Replika ürün nasıl anlaşılır?

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar bugün internet üzerinde ikinci el bir bisiklet dikkatimi çekti. Bisikletin üzerinde karbon gidon set ve sele borusu vardı.Fiyatlarına baktığımda tahmin ettiğim gibi baya tuzlu olduğunu gördüm. Doğal olarak parçaların replika olduğunu düşünmeye başladım

Sizden öğrenmek istediğim şey şu: Replika karbon gidon, gidon boğazı, sele borusu nasıl anlaşılır.

Varsayımlar haricinde(ucuzsa kesin replikadır gibi) elle tutulur bilgiler paylaşırsanız ben ve benim gibi merak edenler faydalanır.

Şimdiden teşekkürler....

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
İkinci el bile olsa faturası olan bir ürünü almak güzel bir yöntemdir ;)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Gidon,gidon boğazı ve sele borusu replikaları çok yaygın. Ve pek belirleyici özellikleri olmadığı için ayırt etmek zor. Çünkü yazı ve logoları da birebir taklit edebiliyorlar.
Önerim, kaynağını bilmediğiniz, size ispatlayamadıkları her parçaya replika olarak yaklaşmanızdır.

Satıcıların, replika olduğu anlaşılmasın diye fiyatı yüksek yazdıkları da oluyor.. Fatura sorunuz. Nereden alındığını sorunuz. Orjinal kutusunu sorunuz. Açıklayamıyorsa zaten replikadır.

Özellikle Ritchey'e karşı takıntılı hale geldim. Çerez fiyatına karbon malzeme olur mu ya :D

Araştırma yapmak için Aliexpress sitesini kullanabilirsiniz. Çakma karbonların nasıl göründüğünü inceleyin. Göz aşinalığınız olsun. Çok iyi taklit edilenler de var, onları da görün, bilin.

(link)

Bir diğer tüyo, genellikle replika karbonlarda, karbon doku kullanılır. Karbon dokusunu çoğu firma kullanmaz orjinallerde. Ama Replika ürünlerde karbon olduğunu gözümüze sokup, özendirmek için çoğu zaman karbon desenli bir yapıları olur. Verdiğim linkte de durum aynı. Belki de bu gidonun orijinali düz siyah renktir. Bilemiyorum.

Replikalarda yazılar daha büyük yazılmaya meyillidir. Daha parlak olurlar.

(link)

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
@Serkan Mıstınoğlu hocam benim gördüğüm fsa force.
Az önce bir video izledim.Biraz Yüklenince Replika gidon adamın elinde kaldı. Bunun bisiklet üzerinde hareket halindeyken olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Kafa üstü çakılır insan. Acaba yüklenerek mi denesek diyorum :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@katran şu boğaz dhgate sitesinde satılıyor mesela..

http://image.dhgate.com/desc_300801229_00.jpg

onların da replikaları var

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
:D
Yok, ısırmayın da, erdoğanlardaki görselleri detaylı incelemeye çalışın. Tam olarak her şeyi aynıysa gerçek olabilir de. Ama yine de emin olamayız

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
sıkıntı kalitede zaten hocam. herşeyi birebir kopya ama sağlamlığı kopyalamıyorlar.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yazıları karşılaştırın. İlla sahtesinde ortalama hatası yazı büyüklüğü farkı var. en kolay bu şekilde anlaşılıyor.

mtmecax

Üye
Tepki
55
İsim
mt
Şüphelendiğiniz parçayı hassas tartıyla ölçüp orjinalinin verileriyle karşılaştırınca yadsınamayacak bir oranda fikir verir. Bazı çakma parçalar orjinalinden daha hafif doğrudan elenebilir. Orjinal parça zaman geçtikçe kilo verecek değil ya sonuçta. Çinli abiler bazen abartıyor böyle. Ben de bir adet tümleşik yol gidonunu kendi elimle parçaladım. Taktığımız gün çatlamıştı, söküp dersini verdik kendisine. Tabi kendim de dersimi aldım.

• Beğen
Tepkiler: Harun ÇEVİK