru alıyor. Amacı sistemi uzatmak değil, aşağı çevrilemiyor. Benim bisiklette şöyle mesela ((link)):

Sınırı 11-30. Daha büyük ruble için wolftooth ile uzatmak ya da (link) kullanmak lazım, onda da aynı kısım yine arkaya doğru.

ufuq81

Daimi Üye
Tepki
249
İsim
ufuk
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayirli aksamlar. Öncelikle sorum için özür diliyorum eminim daha önce çok kez soruldu ve cevap verildi😔 forumda arama yaptım ama yeterli cevabı bulamadim. Bisikletim peugeot r13. 52-36 ve 11-28 sistem var üzerinde. Yokus çıkarken çıkıyorum ama yüzde 10 üzeri veya yüzde 8 üzeri uzun mesafede takili kalıyorum. Bunun için 50-34 ve 11-34 lü sistem sanirim uygun oluyor. Birde kısa ve uzun bacak konusu var. Shimano sitesindede baktim 105 sistem için kısa bacak 11-30 uzun bacak 11-34 direk kullanim imkanı sunuyor sanirim. Buradaki sorum da ben uzun veya kısa oldugunu nasil anlayacağım? Duzce ilinde ikamet ediyorum çok düz biryer sayılmaz ayrica 33 yasindayim oyle yarış hiz vs derdim pek yok ama ulaşacağım yere yavaş gitmek istemem😀Yardimci olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.135
Hayirli aksamlar. Öncelikle sorum için özür diliyorum eminim daha önce çok kez soruldu ve cevap verildi😔 forumda arama yaptım ama yeterli cevabı bulamadim. Bisikletim peugeot r13. 52-36 ve 11-28 sistem var üzerinde. Yokus çıkarken çıkıyorum ama yüzde 10 üzeri veya yüzde 8 üzeri uzun mesafede takili kalıyorum. Bunun için 50-34 ve 11-34 lü sistem sanirim uygun oluyor. Birde kısa ve uzun bacak konusu var. Shimano sitesindede baktim 105 sistem için kısa bacak 11-30 uzun bacak 11-34 direk kullanim imkanı sunuyor sanirim. Buradaki sorum da ben uzun veya kısa oldugunu nasil anlayacağım? Duzce ilinde ikamet ediyorum çok düz biryer sayılmaz ayrica 33 yasindayim oyle yarış hiz vs derdim pek yok ama ulaşacağım yere yavaş gitmek istemem😀Yardimci olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..
Anlaşılan uzun arka aktarıcıyı daha büyük ruble takabilmek için istiyorsunuz. 42 diş üzeri için uzun kollu arka attırıcı gerekiyor, 34-36 sanırım orta boy attırıcı sınırı.
Komşu düz şehirde yaşamıyorsanız biraz kondisyon gerekli yol bisikleti için, biraz hafif yola çıkmanız gerekebilir.
Size kilitli pedal önerirdim ama yeni başlayanlar için çok tehlikeli olduğu için önermesek daha iyi. Yokuşta ayıramazsanız çok kötü kaza geçiriyorsunuz, ben aldığım ilk gün yaşamıştım. Yayının çok sıkılı olmaması gerekiyor, nedense bisikletçiler bunu doğru yapamıyor, zaten kullandıkça gevşeyecek şeyi.

• Beğen
Tepkiler: ufuq81

ufuq81

Daimi Üye
Tepki
249
İsim
ufuk
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mete Can Karahasan daha büyük ruble degilde 11 34 kullanim icin uzun bacak gerekli diye okudum o yüzden yazdım. Okuduklarıma göre 11-34 ruble 50-34 ayna kol yeterli olacak diye düşünüyorum.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.135
@Mete Can Karahasan daha büyük ruble degilde 11 34 kullanim icin uzun bacak gerekli diye okudum o yüzden yazdım. Okuduklarıma göre 11-34 ruble 50-34 ayna kol yeterli olacak diye düşünüyorum.
Uzun bacak alırsanız 42 takabilirsiniz. 34 de taksanız, şimdiki aynakolun 36'sı da olsa daha çok oran kazanırsınız, aynakolu değişmezsiniz. Anladığım kadarıyla bir attırıcı alacaksınız zaten, almışken uzun bacak alın. 105 olsun diyorsanız uzun bacak arayın, yoksa aynı vites sayılı başka grupset parçası bakın isterseniz.
@ufuq81 komşu, şimdi biraz baktım da 42 takamıyorsunuz wolftooth kadro kulağı parçası olmadan ama temiz vites değişimleri için gerekiyormuş.
Şimdi, 40-42 diş rublelerin sorunu, 39 diş aralıklı 105 uzun kollu attırıcıların bu aralığı desteklememesi.
Uzun lafın kısası, ön vitesi büyük dişlide, arka vitesi en küçük dişlide tutamıyor ama siz böyle kullanmayacaksınız kimse kullanmaz. 39 kuralına uymanın yolu, ön dişli küçük aynakoldayken, arka attırıcıyı 19 dişin altına düşmeyeceksiniz, yani 6. vitesin üstüne çıkmayacaksınız. Yokuş bitti, hızlanmaya başladınız düzlükte, küçük aynakolla 42'den 19'a kadar arka attırıcı ile 5 kez vites değiştikten sonra, 17'ye geçmeden önce 52'lik büyük aynakola geçmeniz gerekiyor.
Deore XT 40-42 kasetiyle, uzun kollu 105 attırıcısı ve wolftooth size gerekiyor.
Biraz spacer derdi olabilirmiş ama uyar deniyor. En büyük dişli eski kasetinize takılamıyormuş ama siz tek dişli değil komple kaset takacağınızdan oluyor sanırım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ufuq81

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
188
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Screenshot_20231129_141900_com.android.chrome.jpg
Screenshot_20231129_142044_com.android.chrome.jpg
Rampa da çok rahat ettirebilecek kombinasyon yaptım. Ama işin uygulama kısmında, görseldeki ruble aktarıcı aynakol uyumlu olur mu?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
  • Beğen
Tepkiler: Sinyor

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
188
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
188
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
TY 501 modeli 122.5mm uzunluk uygun diyor. 118mm bas bayağı kullanıyorum uzun zamandır.
Mosso'nun 3x7'lerinde 118 mm, 3x8'lerinde 123 (aslında 122.5) mm göbek var. Emin olmamakla birlikte bunun zincir hattını dengelemek için yapıldığını düşünüyorum. 4.5 mm kısa olan mil zincir hattının önünü 2.25 mm içe çekiyor, ruble de 4.5 mm daha dar olduğu için ortası 2.25 mm daha içeride, zincir hattı böylece dengeleniyor. Bu küçük farklar pek sorun değil ama önerileni kullanmakta fayda var. Ben Legarda'nın vites setini 3x7'den 3x8'e değiştirirken göbeği 123 ile değiştirmiştim, çıkan 118'likti, tüm çıkanları aktararak topladığım kadroda 3x7 sistem 118'lik göbekle çalışıyor. O aynakolda da önerilen 123.

The best way to find out which spindle length you need is by looking up the specs. (The alternative is trial and error…)

Spindle length and the resulting chainline have some leeway. If you are within 2-3 mm of the “correct” 43.5 mm or 45 mm, you are doing quite well. So if you really “need” a 118 mm spindle, but only can find a 121 mm, that isn’t a big deal. It just moves your chainline outward 1.5 mm. (The difference is split between both sides.) A slightly shorter spindle usually is OK as well, but check your clearances before deciding to move your cranks inward.
(link).

• Muhteşem
Tepkiler: Sinyor

Alazarhus

Üye
Tepki
81
İsim
Kerem Atalar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle iyi akşamlar diliyorum. Umarım mesajı yanlış yere atmamışımdır.
Ben yeni aldığım Corelli Boolva Cr100(8x2 Claris setli)'ümü aşağıya fotoğrafını eklediğim bisiklete benzer şekilde mermer desenli folyo ile kaplayıp marka yazısını altın rengi bir folyo ile ve yazmak ve rublemi ile zincirimi de altın rengi olanlarıyla değiştirmek istiyorum.
1702069094433.png
Bu fikrim/projem için parça araştırıp bütçe ayırırken altın renk 11-34 ve 8 vites bulabildiğim tek ruble bu oldu(site Endonezce ve çeviri programları ile bir türlü İngilizceye veyahut Türkçeye çevirmeyi başaramadım maalesef:
1702069782531.png Aramızda daha önce liklebu siteden alışveriş yapmış veya üretici hakkınca bilgisi olan birisi var ise beni bilgilendirebilirse çok sevinirim. Bir diğer sorum ise bu zincirlerin kalınlıkları ve rublelerdeki "T"yi bir türlü anlayamadım, anlatabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:
  • İnanılmaz
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Öncelikle iyi akşamlar diliyorum. Umarım başlığı yanlış yere açmamışımdır
Ben yeni aldığım Corelli Cr100'ümü aşağıya fotoğrafını eklediğim bisiklete benzer şekilde mermer desenli folyo ile kaplayıp marka yazısını altın rengi bir folyo ile ve yazmak ve rublemi ile zincirimi de altın rengi olanlarıyla değiştirmek istiyorum.
312546 dosyayı görüntüle
Bu fikrim/projem için parça araştırıp bütçe ayırırken altın renk 11-34 ve 8 vites bulabildiğim tek ruble bu oldu(site Endonezce ve çeviri programları ile bir türlü İngilizceye veyahut Türkçeye çevirmeyi başaramadım maalesef:
312548 dosyayı görüntüle Aramızda daha önce liklebu siteden alışveriş yapmış veya üretici hakkınca bilgisi olan birisi var ise beni bilgilendirebilirse çok sevinirim. Bir diğer sorum ise bu zincirlerin kalınlıkları ve rublelerdeki "T"yi bir türlü anlayamadım, anlatabilirseniz çok sevinirim.
T'ler "diş" demek (tooth/teeth), 11 diş en küçük dişli, 34 diş en büyük dişli.
"Bu zincirlerin kalınlıkları" derken neyi kastettiğinizi tam anlamadım ama 6-7-8 vitesler için olan zincirler aynı olduğu için Claris sistemde onları kullanabilirsiniz. 9, 10, 11, 12 vites için olanları kullanamazsınız.
Rubleyi altın rengi bulmak çok kolay değil ama zincir, sol pedal kolu kapağı, sibop kapağı, gidon boğazı spacer'ı, sele borusu kelepçesi, gidon boğazı vidaları, varsa disk vidaları ve bilimum diğer M5 vidaları altın rengi olarak bulabilirsiniz. Bende hepsi var, oradan biliyorum.