Rotor yamukluğu hakkında

Tepki
2
Bisiklet
Geotech
Merhabalar bir sorum olacak 6 vidalı rotorlarımın her ikisi de hafiften yamuldu ve bu tekerin dönüşünü yavaşlatıyor. Buna çözümünüz var mı? İmkanlarım şu an yenisini alacak kadar yok. Bana yardım eder misiniz? Bu konudaki fikirlere çok ihtiyacım var.

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
iki mermer arasına sıkıştırıp uzerınden araba ıle gecerek duzeltenlerı okudum forumda bir dene bence olmaz ıse sanayide tornacılarda pres ler mevcut onlarda duzelmeme şansı yok dıye dusunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hasan ÖĞÜT

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
yamuk yeri kurbacık ile düzeltebilirsiniz tornacıya gitmeyin preslenme yapıldığında rotorun ömrünü kısaltırsınız.

• Beğen

fatih çifçi

Forum Bağımlısı
Tepki
189
Bisiklet
Carraro
ben şu şekilde uğraştım ve başardım.Teker dönüş esnasında balataya değme noktasını belirleyip küçük bir ingiliz anahtarıya rotoru sabırla ve küçük bi kuvvetle bükmek aynı zamanda sadece rotorun yamukluğuyla değil kaliperinde ince ayarlanacak durumları oluyor onuda yerinden gerekirse söküp veya gevşeltip hafifçe rotora göre ayarlamak gerekebilir.tabi bunları söylereken pistonların temizliği ve hidroliğin pistonları itme kuvvetinin ve pistonların güzel çalıştığını varsayıyoruz.tabiki bu söylediğim olay rotordaki hafif yamuklukla ilgili normalde kolay bi durum değil.Tekeri döndürdüğün zaman rotorun iki yanındaki eşit boşluğu görmen lazım istersen altına beyaz bir kağıt koy daha rahat görürsünüz.o boşluğun eşit olması ve pistonların eşit kuvvetle basması gerekir.iyi uğraşlar...

• Beğen

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
Yaklaşık 3 yıldır XT fren kullanıyorum.Bu süre zarfında rotorum defalarca yamuldu, her seferinde elimle düzelttim.Şu an ip gibi rotorum.Gene bozulunca gene elimle düzelteceğim.Rotoru yamulduğu yönün aksine elinizle uygun güçle ittirmeniz yeterli.

Tepki
2
Bisiklet
Geotech
çok çok sağolun...tornacı abim var .. o da dedi ki " taşlanırsa incelir.." ben de uygun görmedim..düz bi zemine koyup düzeltmeyi düsünüyorum.Fakat tam düzlüğün ve nereden yamuldu ayarlama sansını nasıl Elde edeceğim.

çok çok sağolun...tornacı abim var .. o da dedi ki " taşlanırsa incelir..verim alamazsın. " ben de uygun görmedim..düz bi zemine koyup düzeltmeyi düsünüyorum.Fakat o düzlüğü nasıl temin edebilirim.. + olarak yamuklugu da çekiç Falan kullansam uygun olur mu..pense kurbacık falan.

saygılar.

Ozan Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
191
Bence çekiç, pense, kurbacık kullanmayın, bana kalırsa rotoru sökmenize dahi gerek yok.Sürten yeri aksi yöne doğru yeterli güçle ittirmeniz sorunu çözebilir.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bende öyle yapıyorum valla..Düzeliyor..Yekpare rotorların hepsinde yamulma sorunu var..iki parçalı rotorlarda bu sorun çok yüksek oranda kalkıyor..

Tepki
2
Bisiklet
Geotech
tamam sağolun..öle bir denerim.Elimle yamulan tarafı yönüne Göre düzeltmeye çalışırım.şuanda zaten 2 rotoru söktüm düzeltcem diye.2 gün önce kadroyu kırmıştım.ikiye bölündü..Fren benim için başlı başına bir sorun oldu zaten... tesekkür ettim denicem. GEOTECH BOUNCER DIRT JUMP KADRO Alacağım deltadan.aldıktan sonra Yapacağım.:in:

replax1907

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhaba aranızda yeniyim disk frende rotorumda bir yamukluk söz konusu bundan dolayı freni sıktığımda bi tutup bi tutmama söz konusu buna bir türlü çözüm bulamadım.
Tamir için bisikletçiye gittiğimde normal yapılabilecek birşey yok dedi ama bu konudan rahatsızlığım sürekli artıyor yardımlarınızı bekliyorum

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
5.974
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim ön rotor yamulmuştu, bisikletçide düzelttim fakat şimdi yine yamuldu ve bazen sürtünme yapıyor. Hiç bir yere çarpmadığım halde nasıl bu rotor yamuluyor ve her hangi bir 160mm lik yeni rotor alsam iş görür mü?