Rivendell - Atlantis

tayfur

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mayıs 2005
Mesaj
1.621
Tepki
1.026
Şehir
İstanbul
(link) California'lı bir özel bisiklet üreticisi. Sadece çelik bisikletler üretiyorlar. Bisikletlerinin en egzotik olan ve adı da Rivendell olan modelleri California'daki atolyelerinde el emeği göz nuruyla üretiliyor. Atlantis, Rambouillet, Quickbeam, Mixte, Saluki gibi diğer modelleri ise Japonya'daki küçük bir atölyede gene tamamen elde ve büyük özenle üretiliyorlar.

Bisikletler çelik. Tabi bildiğimiz paslanmaz çelik değil. Dedaccai, True Temper, Colombus gibi özel dipçikli çelik borular kullaılarak "Lug" denen geçmelerle borular birbirine tutturuluyorlar. E bunun sonunda da şiir gibi kadrolar ortaya çıkıyor. Kadronun şok absorbsiyonu tamamen rigid bir bisiklette olabilecek en rahat sürüşlerden birini sağlıyor.

En üst seviye komponent ve aksesuarlar tedarik ediyorlar.Brooks marka seleler, Nitto marka gidon ve gidon boğazları, ön ve arka bagajlar, Shimano'nun gidon ucu değiştiricileri, Pasela veya diğer markalarda 26", 650C, 700C lastikler, belki Mavic Cosmic Carbone SL değil (zaten bu bisikletin o tür janta gereksinimi de yok) ama en iyi tür jantlar , Dia-Compe, Weinemann, Shimano long-reach ya da canti ya da terazili (u-brake) frenler sonuçta hem en üst düzeyde konfor sağlayacak hem de evladiyleik olacak bisikletler topluyorlar.

Biraz pahalı tabii. Kadroları HER ZAMAN kadroyla beraber üretilen çatalla beraber satıyorlar. 1400 dolardan 2500 dolar ve üstüne çıkan "frameset" fiyatları var.

Atlantis modeli beni daha çok ilgilendirdi. Kadronun güzelliği HER ŞEYDE kullanılabilecek olması. Amerika'da bununla Cyclocross yarışlarına girenler de var, 3000 millik arazi yarışlarına katılanlar da. Bu kadroyu hem günde 5-10 kilometre ev-iş arası gitmek için hem de asfalt ya da off-road koşullarda dünya turu yapmak için kullanmak mümkün. 700x52 lik lastik bile kullanmak mümkün. Atlantis hakkında bilgi için: (link)

Bu YAVRU'nun birkaç resmini de eklemeden olmaz.
 
  • Beğen
Tepkiler: duyguny
Scudo

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Temmuz 2005
Mesaj
1.023
Tepki
597
Şehir
İstanbul
Bisikletlerin "Harleyi" yaw bu. Süper. :) Toprak zeminde de bayağı agresif durmuş, ehhehe... :rolleyes:
 
  • Beğen
Tepkiler: duyguny

tayfur

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mayıs 2005
Mesaj
1.621
Tepki
1.026
Şehir
İstanbul
hem çizgi romancılar bilir, Martin Mysteré tadı da veriyor bisiklet. Atlantisss. ;)