Rotor Yardım

yusuf Ç

Üye
Tepki
17
@İsaAlp

rotor ' u el ile sağa sola çevirdiğimde dönüyor yani tık diye atıyo sizin bahsetiğiniz freni sıkıp ileri geri diğer barçaların esnemesi diye düşünüyorum jant teli vs.. ama benim sorunum rotor dan bağımsız dönmesi ama tabiki firen sıkarken yada durduğumda dönme söz konusu değil.

Scudo

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
6 vidalıları bilemem ama centrelock baglantısı ise o sorun bendede vardı kilitleme bileziğini sıkmak gerekiyor ben sıktıktan sonra hiçbir oynama kalmadı

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Şu aletle diskinizin ortadaki büyük vidası sıkılmalıdır, çok büyük ihtimalle sorun budur ve kolay çözülür. Ancak bu alet dışında başka bir yolla sabitlemeniz söz konusu değil.

http://www2.bike-discount.de/bilder/small/24446/werkzeug-sicherungsring-tl-lr15.jpg

Bu şekilde daha fazla sürüp diskin ve göbeğin "Center Lock" dişlerine zarar vermeyin bence...

Ender İplikci

Daimi Üye
Tepki
101
sahip olduğum aşağıdaki frenler ile xtr veya xt centerlock rotorlarda uyum sorunu çıkar mı? jant setini alırken mecbur centerlock almak zorunda kaldım elimdeki rotorlar da 6 vidalı.

başka bir sorum da rotor için adaptör kullansam ne kadar sağlıklı olur? rotorları değiştirmesem de olur mu?

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/Original/19980.jpg

xtr rotor;

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/Original/17120.jpg

xtr ice tec;

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/Original/54870.jpg

xt rotor;

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/Original/4420.jpg

evet arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler. resimler biraz büyük oldu kusura bakmayın:)

F.Ertuğrul Aydın

Forum Demirbaşı
Tepki
99
Bisiklet
Scott
Örneğin : 185 mm Rotor ile 160 mm arasındaki fark nedir? veya Shimano marka Hidrolik Fren Setine Sram marka rotor taksak farkı olurmu? olursa ne gibi farklar vardır?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Genelde arkada 160mm lik rotor kullanılıyor, bunun spesifik bir nedeni var mı?
Daha büyük rotor kullanıldığında problem oluşmasından mı tercih edilmiyor yoksa 160mm lik rotor perfermansının yeterli olmasından mı?

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
@kkazim

kadroların ve maşaların destekledikleri rotor çapları belirlidir, desteklenen çaptan büyük rotor kullanılması kadronun ya da maşanın aşırı esnemesine ve ilerleyen zamanlarda da kırılmasına neden olur.

desteklemesine rağmen 160lık rotor kullanılması fazlasına ihtiyaç olmaması ve boyut arttıkça rotorun sağa sola çarpıp yamulma riskinin artmasından kaynaklanmaktadır

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Gürkan Karataş

Cevap için teşekkür ederim.

Ucuza fren seti denk geldi, ön arka ikisi de 185lik, uyum konusunda sıkıntı olmaması açısından sormak istedim, alıp da elimde kalsın istemiyorum..
Kullanılacak olan kaliper rotor çapına göre değişir mi? yani 160lık rotor ile 180lik rotor aynı kaliperde kullanılabilir mi?
Ayrıca kadronun desteklediği maksimum rotor çapını nasıl öğrenebiliriz, maşa için öğrendim fakat kadronunkini öğrenemedim.

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
@kkazim

eğer xc koşulları altında kullanılacaksa 160 mm yeterli zaten, aynı kaliperle kullanabilirsiniz, ama aynı adaptörle kullanmazsınız, 160lık rotor ve 160 mm rotor adaptörü almanız gerekecektir.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Valla cidden teşekkür ederim, cevaplar gayet net, ama cevap verildikçe yeni sorular geliyor, umarım çok soru sorup sıkmıyorumdur.

Elimde fazlalık 160mm shimano xt rotor var, çapa uygun adaptör ile bu rotoru Elixir fren ile kullanabilir miyim?

Bir de centerlock veya 6 vidalı olması, göbeğe montajı haricinde fark yaratır mı? Demek istediğim aynı aynı kaliperde centerlock veya 6vidalı rotor kullanılabilir mi?

Gürkan Karataş

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Gürkan Karataş
Bisiklet
Specialized
@kkazim

frenleme olarak her türlü frenleme yapar xt rotor ve elixir frenler, fakat frenleme performansını ancak kendi rotorlarıyla gösterirler.

centerlock veya 6 vida olması sadece montaj farkı yaratır, adaptör değiştirmenize gerek yoktur. önemli olan rotorun çapıdır.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Atakan DEMİR

Daimi Üye
Tepki
63
@F.Ertuğrul Aydın
rotor shimano dostum alabiliyorsan xt xtr gibi bir seriden al daha da iyi olur

Tepki
23
moment meselesı cap artınca aynı kuvvet ıle daha cook frenleme gucu olusuyor bide soguması daha kolay olur
orjınal her zaman ıyıdır kardes knedı rotorunu kullansan daha guzel olur ama ben shımano frenlerde farklı rotor olmuyor pek sıkıntı cıkarıyor
bıde arkaya 160mm buyuk takamazsın full süspansiyon degilse bisikletın on tarafada masanın durumuna gore 185 203 mm rotor takabılırsın

Emre YAKUT

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Trek
Merhabalar...

185 mm lik adaptör ile 180 mmlik bir rotor kullanabilir miyim ? Adaptör ile kaliper arasındaki spaceri çıkarırsam kullanım açısından bir sorun olur mu ?

Teşekkürler...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kullanırsın fakat fenleme performansın düşecektir.
sebebi de balatalarım tüm yüzeyinin rotora değmemesi..
185 lik adaptör kullandığında, balataların bir kısmı adaptörün kaliperi biraz daha fazla arkaya itmesinden dolayı rotora tam değmeyecektir.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Emre YAKUT

Adaptör ile kaliper arasındaki spaceri çıkarırsan bir sorun olmaz.. Yeterki balatanın yüzeyi tam olarak diske otursun..
Kolay gelsin..

• Beğen
Tepkiler: hsntkr

curly89

Aktif Üye
Tepki
37
Yeni aldığım disk frenin yanında 203 ve 180mm rotor çıktı. Kullandığım epicon maşa max 185 mm rotor destekliyor. Öne 180 arkaya 203 mm rotor kullansam nasıl olur?

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkaya 203 mm fazlaca gereksiz.

curly89

Aktif Üye
Tepki
37
@Harun Salcı

Fazlasıyla büyük olduğunu biliyorum ama avid g3 oluncada kıyamadım. Satmaya kalksam 203 mm rotoru çok zor satarım.