'Renkli' beslenin, sağlıklı kalın

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Said Ergöktaş tarafından paylaşıldı.

 1. Said Ergöktaş

  Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  449
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  KAYSERİ - Hill Climb - XC
  Seviye:
  Mor brokoli kanserle mücadele eder, kırmızı üzüm kalbe iyi gelir... Yediğiniz gıdaların renkleri sağlığınıza nasıl etki ediyor? Bu soruya, ünlü İngiliz gazetesi Daily Mail yanıt veriyor. Yapılan son araştırmalar, besinlerin sağlığımıza faydalarının renklerine göre çeşitlilik gösterdiğini ortaya koyuyor

  Brokoli
  Sağlıklı renk: MOR
  Vücutta, alyuvarların ve K vitamininin oluşumunda çok önemli bir yere sahip olan folat'ı bol miktarda içeren brokoli, kanın pıhtılaşmasında ve kemik sağlığında önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda, gözleri kataraktan koruyan bir kimyasal madde de içeriyor. Brokoli, içeriği ile göğüs ve rahim kanserine karşı da koruyucu bir besin. Ona mor rengi veren pigmentler, antioksidan özelliğe sahip. Brokolide bulunan bu antioksidanlar, kanserin yanında kalp damar hastalıkları ve Alzheimer'e karşı da mücadele ediyor.

  Greyfurt
  Sağlıklı renk: PEMBE
  Pembe bir greyfurt sarı greyfurta oranla 40 kat daha fazla karoten içeriyor. Greyfurt prostat kanseri ve kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor. Ayrıca, akciğer, mesane, rahim ve cilt kanserine karşı da koruyucu etkiye sahip. Her renk greyfurt, bolca C vitamini içeriyor.

  Portakal
  Sağlıklı renk: TURUNCU-KIRMIZI
  C VİTAMİNİ açısından oldukça zengin bir meyveolan portakal, çeşitli kanser türlerine karşı faydalı.Özellikle kırmızı portakallar, sarı portakallara oranladört kat daha fazla karoten içeriyor. Bu da vücudunhastalıklara karşı dayanıklılığını artırıyor, erkeklerde sperm sayısını kadınlarda da doğurganlığı olumluyönde etkiliyor.

  Lahana
  Sağlıklı renk: KIRMIZI
  Kırmızı lahana ona bu rengi veren karotenoidler içeriyor. Kırmızı lahana tüketildiğinde, içerdiği besin değerlerini A vitaminine dönüştürüyor ve bu da görme, büyüme ve gelişmeye olumlu etki ediyor. Kırmızı lahana ayrıca sağlıklı cilde, saçlara ve bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlıyor. Beyaz ve yeşil lahana da önemli ölçüde antioksidan özelliğe sahip. Bu lahanalar kalp sağlığını güçlendiriyor ve kanser riskini azaltıyor.

  Üzüm
  Özellikle kırmızı şarapta kullanılan üzüm koroner kalp hastalarına iyi geliyor. Kırmızı üzüm kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor ve kolesterolü düşürüyor.

  Elma
  Elma çeşitlerinin hepsiyüksek miktardaantioksidan içeriyor.Elma, göğüs kanseri vekalp hastalıklarına karşıiyi geliyor. Özelliklekırmızı elma cilt içinçok faydalı. Hergün düzenliolarak elmatüketenlerüzerindeyapılan biraraştırmada, bukişilerin astım vebronşit gibi solunumyolu hastalıklarına karşıçok daha dirençli olduğuortaya çıktı.

  Soğan
  Beyaz ve kırmızı soğan daiçerikleri açısından egzama,sinüzit ve astımhastalıklarına karşı faydasağlıyor. Ayrıca, kanserekarşı da mücadele ediyor.

  Karpuz
  Sulu ve lezzetli bir meyve olan karpuz, önemli bir antioksidan. Özellikle rahim kanserinden korunmada faydalı...

  kaynak:sabah.com.tr

  sağlıklı-mutlu günler..

  Said E.
   
  Derya AKYILDIZ ve bikergrrl bunu beğendi.
 2. faith999

  faith999 Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2006
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  KIRKLARELi
  Adı:
  Serdar
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  saglikli ogutler icin tesekkurler