Resimli arka vites ayarı

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında enderyigit89 tarafından paylaşıldı.

 1. enderyigit89

  enderyigit89 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  daha önce anlatıldımı bilmiyorum ama boş durmayalım dedim:D

  öncelikle vites ayarımız neden bozulur bu konulara değinelim.
  öncelikli olarak teller zamanla gerdirilmelerinden dolayı uzama yapar(özellikle yeni teller). bu uzama arka attırıcının pozüsyonunu belirleyen telde olduğundan viteslerde atmama veya sese neden olur.

  Bir başka neden ise klavuzlar yani tel yolluklarıdır, tel yollukları gelişi güzel seçilmemelidir, kalitesiz tel yollukarı kullanılmamalıdır, düzenli olarak tel yollukları temizlenmelidir(kullanım şartlarına göre bu periyot değişebilir örneğin benim için 3 yılda bir, batakta çamurda gezen biri için haftada bir)

  Tel yollukları temizlenmesse ne olur; tel yollukları telin içinde rahatça gidip gelmesini sağlar ama zamanla yollukların içine çamur toz toprak ve benzeri elemanlar dolar.buda telin rahat hareket edememisine yol açar(aynı şekilde ucuz veya uygun olmayan tel yolluğu daha hızlı kirlenir ve kısa zamanda tıkanır).Örneğin çoğu şikayet viteslerde yukarı çıkarken (8 den 1 e)sorun yok ama (1den 8 e)aşağıya inerken geç atma, bir süre ses yapıp sonra atma veya sürekli ses yapıp atmama şeklindedir.bunun nedeni siz yukarı çıkarken teli elinizle iterek çekersiniz (parmağınızla telin daha zor geldiğini anlayamıya bilirisiniz çünkü bu kirlenme uzan zamanda olacağından size herzamanki gibi gelicektir)yani kuvvet uygularsınız, ne kadar tıkansada baş parmak için sorun teşkil etmiyeceğinden:) vites yükselir.ama aşağı çekildiğinde sadece attırıcı yayının gerginliği kadar bir kuvvet teli geri çekmeye çalışır.buda çok az bir kuvvet olduğundan yolluk kirliyse, ya zaman alıcaktır yada hiç geri gelmicektir;)

  herneyse tel yolluklarımızın temiz olduğunu varsayıp vites ayarına geçelim

  Arkadaşlar ilk önce yapılacak işlem bisikletin arkasına geçip attrıcının bulunduğu viteste, ruble ve attırıcı dişlilerinin paralel durumda olup olmadığına bakmaktır.
  yani nasıl nişan alırken göz-gez-arpacık yaparız onun gibi, bunda da ruble-attırcının üst dişlisi- attırıcının alt dişlisi şeklinde olucak bir birlerine paralel olmalılar değilse bir sorun var demektir arka attırıcı bir darbe sonucu eğilmiş olmalı, ya düzeltmeyi deniceksiniz (fazla canını yakmayın:) ) yada yenisini alıcaksınız genelde ilki tercih edilir:D alttaki resimde nasıl ip gibi, aynen öle olucak
  [​IMG] [​IMG]

  benimki düz sorun yok diyorsanız
  gelelim arka attırıcıda bulunan 4 adet vidaya(eğim ayar vidasını saymassak 3)

  örneğin
  vitesinizi küçükten bir üste attırdığınızda geç atıyor, atmıyor ses yapıyor veya atıyor arada bir geri iniyorsa aşağıda resimde gözüken tel sertlik ayar vidasını saat yönünün tersine çevirin bu sayede tel biraz daha gerilir ve bir üst vitese geçme sağlanacaktır(fazla açarsanız bu seferde yeni attığı bir üst vitesten,bir üst vitese atmak isticek ve ses yapıcaktır, ozmn biraz sıkın (saat yönünde))

  tam tersi üst vitesten bir alta çektiğinizde atmıyor, ses yapıyor veya atıyor arada bir geri çıkıyorsa ozmn tel bulunduğu vitese göre gergin demektir. gevsetilmesi gerekir ozaman ayar vidası sıkılır (saat yönünde)

  [​IMG] [​IMG]

  attırıcıdan ses gelmeyene ve viteslerde sorun yaşanmıyacak sekilde geçişler sağlanana dek bu işlemler tekrarlanır.
  not:ayar vidası çok hassastır gevşetin sıkın derken bunu yaklaşık yarım tur veya çevrek turlarla yapın yoksa biraz uğraşırsınız:D

  vitesler ayarlandı ama daha 3 vida var dediğinizi duyuyorum:)
  gelelim diğer 2 vidaya bu vidalar sınırlayıcılardır.bu vidalar arka attrıcının gezme (travel) mesefasini ayarlarlar(mesela 9 ruble ile 6 lı rublenin genişlikleri farklıdır, o yüzden 6 lık attırıcı 9 lu rublede kullanılamaz, kullanılsa bile 9 lu rublede sadece 6 vites faal olur diğerlerine geçemessiniz neyse bu konu baya karmaşık yeni bir konu açabilcek kadar kompleks:D )
  mesela attrıcınız 1. viteste iken veya 1. vitese atar atmaz jant ile ruble arasına girdiği olur veya vites 8 de iken veya 8 e geçer geçmez ruble ile kadro arasına girer bunun nedeni sınırlayıcıların devre dışı olmasından kaynaklıdır(sınırlayıcılar özelliklede çok sert sürüşler atlayışlar yapıyorsak veya düzenli olarak vites ayarı yapmıyor ve pek anlamıyorsak gereklidir. nedeni ayar yapmıyorsak tel bollaşır ve kadro ile ruble arasına sıkışabilir eğer pedal çevirmeye devam edersek zincir kırılabilir veya kadroya zarar verebiliriz)
  şimdi altaki resimde attrıcının yukarı sınırını belirleyen vida gözüküyor yani bu vida sayesinde zincirimiz ruble ile jant arasına girmesini engelleyebiliriz.vidayı biraz sıkalım eğer vites 1. vitese geçmiyorsa açmamız gerek 1. vitese geçene kadar açılır geçtikten sonra aslında çok az daha açmamız gerekir (tercih meselesi)işte bu kadar

  [​IMG] [​IMG]

  şimdide alttada gözüktüğü gibi alt vidayı sıkıyoruz fazla sıkarsak 8. vitese geçmicektir geçene kadar açıyoruz. çok az daha açılabilir (tercih:) )

  [​IMG] [​IMG]

  NOT:Bazı markalarda alt üst vida yerleri tam tersi olabilir, hatta aynı markada farklı modellerde bile farklılık gösterebilir, deneyerek bulabilirsiniz

  şimdi gelelim son vidaya bu vida genelde pek kullanılmaz şağıdaki resimde gözüktüğü gibi, attırıcımızın açı ayarını bu vida ile yaparız genelde arka ruble değişmediği sürece pek kullnılmaz ayarıda pek bozulmaz ama diyelimki en büyüğü 32 olan rublemizi değiştirdik ve daha büyük dişli bir ruble taktık(daha büyüğü varmı bilmiyorum:D ) ozaman vitesi 1 çektiğimizde attrıcının üsteki dişlisi rublenin 1. vites dişlisine değebilir(herzaman böledir diye bşi yok:) ) ozmn vida sıkılır attırıcının üst dişli biraz daha rubleden ayrılır tam tersi arası çoksa, sorun olmaz merak etmeyin;) ama gevşetebilirsiniz.

  [​IMG] [​IMG]

  Bu yazımda şu sorunları çözmüş olmalıyım belkide daha fazlasını yaptım:D

  SORUN-1
  *vites attırırken bir üst vitese atmıyor ses yapıyorsa
  SORUN-2
  *vites attrırken bir alt vitese geçmiyor ses yapıyorsa
  SORUN-3
  *1. vitesden daha yukarı çıkıp cant ile ruble arasına sıkışıyorsa
  SORUN-4
  *8. vitesten daha aşağıya inip kadro ile ruble arasına sıkışıyorsa

  NOT:Anlattığım yazıda 8 li rubleye göre anlattım bilginize(6-7-8-9 lu ayarı farklı değildir:D)
  Hatalar olabilir düzeltirseniz sevinirim.
  resimler sağdan soldan alıntıdır.
  konu ve anlatım tamamen ban aittir.
  all right reserved

  Artık bir teşekkürü çok görmessiniz:p
   
 2. #2
  enderyigit89

  enderyigit89 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  ist
  Seviye:
 3. Sercan Sözer

  Sercan Sözer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  538
  Beğeniler:
  359
  Şehir:
  İstanbul/Tuzla
  Adı:
  Sercan S.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Çok sağolun benim bildiğim kadarıyla ufuk arkadaş arka vites ayarını da anlatmıştı.Ama emeğe saygı.Teşekkürler.
   
 4. #4
  enderyigit89

  enderyigit89 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  tarık biyerde anlaşmazlık veya yanlış anlama var 4. vites yazı boyunca geçmiyor bile yanlışmıyım ?:)
   
 5. Erol KOLAS

  Erol KOLAS Kıdemli Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  193
  Şehir:
  Cide
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Resimlerin alıntı olduğunu belirtmiş arkadaş. Siz resimdeki vida yuvalarına dikkat ederseniz daha iyi anlaşılır kanımca.
   
  enderyigit89 bunu beğendi.
 6. #6
  enderyigit89

  enderyigit89 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  hımm ewt şimdi anladım tarığın neden öyle dediğini:D tarık, erol arkadaşında dediği gibi o resimleri sadece vidaları göstermek için koydum, 4. vitese alıp ayarlayın demek değildir bu, nette vidaları gösteren resimleri bulunca bende burda paylaştım.
  problem solved:in:
   
 7. tolga1976

  tolga1976 Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Yazınız için teşekkürler..

  Bir ilavede ben yapmak isterim..

  Vites ayarlarınızı yaptıktan sonra zinciri aynakolun tüm dişlilerine geçirerek kontrol ediniz.:in:
   
  enderyigit89 ve Erol KOLAS bunu beğendi.
 8. caner ünsal

  caner ünsal Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.154
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  yazı için teşekkürler . İlk şekildeki sağdaki ve soldaki iki görüntü arasında ne fark var ? ya da biri neyi diğeri neyi gösteriyor?
  Sizden bir de kendi yorumunuzla ön vites ayarı yazısı bekliyoruz. Forum içinde bir birine benzer bir kaç yazı var. Sabit konu olabilecek desteği almış tek bir yazıya indirgense karışıklık ortadan kalkacak
   
 9. #9
  enderyigit89

  enderyigit89 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2007
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  2 resim arasında bizim konumuz bakımından pek fark yok aslında pointte kesicektim birini sonra vaz geçtim.2 si farklı marka veya model(negatif olduğundan anlayamıyorum:) )sadece bu
  evet ön viteside anlatmayı düşündüm ama ufuk arkadaş anlattı diye anlatmak istemedim(adam güzelce anlatmış şimdi bende anlatırsam yanlış anlaşılır diye anlatmadım. yoğun istek olursa yine kendi uslubumla ön viteside anlatırım:in: )
   
 10. dogan58

  dogan58 Kıdemli Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  20 Aralık 2009
  Mesajlar:
  203
  Beğeniler:
  148
  Şehir:
  KOCAELİ /GEBZE
  Adı:
  Doğan
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  TeŞekkÜrler Bİlgİ İÇİn
   
 11. kucukdev

  kucukdev Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  50
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  HATAY
  Seviye:
  bende merak ediyorum bu vidaların ne işe yaradığını, çok güzel anlatmışsınız teşekkürler
   
 12. Mustafa Acar

  Mustafa Acar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  2 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  829
  Beğeniler:
  550
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Bilgi için teşekkürler.. Eklemeye açık olduğu için bir bilgide ben vereyim...

  zaman içinde vites ayarınızın bozulduğunu düşünyorsak yada yeni vites yaraı yaptıysak yapacağımız kontrolle vites tel gerginliği ayarlarınız..

  vites koluna vitesi attırmak için tam değilde yarım basarsak arka vites ortada kalcak ve zincir sekmeye başlıyacaktır. yarım basılı haldeyken zincir bir sonraki zincire arasırada inip inip çıkacaktır hiç inmiyorsa telimiz gevşek, inip tekrar çıkmıyorsa gergindir 1/8lik yada 1/4 lük turlarla vitesi doğru ayara getirdiğimizde istenilen vitesden diğerine çat çut geçebilir artıkın..:)

  edit: yeni seri viteslerde tel gerginliği arka attırıcıdan değil vites kolundan yapılıyor buda ayrı bilgi..:D
   
 13. özgür barış uçkaç

  özgür barış uçkaç Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  bodrum
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  teşşekürler anlamayanlara göre gayet net çabuk anlaşılır olmuş.bu ayar olayını kurcalaya kurcalaya kendim çözmüştüm ama açı ayar vidasına hiç dikkat etmemiştim. sağol.
   
 14. Levent Sönmezer

  Levent Sönmezer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Haziran 2011
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Gayet sade anlatım için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
   
 15. Abdulkadir ARSLAN

  Abdulkadir ARSLAN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2011
  Mesajlar:
  398
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  Gaziantep/İstranbul
  Seviye:
  Emeginize saglık Tesekkürler
   
 16. burhan çetin

  burhan çetin Forum Bağımlısı

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  23 Haziran 2011
  Mesajlar:
  680
  Beğeniler:
  1.040
  Şehir:
  BALIKESİR
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Paylaşımınız Için Teşekkürler.
   
 17. observer

  observer Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.500
  Beğeniler:
  395
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  resimleri yenileyebilir misiniz?
   
 18. observer

  observer Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.500
  Beğeniler:
  395
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Yeni konu açmak istemedim buraya yazdım.
  da demin frenleri ayarladım ama viteslerde yine sorun var.
  yaptıklarımı anlatıyorum bi yerde yanlışım var mı acaba?
  not:ön aktarıcımı çıkardım ön vitessiz sürüyorum normalde :D
  ön aktarıcıyı 1e aldım yani en küçük dişliye.
  arkayı da 1 e aldım yani en büyük dişliye.
  pedalı çevirmeye başladım.gösterge 1 deyken gösterge 3 deydi.
  L(Low) vidasını sıkarak 2 ye kadar indirebildim. 1 e inmedi.
  ön aktırıcıyı 3e aldım yani en büyük dişliye.
  arka aktarıcıyı da 7 ye aldım yani en küçük dişliye.
  pedalı çevirmeye başladım bisiklet bi türlü 21. vitese gelmedi.
  H(High) vidasını sıktım fakat ön otomatik 2 ye indi chain suck(zincir sıkışması) olcak gibi oldu bende bıraktım.
  yardımlar için şimdiden teşekkürler.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2015-11-26_19-21-0.png
Arkadaşlar selam, Benim gibi 50'sine dayanmış olanların dikkat etmesi gereken bir konu var: Kemik erimesi ve kas kütle kaybı. Bu sorun özellikle 40'lı yaşlarda başlayıp, ilerleyen yaşlarda...
upload_2017-2-1_9-3-3.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
GARMİN SABAH.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...