Rock Shock pilot hidrolikteki olay???

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar bu hidrolik süspansiyondaki çalışma prensibi nedir?? NEden sağ süspansiyon içinde yarıya kadar yağ bulunur, avantajları ve dezavantajlarını söyleyebilir misiniz???

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Sağ bacaktaki yağ amortisörün yaylanırken kontrollü bir şekilde girip çıkmasını sağlar...Sağ bacak içerisinde bulunan mekanizmadaki iki haznede yağ vardır ve amortisör çalışırken yağ bu hazneler arasındaki deliklerden geçerek hareket eder ve geri tepme sırasında tabiri caizse bisikletin boğa teper gibi değilde daha kontrollü şekilde geri tepmesi (rebound) sağlanır...

Yeni nesil çoğu maşalarda sağ bacakta yağ vardır ve bu geri tepme (rebound) kontrolü içindir... Sol bacakta ise maşanın türüne göre yay yada hava bulunabilir... Burdaki hava yada yay ise yaylanmayı sağlar...

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Seda

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Rock Shox Pilot Sl de sertlik ayarı yerinde hava subabı var,
maşa da hava destekli (air asist) diye geçiyor tam olarak çalışma prensibi nedir?
Ben 70 kg yim 70 kg için 0-5 ps gibi düşük bir değer vermişler,
maşa bu durumda yaylı mı havalı mı? eğer ikisi birdense hangisinin özelliklerini
daha çok yansıtıyor??

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
adamım sağ bacaktaki bu yağı gördüm, bisikleti ilk aldığımda (2. el) amörtisor baya sertti ve bisikletçiye götürdüm, kapakları açtı, sağ taraf yarıya kadar yağ idi, onun bi kısmını boşalttı, sol tarafta da dediğin gibi yoğun greslnmiş yay vardı, ordan ayar yaptık, ayarı yağtıktan sonra bi miktar aldığımız yağı sağ bacağa geri koyduk, bi sorun olur mu dersin??? Ne bileyim amortisör yaylanırken yay esneme sesi geliyor, sanki yasız bi yayın çıkarttığı ses gibi:S napalım...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Valla kim açtı bilmiyorum ama Açıp kapatırken dikkat etmek lazım onun içindeki yağ belirli ölçülere göre belirmi miktarlarda konuyo öyle kafaya göre konmuyor yani...

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
yok yaa,aldığımız yağı geri koydukk, bi değişim olmadı ilk halinden, bu arada sesi diyorum, neden gelir o ses,yay esnerken gelio,jontaları eski,çatlar, onun etkisi olur mu

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
içerdeki olması gereken yağın olmamasından dolayı sürtünmeden çıkabilir...

Gökhan Seda

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Trek
Aga yağdan olcağını sanmıyorum yaa, o sesi duysan eminim yağdan omadığını düşünürdün bence, nasıl desem, hımmm, yatak gıcırtsı gibi, ama yüksek bi ses deil:)

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
arkadaşım bisikletçi maşayı sökmeden öncede aynı ses geliyormuydu,çağrının dediğine katılıyorum her bisikletçi düzgün iş yapamaz amortisörde

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Muhtemelen içerdki kuru kalmaması gerek parçalardaki yağ kurumuş olabilir tabi bilinmediği içinde tekrar yağlanmamıştır...