Rocky Balbao

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Slyvester Stallone, Rocky Balbao karakteriyle yeniden ringlerde… Stallone, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği filmin, senaryosunu da yazdı… Filmde uzun zaman ringlerden uzak kalan Rocky’nin tekrar boksa başlaması ve yeni dünya ağır sıklet boks şampiyonu Mason Dixon ile karşılaşması anlatılıyor…

İlk olarak 1976 yılında gösterime giren ve gelmiş geçmiş en çok izlenen filmler arasında yerini alan Rocky, o yıl on dalda Oscar’a aday gösterildi ve en iyi film dalında Oscar ödülüne layık görüldü. Bu filmin ardından dört Rocky filmi daha çekildi… Rocky Balbao ilk filmin çekiminden 30 yıl sonra gelen altıncı Rocky filmi…

24 milyon dolar gibi çok düşük bir bütçeyle çekilmesine rağmen Rocky Balbao, ABD’de 20 Kasım 2006’da gösterime girdiği ilk hafta zirveye yerleşti. Bugüne kadar 70 milyon dolara yakın gişe hasılatı yapan film, hem Silvester Stallone’un, hem de yapımcılarının yüzünü güldürdü. Bu filmle ilgili ABD’den gelen yorumlar ise, en iyi devam filmi olduğu yönünde…

Bana göre ise, hatırlayabildiğim kadar ilk Rocky filmlerine göre biraz daha amatörce... Zaten ilk yarısı, hep Rocky'nin eski günlerini bizlere hatırlatması, öldüğünü öğrendiğimiz çok sevdiği karısı Adrian'ın mezarına birkaç kere gitmesiyle geçiyor... İkinci yarıda muhteşem bir boks maçı var... Ancak biraz kısa sürüyor... Filmin bütçesinin düşük olmasının bunda payı var muhakkak... Ben filmi yine de beğendim ama, benimle izleyenlerden bazıları filmi beğenmediklerini söylediler...

Filmin konusu:
Bir zamanlar İtalyan Aygırı diye anılan dünya ağır sıklet boks şampiyonu Rocky Balboa, şimdi zamanını yıllar önce kanserden ölen karısının adını verdiği Adrian’s adlı restoranında, müşterilerine şampiyon olduğu günlerdeki eski hikayelerini anlatarak geçirmektedir… Oğlu büyümüş, iş hayatında babasının gölgesinde kalmaktan pek hoşnut değildir…

Öte yandan, boks dünyasında yeni dünya ağır sıklet boks şampiyonu Mason Dixon’ın, bu ünvanı dişe dokunur rakiplerle karşılaşmadan aldığı söylentileri dolaşmaktadır. Televizyonda yayınlanan bir bilgisayar simülasyonu ise, Rocky Balboa ile Mason Dixon’ı karşı karşıya getirmiş, iki boksörün data'ları maçı rakibinin neredeyse iki katı kadar yaşlı olmasına rağmen Rocky Balbao’ya kazandırmıştır…

Dixon’ın menajerleri durumu kurtarmak için Rocky Balbao’dan gerçek bir maç isterler. Sevdikleri tarafından desteklenen Rocky, yaşlı olmasına rağmen bu şansı değerlendirebilmek için antrenmanlara başlar… Bu bir gösteri maçı olacaktır ama, Rocky’nin maçı vermeye hiç niyeti yoktur… Mason Dixon’ın maçı kaybetmesi ise, kendisi için son yılların en kötü şakası, belki de boks hayatının sonu olacaktır…

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/forum/rockybalbao/f1.jpg
Rocky Balbao, ilk Rocky filmlerinde yer alan küçük Marie'yle karşılaşıyor... Tabii Marie de büyümüş... Marie'yi, oğluyla birlikte restoranında işe alıyor... Ama şimdilik aralarında bir aşk yok... Belki yedinci Rocky filminde olabilir...

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/forum/rockybalbao/f2.jpg
Rocky maça hazırlanıyor... İlk filmlerde de yer alan Gonna Fly Now adlı parça fonda sürekli çalıyor...

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/forum/rockybalbao/f3.jpg
Ve maçtan bir sahne...

Rocky Balbao (Rocky VI)
Yönetmen-Senaryo: Sylvester Stallone Oyuncular: Sylvester Stallone (Rocky Balboa), Burt Young (Paulie), Milo Ventimiglia (Rocky’nin oğlu), Geraldine Hughes (Marie), James Francis Kelly (Steps), Tony Burton (Duke), A.J. Benza (L.C.), Talia Shire (Adrian - Arşiv fotoğraflarından), Henry G. Sanders (Martin), Antonio Tarver (Mason Dixon) Türü: Aksiyon, drama Yapım: 2006 ABD yapımı Süre: 102 dk. Gösterim Tarihi: 16 Mart 2007 (Özen Film)

Scudo

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
bu filmmi çoktandır bekliyorum süleyman abi paylaşım için çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Süleyman Şatır

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167
Evet güzel bir film,en kısa zaman da solanu ziyaret edicem..;)bilgiler için teşekkür ederim Süleyman abi...

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
Bu filmin serisi benim hayatımda izlediğim en iyi filmdir. bu filme kesinlikle saygım çok büyük. 5 parasız bir adamın nasıl çalışarak dünya şampiyonu olduğunu anlatıyor. bu filmde ben birazcıkda kenimi görüyorum. tabi ben ne dünya nede Türkiye şampiyonuyum orası ayrı ama bisiklet dışında yaptığım sporlarda var mesela 6000 metre yüksek tempo koşu veya serbest (tüpsüz) dalış gibi. bunun dışındada gayet iyi tenis oynuyorum:) ve günde ortalama olarak 2-3 saat arası spor yapıyorum. bu rakam pazar günleri 6 ya kadar çıkabiliyor. son bir aydır için işine body çalışmalarımıda kattım.:) ben geçen sene hem psikolojik olarak (beynen ve ruhen) hemde bedenen şu halimden çok farklıydım ve bunun için yani bana bu yolu gösteren Allah' ada sükür etmekten ve teşekkür etmekten başka yapıcak hiçbirşeyim yok. :)
Rocky filmine dönücek olursak 1975 yılında Sylvester Stallone Los Angeles tı sanıyorum sokaklarda beş parasız dolaşırken bir cafeye girer. ve oturur bir masaya. ama masa döküntü bir halde, cafede çok varoş bir cafedir. Cebinden çıkarar bir kağıt ve Rocky 1 in senaryosunu yazmaya başlar. Ertesi yıl bu film yılın en iyi filmi seçilir , Oscar alır ve Sylvester da milyonerler arasına girmiş olur böylece.
Peki arkadaşlar kimdir bi Sylvester Stallone???
-ortaokulu psiklojik sorunları yüzünden 9 ayrı okulda ve 12 yılda tamamladı.
-Rocky filminden çok önce spora başladı, 175-180 kg ağırlığı kaldırabiliyordu.
-Ünlü olmadan önce Amerikadaki erotik filmlerde oynadı ve meşhur olduktan sonra bu filmleri toplattı.
-Aslında Rocky 5 te Adrian ın kolları arasında ölecekti fakat yapımcılar onu öldürmeye cesaret edemediler.
-"Eyvah Annem Duymasın" adlı filmi kariyerindeki en kötü film olarak nitelendirmektedir. çünkü bütün o sert adam imajının canına okunduğunu söylüyor.
-Baştada dediğim gibi çok sorunlu bir çocukluk geçiriyor, küçük yaşta evden ayrılmak zorunda kalıyor. çocukluğundaki aile hayatı çok kötü...

Bence Rocky filminde rol yapmıyor, bir boksörü canlandırmıyor, kendini oynuyor!Syvester Stallone yi çektiği film için kutluyorum, bence böyle spor filmelerinin daha fazla yaygınlaştırılması ve daha çok beyaz perdeye taşınması insanların spora olan ilgisini arttıracaktır.
iyi günler...

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Biliyorum şimdi herkez bana kızacak amaa bende hemen hemen hergün dvd izleyen ve haftada birkez sinemaya giden biri olarak yorum yapmak istiyorum bu film hakkında ..

Rocky serisinin her bölümünü severek izlemiştim , hemde her seriyi en az 10 kez izlemişliğim vardır . Bu filmide merakla bekliyordum sinemaya gitmeye gerek duymadım , cunki beni etkileyecek bir efekt yoktu filmde ..

Dvd sini aldım zilemeye başladım .. Beni çok ama çok sıktı bu film .. Hele o ringdeki dövus sahneleri okadar yapmacıktıkii hic ama hic iyi olmamıs . Ben ve seyreden arkadasım dedikk ki sanırız Slyvester stallone nin parası bitmis parayı ihtiyacı oldugundan bu filmi yapmıs .. Yani cok sıkıcı ve bi okadarda basit olmus..

Sonuc itibari ile herseyi tadında bırakmak lazım olarak düşünüyorum .. ilk 4 serinin basarısını 5. seri ile yakalayamamıstı .. 6. seri ile bnm gözümde bitis noktası oldu ..

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
yani tabiki kişisel olarak yapılan bir yorum, kimse kimsenin zevkine karışamaz tabiki, herkez hür:) ama olaya birde şu açıdan bakalım. yaşlandığını kabul ediyoruz ama bu filmde tutup dünya şampiyonunu nakavt etmiyor. berabere kalıyor sonuçtada maçı Mason Dixon alıyor. yani maçın sonucunu değiştiren bir şey var mı, yok. eğer bu maç nakavt ile bitseydi, tamam abartılmış derdim ki şu andada bir abartı var ama bu o kadar da fazla seviyede gelmedi bana:) maç yaparken Rocky yumruk atıyor, vuramıyor, vuramıyor sinir oluyor mesela, süratı kalmamış kabul de ediyor:)

ben Rocky Balboa filmine 10 üzerinden 10 verecek değilim, eski filmlerdeki havasıda aynı şekilde gitmemiş kabul ediyorum ancak izlenebilecek bir film olarak görüyorum, çok kötü veya kötü diye nitelendiremem.

Dikkat ettinizmi filmde öyle bir hava vardı ki sanki Rock gerçekten varmış gibi. mesela işin içine Mike Tayson(yanlış yazmış olabilirim:)) Muhammed Ali gibi isimler giriyor:) hatta rol bile alıyorlar.:) bu da bence seyirciyi şaşırtan ilginç ve güzel bir süpriz.

filmi izlerken birazcık ruh halinizde önemli. mesela dalga geçerseniz filmle, sürekli birşeyler komik gelecektir size, ama ciddiye alırsanız aslında olabilir, neden olmasın dersiniz.:)

Arkadaşlar Allah aşkına söyleyin Matrix serisinden daha inandırıcı diyen var mı:) en azından binadan binaya uçmuyor:) bu da bir şey...

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yok simdi dostum ben olaya söyle baktım bende sporun içindeyim .. Cogu dövüş sanatları sporunu yaptım .. Boxlada ilgilendigim icin rocky nin filmlerine hep hayran kalmıstım .. Taki bu filmdeki dövus kısımlarını izlerken yani nakavt etmiş etmemiş o deil vuruslarına dikkatli bakarsanız , gerci dikkatli bakmaya bile gerek yok cok kötü yapılmıs bir film .. Tamam ana konu guzel tabiiki .. Ama film bazında bakarsak bence vasattı .. Ana fikre saygımız sonsuz ..

Simdi matrixte de binadan binaya ucuyor ama ordada hersey akılda bitiyor ;)

Mr. Biggs

Üye
Tepki
41
Filmi yaklaşık 5 -6 yıldır bekliyordum..
Yani taaa zamanında Syl, Rocky6'yı çekmeyi düşünüyor haberleri ile filmi beklemeye başladım..
Nihayet film çekildi, Türkiye'ye geldi ve bende geciktirmeden sinemada izledim..
Öncelikle film, Rocky ve Syl ile maytap geçenlere tokat gibi olmuş..
Şahane bir film olduğunu söylemiyorum elbet ama başarısız bir film olduğunu düşünmüyorum kesinlikle..
Rocky serilerini öyle ya da böyle beğeni ile seyreden insanları kesinlikle tatmin edecek bir yapım..Filmde çok yoğun olmasada dram unsurunu başarılı bir şekilde enjekte etmeleri de filmin sevilebilirliğini arttırmış..
Keşke dediğim tek şey; training sahnesiydi..Biraz uzun tutulsaymış çok daha iyi olacakmış..Önceki filmlerden Burt Young ve Tony Burton'ı görmekte güzeldi..Diğer bir güzellik ise Mike Tyson'dı..
Bill Conti'nin efsanevi "gonna fly now" ve "going the distance" parçalarıda olmazsa olmazlardandı..

Özetle filmi beğenerek izledim..Syl noktayı güzel koymuş..Serinin son filmi olması biraz içimi burktu açıkcası..Rocky serisini bir efsane olarak görenlerdenim..
Belkide film sonunda oyuncular ve teknik ekip yazılarını izlediğim tek filmdi..
Teşekkürler Italyan Aygırı..

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
ya rocky fılmlerını her zaman cok begendım bılmıyoprum bu fılm nasıl ama umarım yanılıyorsundur:p rocky ayrı bırsey gıbı gelıyor paylasım ıcın cok teskkurler

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
şimdi arkadaşlar yumrukları beğenmeyen arkadaşın da dediği gibi o filme biraz teknik açıdan bakıyor. bizim dövüş sanatlarında aynı bilgide olmadığımızı düşünürsek ve doğal olarak sadece konuya bakacağımız için filmi beğenme ihtimalimiz artabilir. arkadaşlar bence kesinlikle gidin, en büyük kaybınız bir bilet olur:) ama bence beğeniceksiniz:):):)