Roller ile antrenman

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
On makaranın mesafesini bisikletine göre ayarlaman gerekiyor. Ya teker göbeği ile makara gobegi aynı hizada olacak. Ya da makara 1 cm önde olacak. Ben 1 cm önde kullanıyorum. Memlunum. Öncelikle cesaret et. Pedalları en yumusaga getir ve pedalları tak. Pedalları takmaman düşeceğini peşin olarak kabullenmen demek. Unutma. Dengeni gidon tepkileri ile değil de vucut tepkileri ile ayarlamaya calış. Rollerı ilk aldıgımda "bu ne ya keşke trainer alsaydım buna binilir mi" demiştim. 3 ay sonra ellerimi bırakıp rahatlıkla dengede sorun yasamadan cevirebiliryorum. Dengenizi hiçbir antrenmanla gelistiremeyeceğiniz kadar iyi geliştiriyor. Kar binişlerinde, buzlu yerlerde benim için 3 ay önce hayal olan denge hareketlerini vucudum artık tamamen istemsiz refleks olarak yapıyor. Pedalı cıkartıp bacagı uzatarak o an denge sağlayıp tekrar pedalı takmaya kadar.

Antrenman hakkında da sunları söyleyim. Vites filan konusmuycam. Daha kesin ifadelerle kadans ve nabız söyleyicem. Eger roller için 200+ lira ayırabiliyorsanız. Rollerdan cok daha ucuz olan ve cok daha öncelikli olan nabız saati ve kadanslı km saatine de para ayırabiliyorsunuz demektir. Şimdi rollerda kandans problemli biraz cunku acemi iken dengeyi saglayım derken kadansı unuturyorsunuz. Temponuza göre kadansı 90-110 arası tutmaya calısın. 110 ustu cok verimli değil. Kadans antrenmanı dısında gecmenizi tavsiye etmiyorum. İlk 5 dakka 130 nabızı, ilk 15 dakka da 150 nabızı gecmeden ısınıyoruz. Sonra hangi zorlukta antrenman sectiyseniz yavas yavas tempoyu arttırıyoruz. Eger dusuk nabızla uzun sureli antrenman sectiyseniz antrenmanı 2 parcaya bölün. Normalde iyi birsey değil ama roller ustunde tek parca 3 saat cekilmez. Antrenmanı bitirirken de 5 dakka nabzı sogumak için cok dusuk tempoda ceviriyoruz. Sonra eger dağ bisikleti kullanıyorsanız vitesi 1 e takın sürekli daha yavaş sürmeye calısın ve dengede durmaya calısın. Bir süre sonra duseceksiniz. Dusunce antrenman bitmiştir :)

Müzik de disco muzigi dinleyeceksınız. Süper oluyor. Normalde metal ve hardrock dinliyorum. Fakat bu tip muziklerle rap, arabeskle filan tempo tutturamıyorsunuz. Normalde cekemen derseniz bile rollerda disko muziği cok super gidiyor. Zamanın nasıl gectigini anlamıyorsunuz.

Scudo

ErdoganKesgin

Forum Bağımlısı
Tepki
994
@serhat alışkan

yanılmıyorsam siz yokuşda basma uyguluyorsunuz ve kollarınız ile bacaklarınıza yük dağılımını dengeleyemiyorsunuz.

Öncelikle kollarınız sizi gidon üzerinde taşımalı ve rahat olmalısınız, öne doğru kendinizi çektiğinizde pedala basmadan çok çekme kuvveti uygularsanız hem gücünüzü min kullanır hem de max verim elde edersiniz. Bel ve sırt ağrılarınız da ciddi şekilde hafifler. Yine sele-gidon ayarsızlığı veya açıların boyunuza uygun olmaması bu problemleri de beraberin de getirir. Ayna kol uzunluğu (170 172 172.5 175) önemsenmez ama 172.5 ile 175 arasındaki fark çok büyüktür.

Kendinizi dinleyip araştırıp, yanınıza pro bir arakdaşınızı alıp sizi incelemsini isteyin, bisikletinizi incelemesini isteyin. Objektif yaklaşımlar subjektif yaklaşımlardan daha iyi olabilir.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
ROLLER (MAKARA) HAKKINDA

Genelde hiç bir bağlantısı olmadan, sadece bisikleti makara üzerine koyarak kullanılmaya çalışılır. Ayrıca bisikleti dengede tutma aparatı ve de merdanelere motor bağlantıları takılabilir. İlk başta zor olsa da zamanla dengede durma sağlanır ve bisiklet kullanıyormuş gibi keyif alınır. Düz bir zeminde kullanılan makaralar üzerinde bisikletin viteslerini çevirerek değişik zorluktaki pozisyonlar elde edilir. Zamanla, ayağa kalkıp kullanma tecrübesi de kazanılır.

Bisikletin ön tekeri ön merdane üzerine, arka tekeri ise arkadaki iki merdane arasına koyulur. Ön merdane ile arka merdaneleri birbirine bağlayan bir kayış sistemi vardır. Bu kayış sisteminin olmasındaki temel amaç: Bisikletin arka tekeri dönerken ön tekerin de dönmesidir. Böylelikle ön ve arka teker arasında bir denge sağlamış olur. Arka teker öne doğru ön teker ise arkaya doğru çalışır

Roller kullanmanın güzel tarafı bisikleti dengeli kullanmayı öğrenirsiniz. Herkes bisiklete binebilir ancak her kes dengeli bir şekilde bisiklet kullanamaz ve bisikleti uzun süreli bir sekilde düz tutamaz. Tıpkı yol yarışçılarının tek bir hizada bir çizgi şeklinde gitmesi veya Fransa Turu’ndaki gibi yüzlerce bisikletçinin yan yana düşmeden gitmesi gibi. İşte bu noktada Makaralar ile bu yetenekler geliştirilir. Makarada bisikletin hareket alanı sınırlı olduğundan, sadece belli bir aralıkta bisikleti kullanmaya çalışırsınız bu da size dengeli sürüş yeteneği kazandırır.

İŞTE SİZE bir ROLLER!!
http://www.bikyle.com/images/EliteParbolicRoller.jpg

• Beğen
Tepkiler: Ozden Ozturan

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Bu arada yazmayı unutmusum. Yere bir örtü serip rollerı ustunde surmeniz cok daha iyi olacaktır. Roller tozlaşmıs teker kalıntıları atıyor ve bunlar bazen belirli noktalarda birikiyor. Ayrıca daha kötüsü var. Zincir gıcırdıyacak kadar yagsız değilse bir secikde ufak ufak yag sıcratıyor ve zincirin bulundugu taraf kararıyor.

Tepki
1
Erdoğan bey şu anda ilaç tedavisi uyguluyorum tabi doktor yardımı ile ,ayrıca bel ve sırt kaslarım zayıf olduğu için bazı hareketler yapıyorum.Bisiklet ant. haftada 4 yapmak istiyorum yol dağ vede makara dahil.Geçmişten yarış tecrübem var 1992 den beri lisanslı ama ant. tekniklerini daha iyi araştırmak istiyorum.İyi yokuş çıkmaya başladığım anda işim çok kolaylaşacak.Uzun bir süre ara vermek zorunda kalmıştım şimdi acısını çekiyorum.

ErdoganKesgin

Forum Bağımlısı
Tepki
994
@serhat alışkan

geçmiş olsun...
En kısa zamanda beraber yarışabilmeyi isterim, sağlıklı günlerinize en ksa zamanda kavuşmanızı canı gönülden dilerim.

Tepki
1
Belkide yarıştık 2006 da adanaya büyükadaya polenezköye 2007 de ise polenezköye gelip masterlerde yarıştım.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Tarık bisiklete binerken küçük bir tabureden faydalanabilirsin.. Hiç olmadı roller'ın kenarlarındaki demir kısımlara basabilirsin.. İnerken zaten yavaşlamaya başladığın an pedalı çıkartıp yana doğru ayağını uzatabilirsin.. Zamanla keyfi artıyor ve inip binmekte kolaylaşıyor.. Biz kışın Ozanla baya vakit geçirdik makarada ancak biz Ogün abi'nin yol bisikleti ile çalıştık genelde. Yol bisikletinin kullanımı ile dağ bisikletinin kullanımı arasında baya fark var.. Yol bisikleti ile daha keyifli ve kolay diyebilirim..

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Ben Roller hakkında çok kısa bir bilgi vermek isterim. Benim gibi uzun yazıları okumaktan sıkılanlar için özet bir bilgi olsun.

Rollerda bisiklet kullanırken, bisiklet sağa veya sola doğru hareket etmeye meyillidir. Bisiklet sağa kaçtığında sol pedala ve dezilere ağırlık vererek, sol pedalı sağa göre biraz daha güçlü çevirin, bisiklet dengeye oturacaktır. Ben Rollerda denge olayını diz ve pedallar ile sağlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: kerem oktar

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Bence hiç çekinmeyin, kaç kere düştüm bir şey olmuyor. Direk dalın olaya, o zaman denge tam manasıyla oturyor. İş beyinde bitiyor yani. Ama 1,15 lastik takmanızı öneririm. Çünkü ben yol bisikleti ile kullanmıştım, amortisöründe kilitli olması dengeyi artırır. Dizler ve pedal yardımı ile ağırlık merkezini dengelemeyi bir deneyin, ben ancak bu şekilde bisikletin rollerdan sağa-sola kaymasının önüne geçebildim. Konu başındaki videoda, adam vücudundan çok diz ve pedallara verdiği gğcğ denge mekanizması olarak kullanıyor.

Tepki
6
Bugün bir roller aldım. İlk denemelerimde, iade edip bir trainer mı alsam acaba diye düşündüm fakat deneye deneye yarım saatte roller üstünde pedal çevirmeye alıştım ve çok zevkli olduğuna karar verdim zira gerçek sürüş hissiyle çok yakın tabi rüzgarı yüzünüzde hissetmiyorsunuz:) Önceki yazılarda belirtildiği gibi; odada hava sirkülasyonunun olması, kilitli pedal kullanılıyorsa gevşek ayara getirilmesi, sağda ve solda gerekli olduğu durumlarda tutunacak sabit olan ve sivri köşeleri olmayan birşeyler olması, sürekli tekere değil biraz daha öne bakılması, yüksek sesle gaz parçalar dinlenmesi, düşerim ben bundan korkusunun yenilmesi ilk kullanımda yapılması gerekenler diye düşünüyorum. İnternet sayfası olan pek çok bisiklet mağazasında fiyatları da mevcut.
Tabi gönül ister ki kış aylarında bisiklet keyfini yaşamak için tropikal memleketlere gidip doya doya pedallamak... :)

• Beğen
Tepkiler: yusufgs36
Tepki
14
Bisiklet
Sedona
Konuyu hortlatmış olucam; 3 gün önce ilk rollerımı aldım. Daha önce trainer kullanmadım. Roller çok eylenceli, ilk gün pek verim alamadım ama bisiklet sürmeyi baştan öğrenmek gibiydi, 3-4-5 pedal derken birinci günün sonunda 5-10dk inmeden kullanmayı başardım. Dün 3. günümde yarımşar saatlerden yaklaşık iki saat antreman yaptım, kendime güvenim de yerine geldiği için bir yandan da dizi izledim. Almak isteyenlere tavsiye ederim gerçekten de çok eylenceli geçiyor antreman, bu haftasonu yolda bana neler kattığını göreceğim.

• Beğen
Tepkiler: kerem oktar

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hort! :ssrtcbya: Gerçekten bilen birileri söylerse çok sevinirim.Bisiklet almadan önce trainer ya da roller alacağım kışın da kullanmak için.Çok video izledim, stuff okudum ancak tatmin olmadım.Özellikle ikisini de kullananlar ne düşünüyor?

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
@I am the Uptown C.

Bisiklet üzerindeki denge kabiliyetinin ve aerodinamiğinin de gelişmesini istiyorsan roller. Ama sırf bacaklar dönsün ve ter atayım diyorsan trainer.