RockShox Tora SL Bakımı! Yardım :)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhabalar. Elinde RockShox Tora SL olan ve bakımının nasıl yapıldığını bilen arkadaşlar varsa bilgi paylaşımı yapabilirlemi. Service Manuel' lerine kadar aradım ancak söküp dağıtmamı sağlayacak detaylı veri bulamadım. Öncelikli endişem maşanın alt kısmını alyen anahtar ile sökünce içinden yağ boşalacağı :) Doğru mu değil mi bilmiyorum. Sadece emin olamadım. Resimli anlatımı olan yada tecrübesi olanlar paylaşabilirlerse sevinirim. Teşekkür ederim.
(link)

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Tamam şimdilik sadece alt boruyu çıkardım ve sorduğum soruyu kendim yanıtladım. Evet! alyen vidaları sökünce alt boru çıkıyor ve her yer yağ oluyormuş.
2. Akan yağ alyen vidanın bağlandığı bacaklardan akıyordu benim gözlemlediğim kadar ve en az yarım çay bardağı kadar yağ kaybettim :(

Enis Arslan

Daimi Üye
Tepki
46
Bisiklet
Sedona
SERKAN merhaba..Youtube de Rock Shox maşa ların bakımları vardı onlara bakarak yapmayı dene :) Birde korkma yavas yavas evde düzenli sekilde dagıt.. Mantıgını anlamaya calıs..Temizle yagını yenile topla ;)

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Bora Doruk

Bora :) söylemesi kolay. Benim zamanımda piyasada bulunan maşalar şimdinin zoom maşalarıydı. Segmanını çıkat hop maşa elinde yağını temizle yayını temizle iç boruyu temizle yağla birleştir bitti. Ama şimdi öyle değil sistem adamlar yük taşıması için bir basınç odası yapmışlar birde onu iten yani maşanın alt bölümünden üst bölümünü ayırmaya çalışan rebound denilen bir teknoloji yapmışlar. İşin enteresan tarafı o videolarda bulunan hiç bir maşa benimki ile aynı değil. Sanki RockShox firmasında mühendisin birisi sırf gıcıklığına bende ki maşayı üretmiş ama bir tane! Ne video ne service manuel ne resim. Belki de maşa ömürlük dür. bilemiyorum ama Hareket eden komplike cihazların hemen hemen hiç birisi ömürlük olmaz. Yağını ekledim. Gel ben biliyorum nasıl yapılacağını malzemelerini hazırla yardım edeyim dese en küçük parçasına kadar parçalarım. Soru yaşadığım yerde götürüp tamir ettirecek kimse yok. Yani toplayamazsam alternatifim yok :)

• Beğen
Tepkiler: Enis Arslan

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
Ben axon s-rl için suntour'a mail atmıştım zamanında yağ değişimi için.Yardımcı olmuşlardı,sen de bi mail atıp sor istersen rock shox'a(sram).

• Beğen

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Halil EROĞLU
Teşekkür ederim. Bu dosyayı ben de indirdim PC ye ama benim maşa ile ilgili sadece kırıntı şeklinde bilgi var. Yani sayfaların birinde maşanın bir bacağı çok farklı bir sayfada da diğer bacağın bir kısmı ile ilgili benzerlik taşıyan bir bilgi var. Gidondan kilitlemeli bir maşa ve borusunun içerisinde o kadar uzun bir yay olacağını düşünmüyorum. Ama yine de çok teşekkür ederim. Sanırım bir cesaret dalacağım bu işe. Hayır anlayan olması şart değil bir kişi gelip yanıma dursa daha önce benzer bir tecrübe yaşamış birisi o da yeter. :)

@ozan erdem

E-mail olayı sanırım bir çözüm olabilir. Onu bir deneyeceğim. Çok teşekkür ederim ilgi ve alakanızdan dolayı...

Enis Arslan

Daimi Üye
Tepki
46
Bisiklet
Sedona
@Serkan HODANCI

Tekrar Merhaba :) Ama dedigin gibi ''hareketli parcalar ömürlük olmaz'' temizlenmesi lazım hem iyi bir performans icin arada bu sart..Halil abide ek vermiş isallah yardımcı olur elinde kalsın istemem asla dikkatli ol kolay gelsin Serkan Abi :)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Bora Doruk
Çok teşekkür ederim. Artık service manuel üzerinden kontrollü bir şekilde fotoğraflayarak sökeceğim ve bakımını yapacağım. Paylaşımını da buradan yaparım :)

• Beğen
Tepkiler: Enis Arslan

Enis Arslan

Daimi Üye
Tepki
46
Bisiklet
Sedona
@Serkan HODANCI
Cok iyi Serkan abi Bende Raidon RLD Fork Review aldım Havalı tecrübe ediniriz :)

@Serkan HODANCI
Cok iyi Serkan abi Bende Raidon RLD Fork Review aldım Havalı tecrübe ediniriz :)

• Beğen

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Bora Doruk
Hadi bakalım kim daha önce sökecek ve toplayabilecek :D

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@SerkanH
Merhaba Serkan Bey.Konunuzu dağıtmak gibi olmasın da;çalışmasından memnun musunuz bu maşanın?Erdoğanlar'da indirimdeydi,kullanıcı olarak tavsiye edebileceğiniz bi maşa mı,teşekkürler.

• Beğen

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@ozan erdem

Merhaba. Çalışmasından memnundum. Bakımlarını sürekli yapıyordum. Ancak bisikleti hafifletmek ve bir üst seviyeye geçmek için sattım ve yerine havalı Manitou maşa aldım. Bu maşayı da satmayı düşünüyorum.. Bu seferde renk konseptini değiştireceğim için..

Maşa budur;
(link)

Bu da bisikletimdeki son hali;

(link)

• Beğen
Tepkiler: cnyn rdr

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
Manitou benim de gönlümde yatan aslan :) fakat bu bütçede değil biliyosunuz siz de.

• Beğen