Restoranını Satan Bisikletli Gezgin

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.869
  Beğeniler:
  4.915
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Restoranını satan bisikletli gezgin

  Gürkan Genç, 2010'da restoranını satıp hep hayalini kurduğu bisiklet yolculuğuna çıkmış. Türkiye'den Japonya'ya uzanan, 11 ülkeyi kat eden rotasında 343 gün boyunca pedal çevirmiş. Güzel anlar, sürprizler, zorluklar hiç peşini bırakmamış. Şimdilerde üniversiteleri gezip deneyimlerini aktarıyor. Yolculuğunun belgeseliyse Dağ Filmleri Festivali'nde gösterilecek...

  [​IMG]

  Her ne kadar ailesi izin vermediği için evinin çevresinden fazla uzaklaşamasa da, küçüklüğünde bisikletine atladığında aklı hep uzun yollara, hatta başka ülkelere gidermiş. Liseye başlarken ara verdiği bisikleti 15 yıl sonra, 30 yaşındayken eline alınca eski aşkı tekrar canlanmış; bisikletle dünyayı gezmek. Öyle gelip geçici, anlık bir heves değil. Kararın birden bire, kendiliğinden ortaya çıktığını söylüyor. Ankara'da işlettiği restoranını satıp kendisini Japonya'ya uzanan yolculuğa hazırlamaya başlamış. Rota için çalışmalar, önceki maceraperestlerin deneyimlerini soruşturmalar, yanına alacağı ekipmanı seçme, sponsor bulma arayışları... Yalnızca üç ay sonra kendisini yollarda bulmuş. Yazlık ve kışlık kıyafetlerden, su arıtma cihazından, kamp malzemelerinden, uydu telefonu, GPS cihazı ve bilgisayardan oluşan, 48 - 68 kilogram arasında gidip gelen bir ağırlıkla...

  Gürkan Genç, 2010'un Nisan'ında çıktığı ve 343 gün süren yolculuğunun aklına nasıl düştüğünü böyle anlatıyor. Bu süre boyunca 12 bin 500 kilometre pedal basmış. Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Japonya hattında 950'yi aşkın şehir ve köyü durak olarak kullanmış. Macerasının günlüğünü kendi adıyla açtığı, halen ulaşılabilen blog'unda tutmuş.

  GERÇEKTEN İSTİYORSANIZ
  Böyle bir karar vermenin cesaret gerektirip gerektirmediğini merak ettiğimizde bir sır verir gibi konuşuyor; 'Gerçekten istiyorsanız ve yapabileceğinizi düşünüyorsanız, çıkmaya hazır hissedebilirsiniz kendinizi. İstedikten sonra her şeyin başarılabileceğini yaşayarak gördüm. Siz neden göremeyesiniz?' Yolculuk sırasında ailesinden ve çevresinden destek görmüş. Fakat öncesinde değil... 'Dünyanın öbür ucuna gideceğim dediğimde iki üç kişi hariç kimse ciddiye almıyordu beni' diyor.
  Onca zorluğun üstesinden gelip yolculuğun sonlarına yaklaştığında 'işte gerçek hayat bu yolculuk' fikrine ikna olmuş. Kendisine restoranını satmasını, garip bir şey yaptığını ima edercesine hatırlatanlar için şöyle bir cevabı var; 'iPhone henüz çıkmıştı piyasaya. Japonya'ya gideceğim için oradan kolaylıkla alabileceğimi düşünüyordum. Japonya'da mağazaya girmemle gülüp çıkmam bir oldu. Minimal bir hayat yaşamaya ikna olmuş durumdayım. Bir yıldır aynı şeyleri giyiyorum mesela.'
  Gürkan Genç bu deneyimini şimdilerde Türkiye'nin farklı yerlerindeki liseleri ve üniversiteleri gezerek öğrencilere anlatıyor. Yolculuğu sırasında çektiği belgeseli 'Demir Atlı Adam', Dağ Filmleri Festivali kapsamında 10 Mart'ta, Beyoğlu Avrupa Pasajı'ndaki etkinlik mekanı Aynalıgeçit'te izlenebilir.


  Arjantinli bir kız 'kuş öpücüğü' verdi
  Tacikistan'da Pamir Dağı tırmanışı çok zordu. 4 bin 650 metrelik dünyanın en yüksek araç geçiş noktalarından biri. 'Tur bisikletçiliğinin Everesti' sayılıyor. Başınıza bir şey gelse sizi kurtarmaya gelecek kimse yok.
  Dünyanın en büyük sekizinci çölü Karagum'u boydan boya geçtim. 45 ila 50 dereceler arasında pedal çevirmek gerçekten zorlamıştı.
  Moğolistan'da dünyanın en büyük üçüncü çölü Gobi'de 12 gün pedal bastım. Kocaman bir boşluğun ortasında giderken bir süre sonra kendi kendime konuştuğumu fark etmiştim. 12 gün boyunca duş almadan, her gün aynı kirli tencereden yemek yemek, suyunuz bittiğinde kendi çişinizi arıtmak ve geceleri eksi 30 derecede uyumak ayrı bir tecrübeydi.
  * Ülke adı vermek istemem. Bir yerde başka bisikletçilerle birlikte yanlış bölgeye kamp kurduğumuz için gece yarısı silahlı askerler geldi ve bisikletlerimize el koyarak bizi tutukladılar. Başka bir kampa kadar yürütüp sonrasında serbest bıraktılar.
  Orta Asya'daki Türk” cumhuriyetlerde misafirperverlik görülmeye değer. Herkes evine, restoranına misafir etti.
  Çin'de Arjantinli bir kıza aşık oldum. İkimiz de farklı hedeflere sahip gezginler olunca bana bir 'kuş öpücüğü' verip 'Gerçeğini almak istiyorsan Arjantin'e gelmelisin' dedi.
  Kırgızistan'da 100 kilometre arayla tesadüfen iki kız kardeşin evinde kaldım. 'Vay be dünya çok küçükmüş' demiştim.


  Bisiklet bizim için sadece 'karne hediyesi'
  Gürkan Genç'in Türkiye'deki bisiklet kullanma alışkanlığı hakkında söyleyecekleri de var elbette. Bizim kültürümüzde bisikletin en fazla 'karne hediyesi' biçiminde algılandığını söylüyor. Bir ulaşım aracı olabileceğiyse neredeyse kimsenin aklına gelmiyor. Kendisi Ankaralı. O kadar uzun yolu kat edip Ankara'ya döndüğünde, otomobilini satmış ve şehir içi yolculuğunda da bisiklet kullanmayı tercih etmiş. Yalnızca kışın, o da yollar buzlandığında toplu taşıma araçlarını tercih ettiğini söylüyor. Zaman zaman, kırmızı ışıkta dururken yanına yanaşan aracın kendisine çarpması gibi kazalar yaşıyor. Bisiklet yollarının yapılması konusundaki umudu koşullara bağlı; 'Talep olmadığı sürece bisiklet yolu yapılması zor görünüyor. Bu talebin artması için okullarda elimden geleni yapıyorum' diyor.

  EN KEYİFLİ ROTALAR
  Gezmekten mutluluk duyduğu, en keyifli bisiklet rotalarını soruyoruz. İstanbul'u yeterince tanımadığı için öneri vermek istemiyor. Ankara için önerisi; Eymir Gölü, İncek, Mogan Gölü, Sincan Harikalar Diyarı, Mavi Göl, ODTÜ ve Hacettepe Üniversiteleri'nin arazileri.
  Türkiye çapında öneri yapmasını istediğimizde bisikletle turlamayı sevenlerin; Gökova'nın, Akyaka'nın, Kaçkarlar'ın, Burdur Gölü'nün, Salda Gölü'nün ve Kapadokya'nın keyfinin kaçırılmayacağını söylüyor.

  Gürkan Genç Akşam Gazetesi röportajı
  4 Mart 2012
   
 2. MuhammedErkan

  MuhammedErkan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  897
  Beğeniler:
  440
  Şehir:
  Sivas
  Seviye:
  Bu Gürkan Genç yönetici olan arkadaşımız mı?
   
 3. #3
  Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.869
  Beğeniler:
  4.915
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Doğrudur..
   
 4. Murat Çetinkale

  Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  578
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Başlık "Ferrari'sini satan Bilge" gibi olmuş :) Ama içeriğe çok imrendim doğrusu...
   
  Sinan Ceylan bunu beğendi.
 5. adem er

  adem er Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  148
  Şehir:
  konya - antalya
  Seviye:
  keşke daha fazla bilgi imkanımız olabilse. daha fazla bilgi ve foto yu nesıl bulubiliriz?
   
 6. İslam Gölge

  İslam Gölge Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.306
  Beğeniler:
  835
  Şehir:
  Tekirdağ-Çorlu
  Adı:
  İslam GÖLGE
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
 7. DreamMaker

  DreamMaker Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Nisan 2011
  Mesajlar:
  333
  Beğeniler:
  188
  Şehir:
  Gaziantep
  Adı:
  Tuğrul TIRPAN
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-23-36.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
2.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...
upload_2015-7-20_12-17-30.png
Antrenmana çıkmadan önce bünyemizin ne durumda olduğunu bilmek can alıcı nokta. Aslında bisikletin başına geçip de pedal çevirmeye başlayıncaya kadar kendimizi yeterince formda hissedebiliriz ama...