Rock Shox Pilot'dan hidrolik yağ çıktı

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar süspansiyonumun sağ kapağını açtığımda içinde boru kısmının yarısını dolduracak düzeyde hidrolik türü bir yağ vardı. Bu nedir, acaba hidrolik süspansiyon mu oluyor???

Scudo

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
@eldorado

Anladıgım kadarıyla sen lock-out kapagını acmıssın ve o gordugun hıdrolık kılıtleme ıcın kullanılıyor.Ayrıca ınsallah eksıltmemıssındır yoksa kılıtlemede problem yasatıyor yanı verımlı calısmıyor.Bende psylo kullanıyorum ondada olmustu! Ama ılave ettım sorun kalmadı:)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Sağ kapağın altındaki kısım rebound ve kilitleme mekanizmasının yağı yani hidrolik yağı...

Zaten pilotlarrın sol bacağında yay ve hava sağ bacağında ise yağla çalışan ve maşanın tepme sistemini kontrol eden hidrolik mekanizması bulunur...bu yağ eksilirse yada o kısımda bir hava alma durumu olursa (hava alma durumu eski tiplerde olur 2005 ve üstü ie hava alma durumu olmaz) Ama eğer o sağ bacaktaki yağ eksildiyse komple ağı boşaltıp olması gerektiği kadar yağı ölçüp geri koyman gerekir....

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Allahtan o yağa dokunmamışızzz, aslında ilk açtığımızda içinde acaba su mu var die düşündük:D Soora bi kaba yavaştan boşalttık, meğersem yağ imiş:) Hemen geri döktük yağı içine;) Bu modellere bakım gibi bi olay söz konusu oluo mu???

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Bu arada hava alıp almadığını nerden anlıcamm.pff ya bu hidrolik sistemleri çok seworum ama problem çıkarma riski yüksek:(

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@eldorado

üsteki vüdayı söküp içine yağ boşaltırsan daha kolay olur fakat kullanman gereken yağ 5wt amortisör yağı olmalı sen üzerine tamamladıysanki kısabir süre sonra hav boşluk yapacaktır o zaman anlarsın

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Rockshox'ın sitesinde pilot maşanın bakımının nasıl yapılabileceğine dair komple bir döküman mevcut. Bulamazsan pazartesi buraya ekleyebilirim. Ancak bu iş çoook alet edevat ve dikkat gerektiren bir iş...

Tepki
43
yaa arkadaşlar bende aynı maşayı kullanıyorum nerden kilitleniyor yada kilitleniyormu bilen varmı yaa çok değişik bi maşa sevdim bu aleti:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@eldorado

slm orock shoxun pure damping diye tanımladığı bir sistem . olabilir
sol bacağında çelik yay olduğu için tek taraflı yaylanma normalde bir tarafta yay bir taraf boş olsa fren bastığında yada sürerken yatış esnasında maşa boşluk tarafı içeri daha fazla girecek kısaca maşada bir çaplaşma meydana gelecektir .

rock shox bunun dengelemek için sağ tarafa bir ventil ile geçiş yaparak yağ yukarı doğru o ventilin içinden çıkarken (ventil deliği dar olduğu için baçağın tarafını sertleştirerek iki bacak arasında tepmeyi daha dengeli iki bacaktanda drenç kazandırmak için kullanıyor

teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper