RockShox maşa kaliper bağlantısı yalama oldu.

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba,

RockShox maşa ön fren kaliper bağlantı yeri dün uğraşırken yalama oldu. Mevcut vida döndürmeye gerek kalmadan girip çıkıyor neredeyse.

Biraz araştırdım forumda helicoil den bahseden var ama Kayseri'de bulma şansım pek yok. Başka bir yol önerecek var mı? Ya da benzer sorun yaşayıp da çözebilen?

Bun arada benzer sorunu yaşayan herkes maşasının RockShox olduğunu söylemiş. Ürün gerçekten bu kadar defolu mu?

Yardım?

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gregor Samsa
Vidayı montajlamadan önce montaj pastası falan sürdünüz mü?

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mustafa Zeybek Vida orjinal Shimano vidası idi ve üzerinde mavi montaj solüsyonu var idi.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gregor Samsa
Benim bildiğim vida her sökülüp takıldığında tekrardan sürülmesi gerek. Bu arada geçmiş olsun

• Beğen
Tepkiler: ToroMir

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzun internet araştıması sonucu bir kaç yol söz konusu imiş:

1. Daha uzun bir vida denenebilir.

2. Herhangi bir tornacıda maşa-kaliper bağlantı yerine bir metrik daha büyük vida boyunda yeni diş açılabilir (Ancak bu işlem yapılmadan önce o vidanın kaliper deliklerinden geçip geçmediğini ölçmek gerek, yoksa kaliper deliklerini de genişletmeniz gerek. ) Yanlış bir işlem kaliperinizi de mahvedebilir.

3. Helicoil ya da helicoil yay sorunu çözecektir. Arayacağınız boyut m6 x 1. İlgili video aşağıda:

Şimdi şu helicoil i bulmak işi kaldı geriye.

• Beğen
Tepkiler: T.T

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@Gregor Samsa 2. Seçenek daha mantiklı. Deliğe kilavuz çekerek bir üst çapta cıvata takabilirsin. Kaliper yuvalarınin genişletilmesi gerekebilir tabi. Bunun icin küçük bir eğe ile parçayı sabitleyip inceden 2 tarafını da eğeleyebilirsin.

• Beğen

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yetkin İkinci seçenek daha kolay aslında ama şu helicoil için hafta içi sanaiiye bakacağım. Eğer bulabilirsem onu deneyeceğim. Zira takılan parça çelik ve alüminyum gibi kolay diş kaybetmiyor. Daha sağlam olacağı kanaatindeyim. Gelişmelerden haberdar ederim.

Aslında forumda muzdarip olduğum konulardan birisi şu: İnsanlar bir konu hakkında soru soruyor. Cevaplar alıyor. Sonrası meçhul. E ne oldu? Hangi yol işe yaradı? Ya da kullandığın yöntemde ne gibi bir sorun çıktı? Konuyu açmadan önce forumda biraz aradım. Benzer iki başlık var ama ikisi de sonrasını yazmamış.

Neyse özetle ben yazacağım :) İyi forumlar...

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
somon ile deneyiniz eğer janta değmez ise

• Beğen
Tepkiler: Cem Tunç

cube gtx

Üye
Tepki
49
İsim
berkay
Bisiklet
Cube
Screenshot_20180325-003605.jpg Buda benden olsun bisikletin üstünde gelen maşa nın (rock shox xc32 solo air ) fren bağlantı yeri kendi kendine döküldü ve ganrantiy girmedi BENİM İCİN ROCK SHOX ÇÖPTÜR VE ÇÖP KALACAK rock shox tan Sonra MANİTOU MİNUTE geçtim 10 numara maşa rock shox tak 10 kat daha iyi

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Vidanın arkası boşta kalıyorsa bir uzununu takıp arkasına somun takabilirseniz, ki vidayı ve veya somunu birkaç milim kısaltmak gerekebilir. Pul da kullanmak faydalı olacaktır. Tabi yer varsa bunu yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: T.T ve ToroMir

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cube gtx Hemen hemen bende de aynı manzara var. Daha yakından inceleyince yalama olma işinin benim sıkmamdan kaynaklanmadığını farkettim. O bağlantı ayaklarından üstteki resmen kırılıyor. Bir iki kurtarma denemesi yapıp, olmazsa büyük günaha girip bir fox bakabilirim.

@Cem Tunç Vida freni takarken tamamen çivi gibi kendi kendine girip çıkıyor. Freni takmadan deneyince en uca doğru bir iki diş tutuyor. Ancak ona güvenip vida takarsam olası sert bir frende sonucu tahmin edemiyorum.

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
@ToroMir vidanın çivi gibi girmesi mühim değil, arkasında ne kadar boşluk kaldığı mühim, 2 dış tutması yeterli değil. Ben makine montaj işinde çalışıyorum, Mersin'de olsaydı hallederdik bir şekilde, iyi bir usta da halleder ama riskli, herkese de güvenilmez. Detaylı foto atabilir misin?

• Beğen

cube gtx

Üye
Tepki
49
İsim
berkay
Bisiklet
Cube
@ToroMir Fox yerine ( pahalı diye ) manitou ya da bak derim onların da güzel maşaları var

• Beğen

Hüseyin Odabaş

Aktif Üye
Tepki
582
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
@ToroMir

hocam resimdeki 210 mm lik rotor adaptörü degil mi, ama resimde 180mm yaziyor galiba? Yani demek istedigim şu; orjinal kilavuzlari bozulmus masa bacagina buyuk rotor kullanip gerilimi arttirmasan daha iyi olur bence.

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hüseyin Odabaş Merhaba. Aslında 160 mm rotor kullanıyordum. Helicoil taktım ancak yeni dış açarken aciyi tam tutturamadım sanırım. Fren kaliperini takınca hafif kastı ve sürtmeyi bir türlü gideremedim. Elimde önceden bulunan 180 lik adaptör ile 180 kim rotor takarak sorunu çözdüm. Gayet sağlam görünüyor ancak en kısa zamanda güvenli bir yerde deneme sürüşü yapacağım.

Tepki
0
İsim
yusuf
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
başkan bunun yay metresi nedir santimi benim maşa da boyle oldu ondan bende alcam helicoil baktimda m6 diyemi geciyo santimi veya metre boyu