rockrider 560 (2000 lira) - rockrider 8.3 (2400 lira) tavsiye eder misiniz?

Tepki
4
İsim
ali
herkese merhabalar,
foruma yeni üye oldum, çocukluğumda kullandığım dandik bisikletleri saymazsak bisiklet dünyasına da yeni giriş yapıyorum.. bir tane dağ bisikleti almak istiyorum.. 1-2 haftadır bisikletle ilgili yazılar okuyorum ve güzel bir bisiklet seçmeye çalışıyorum.. fiyat performansa göre rockrider 8.3 çok iyi gibi geldi bana ama ne yalan söyleyeyim bir bisiklet için de 2400 lira vermek fazla gibi.. tabi bisiklet piyasasına bakınca 20-30 bin liralık hatta daha da fazlasını da görünce 2400 lira çok da değilmiş diyorum..
buradaki rockrider 8.3 ile ilgili tüm yazıları okudum ama yine de emin olamıyorum.. genelde rockrider markası için kadroları hep kötülenmiş ama rockrider kullanıp da kadrosu kırılmış şikayet eden birinin yazısına da rastlamadım hiç.. peki nedir bu kadro meselesi? ben bu bisikleti alıp sonra güzel bir kadro ile orjinal kadroyu değiştirebilir miyim? bütün parçaların uyacağı sorun yaşamayacağım bir kadro bulabilir miyim? bir de böyle bir kadro değişikliği yapmak mantıklı mıdır değer mi? tecrübeli arkadaşlardan bu konuda yorum yapıp bana yardımcı olmalarını rica ediyorum..

bir de rockrider 560 diye bir model çıkmış onun hakkında yorum içeren hiç bir yazı bulamadım, onu da değerlendirirseniz sevinirim..
özet olarak:
1-rockrider markasını tavsiye eder misiniz?
2-tavsiye ediyorsanız 8.3 mü yoksa 560 mı?

(link)
(link)

bu arada 2000-2500 lira civarı başka bisikletler için de tavsiyeye açığım..

son bir ilave de 172 cm boy için S beden kadro küçük gelir mi? (RR 8.3 sadece S kadro kalmış)

Scudo

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@aliaslan3506
Çok küçük kalıyor. Bende sırf boyunu bulamadığım için Rockrider 8.3'ü alamadım.

Hangi ebadda lastik düşünüyorsunuz?

Tepki
4
İsim
ali
@Osman Yener
29'' düşünüyorum ama çok da öncelikli bir tercih değil, genel olarak fiyat performansa bakıyorum şimdilik.. siz ne yaptınız peki? başka bir bisiklet mi aldınız? kadro değişimi konusunda fikriniz var mı? mantıksız mı olur değiştirmak?

bu arada malum forumda yeniyim, mesajımın içinden sadece 1 cümleyi nasıl alıntıladınız acaba?

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Ben ghost kato 7 aldım. Size carraronun Big1029'unu önerebilirim. Fiyat performans oranı güzel bir model.

Kadro değişimi 26 inc yeni bir kadro ve yeni bir ön değiştirici alacaksanız mümkün. Ama size pahalıya gelir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Can incesu

Gurkan17

Üye
Tepki
0
Bisiklet
b'Twin
Bir Rr 8.3 kullanıcısı olarak diyebilirim ki Rr 8.3 fiyat/performans canavarı :)

Tepki
4
İsim
ali
@Gurkan17
evet benim de araştırmalarıma göre RR 8.3 hep daha iyi gibi geldi bana ama sadece S kadro kalmış, 172 boy için sıkıntı olmasından korkuyorum ki Osman bey de küçük geleceğini söyledi..

Gurkan17

Üye
Tepki
0
Bisiklet
b'Twin
Boy önemli kadro boyu size uygun değilse başka seçenekleri değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
Bence 8.3 daha iyi.Nerde baktınız ?

Tepki
4
İsim
ali
@hufucu
decathlon internet sayfasından bakıyordum da an itibariyle 8.3 hiç kalmadı, 1-2 saat önce 4 tane S kadro var diye gösteriyordu.. rockrider 560 da fiyat performans olarak çok da cazip değilmiş gibi geliyor.. 8.3 alabilseydim güzel olacaktı ama şimdi kafa karıştı biraz.. çok kararsızım, bi de vites sistemlerinde deore ya da x5 altı olmasın diye uğraşıyorum, yanlış mı doğru mu yapıyorum emin olamadım, önceliğe hangisine vereceğime şaşırdım.. bu vites sistemlerine sahip iyi markalarda da fiyatlar uçuyor..

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
@aliaslan3506 Site de olamayan bazı modeller mağazada olabiliyor ya da mağazaya gidip Decathlon kart ile sizin için sipariş geçebilirler .Bu şekilde en kısa sürede geliyor.

Tepki
4
İsim
ali
@hufucu
bugün decathlon daydım, ordaki çalışan 8.3 yok dedi bir daha da gelmeyeceğini söyledi, başka mağazada olup da getirebileceklerine dair birşey söylemedi ama yarın telefonla arayıp bir sorayım, hatırlattığın için sağol..

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
Başka mağazadan mı geliyor du yoksa ana depo dan mı emin değilim.Diğer mağazaları da aramanızı tavsiye ederim.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
8.3 için M kadroyu merkezlerine kadar sordum. Stok yok.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@aliaslan3506
Yakın hedeflerle bisiklet bakmışız. Benimde set olarak min deore olan, orta aktarıcıya vites telinin alttan geldiği ve 27.5" tekerlek ölçüsüne sahip bir dağ bisikleti bakıyordum. Fiyatı için 26" olarak sadece rockrider 8.3'e bakmıştım. İlk olarak kafamda Cube Acid 27.5" varken Motobike expo fuarında Ghost'un bu sene çıkardığı Kato serisi hoşuma gitti. Çok uygun fiyata gelincede Kato 5 modelini satın aldım. Fakat daha sonra farkını ödeyip Kato 7'ye dönüştürdüm siparişimi. Şayet renkleri hoşuma gitse ve orta aktarıcı teli benim istediğim gibi alttan gelseydi kesinlikle Carraro Big1027 alırdım.

Tepki
4
İsim
ali
@Osman Yener
1-2 hafta önce piyasadan bihaberken hedefim 1000 liraya bir dağ bisikleti almaktı.. sonra piyasa ve bisiklet özelliklerini araştırdıkça benim limit de yükseldi haliyle.. almışken iyi birşey olsun beni 3-5 yıl sorunsuz götürsün, bir de bisiklete alıştıktan kısa bir süre sonra üst donanımlara merak sarıp da keşke biraz daha üst model birşey alsaymışım dememek için uğraşıyorum.. şu an bisikletin olayının dışında olduğum için bilmiyorum ama atıyorum 2000 liralık bisikletle 3000 liralık bisiklet arasında sürüş keyfi açısından gerçekten çok fark var mıdır? big1027 ye ara ara bakıp duruyorum da rengi hakkaten çok kötü ya..
bu arada ghost da yerli üretimmiş galiba, accell grup carroro, bianchi, ghost un kadrolarını kendisi mi yapıyor bilginiz var mı?

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
@aliaslan3506 Bisikletlerde fiyatı belirleyen şeylerden biri grupsetler.Örneğin Tiagra set 1000 tl civarında iken Dura-ace set 3500 tl civarında.Bence uzun süre değitirmeden kullanacağınız bir dağ bisikleti alacaksanız Hidrolik disk ve yol da yorulmadan kullanabilmek için kilitlenebilir maşa tercih edin

1000 tl civarı benim hoşuma giden modellerden biri Salcano ND-350 26 HD yada 29 HD

Tepki
4
İsim
ali
@hufucu
kilitlenebilir maşaya dikkat ediyorum ama fren için V-fren olsa daha iyi olur diye düşünüyordum fiyat açısından.. ama 1500 liranın üstündeki bisikletlerde pek V-fren görmüyorum hiç.. bir de hidroliğin bakım olayları açısından özellikle kaçınıyordum ama okuduğum yorumlara göre pek sorun çıkmıyormuş galiba, yılda 1 kere bakım yeterli oluyor diye duydum..

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
Ben uzun yollar da kullanmadım ama bir kişi mekanik disk den memnun değildi 30 km den sonra frenleme de sıkıntı yaşadığını ve ses yaptığını söylüyordu.Çamurlu ıslak zeminlerde jant ıslanacağı yada suya gireceği için V frende sıkıntı yaşayabilirsiniz.