rock shox sid world cup karbon maşam kilitlenmiyor

bianchiultra

Forum Bağımlısı
Tepki
226
yakın zamanda arkadaşımdan almış olduğum rock shox sid world cup 2006 karbon maşam kilitlenmıyor. arkadaş kilitlenmediğini söylemişti bende onaylamıştım dayanamadım aldım.
kesinlikle hava veya yağ keçesinde rebaundda bi sorunu yok
kesinlikle gidondan kilitleme aparatıda çalışıyor ama kilitlenmıyor.
peki sorunu bilen var mı?
yağı mı eksik?
hidrolik kilitleme mi bu maşalar?
yağı eksik olunca kilitlemiyo mu acaba?
yardımcı olursanız sevinirim
temsili resim
(link)

Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Evet bakım zamanı gelmiştir muhtemelen,yağı eksiktir. Eğer 3-4 senedir bakım görmüyorsa servise verin bütün keçeleri,contaları ve yağı değişsin en temizi.

• Beğen
Tepkiler: bianchiultra

bianchiultra

Forum Bağımlısı
Tepki
226
@Samet Şenel

ben neden kilitlenmediğini öğrenmek istiyorum :in:
bi sorunu yok sadece neden kilitlenmıyor

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Hidrolik kilitleme olduğu için ya yağı eksiktir yada küçük bir ihtimalde olsa motion control mekanizması arıza yapmıştır sağ bacak içindeki. Açıp denemeden bilmek imkansız. Sağ bacağa yağını ekleyip bir deneyin derim.

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Ben de (senin ki kadar iyi olmasada) maşamda kitlenmeme problemi yaşadım.Hemde aynı seninki gibi gidondan kilitleniyor ama maşayı kilitlemiyor.Uzun süre uğraştık ve en sonunda sıkıntının maşa üzerindeki kilitleme kolunda olduğunu farkettik :)
Değiştirdik ve düzeldi :)

• Beğen

Salih Manavoğlu

Daimi Üye
Tepki
492
Bisiklet
Cannondale
Masa dis görünüste tamamen normal olabilir. herşeyi çalışıyor gibi görünebilir. sorunu yok diyorsunuz, ancak en önemli sorunlardan birini yaşıyorsunuz ki o da maşa kilitlenmiyor..

masa her zaman yağı dışarı kaçırmaz, yağ eksiltiğini görmezsiniz. kilit yapan mekanizma içerisinde bir aşınma var olabilir ve yağı maşanın içine salmış olabilir ve %90'da sizin maşanızda bu sorun var. Bana sorarsanız bu şekilde kullanmayin; yağsız çalışan kısımlarda aşınma sonradan düzeltemeyeceğiniz duruma gelmesin.

Samet'in dedigi gibi maşanın bakım zamanı gelmiş hatta zamanı çoktan geçmiş. Ya servise gönderin, ya işi bilen birinden yardım isteyin ya da biraz araştırıp kendiniz yapmayı deneyin..

• Beğen

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
Samete katılıyorum motıon control mekanızmasında bı sorun olabılır eger yag maşa ıcerısıne sızma yaptıysa yanı kılıtlıyken fazla zorlanmıssa eksılme bu sekılde olur.
Bende sid team kullanıyorum ve duzenlı bakım yapılması gerekıyor bu surede kullanmıma baglı oluyor tabıkıde.Ben maşamı 2. el aldım ve kılıtleme yapmıyordu sonra tamamen söküp herseyını kontrol ettım ve motıon control mekanızmasında sorun cıktı ve degıstırdım yurtdısından getırılebılır tr de satısı yok malesef.Dua edınde yag eksılmesı olsun... Meret baya pahalı cunku :(

• Beğen

bianchiultra

Forum Bağımlısı
Tepki
226
sorunu buldum:D
maşa tamamen yagsız çalısşıyormus yag döktüm kilitlemeye basladı bi sorun yok pekı hangi yağ daha iyi sizce?

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
@BARIŞ AKAN

Motorex marka 5W süspansiyon yağı olarak geçiyor.Yağı kararında eklemek gereklı yağı fazla eklerseniz maşanın çalışma mesafesini azaltırsınız ayrıca sağa bacak içinde fazlalık yağ iç tüpün altında klavuz miline zamanla taşınır.Az eklerseniz tam klit yapmaz.Ayrıca bu yağın bir değişim ömrü vardır.Bisikletinizi ne sıklıkta veya ne tür parkurda kullanıyorsunuz bilemem ama zamanla yapacağınız bakımlarda yağın durumunu gözlemleyerek kararıp bulanıklaştığı zaman özelliğini yitirmiş demektir.Özelliği yitiren yağın demişmesi gerekir... ;)

• Beğen

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Arkadaslar benim de merak ettigim birsey var. 2010 tora sl kullaniyorum gidondan kilitli. Bakim yaptirma periyodu nedir bu masanin nasil ogrenebiliriz? Cunku bakim icin arizasini beklemek istemiyorum ve masayi 5 aydir ( sert kis kosullari dahil ) kullaniyorum. Hatta oyle ki 2 ay once bir ara soguktan dondugu icin kilitlenmis gibi oldu esnemedi ama eve gidince bakarim derken 5 dakika sonra tekrar calismaya basladi.

çağrı sezgen

Aktif Üye
Tepki
45
@Mehmet Emin

Aynı maşadan bir arkadaşımda var, dediğiniz olayın aynısı onda da var, kendi kendine kilitlenip açılıyor.
Soru1: Maşa da ufak bir yamukluk var mı?
Soru2: Hidrolik doldurma kapağı tam olarak kapanıyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Emin

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
@çağrı sezgen

Bence tam olarak aynid egil. Cunku benim amsam sadece bir kez kendi kendine kilitlendi, o da tahminimce soguktan. Hava acayip soguktu cunku.
Cevap 1> Hayir yamukluk yok
Cevap 2> Bahsettiginiz kapak nerede bilmiyorum, sol bacagin altinda alyanli kisim var orasi da tam sikilabiliyor, gevsek degil.