Rekortmen rekora doymuyor!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında FarukDemir tarafından paylaşıldı.

 1. FarukDemir

  FarukDemir Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  655
  Beğeniler:
  420
  Şehir:
  Almanya-NRW
  Seviye:
  'Türkiye'nin en ünlü bisiklet sporcularından olan ve 51 yaşında, 51 saat bisiklet üzerinde kalarak dünya rekoru kıran Yusuf Ecevit, ilerlemiş yaşına rağmen önce 65, sonra da 81 saat bisiklet üzerinde kalarak asla kırılalamayacak bir rekora imza atmak istiyor.'


  Konya'da 1953 yılında doğan ve 1970 yılında bisiklet sporuna başlayan, sporculuk yaşamında 50'nin üzerinde birincilik kazanarak unutulmazlar arasına giren, Yusuf Ecevit, Alanya'nın Mahmutlar beldesinde yaşıyor.

  Yusuf Ecevit, spora başladığı ilk yarış olan Konya Düz Bisiklet Yarışı'nı birinci sırada tamamladı. İlk yarışında birincilikle tanışan Ecevit, 1983 yılına kadar devam ettiği aktif spor yaşamında, 50'den fazla birincilik aldı. Türkiye'de katıldığı yarışların yarıdan fazlasını birinci olarak tamamlayan Yusuf Ecevit'in, uluslararası arenada da birincilikleri bulunuyor. Ecevit'in, çeşitli ülkelerde yapılan Akdeniz Bisiklet Yarışı ile Tunus, Cezayir, Libya ve Mısır bisiklet turlarında birincilikleri var.

  Yusuf Ecevit, yarışlardaki başarılarının yanı sıra spor camiasında kırdığı iki rekor ile de tanınıyor. Ecevit, 20 Ağustos 1981 tarihinde bisiklet üzerinde en uzun süre kalma rekorunu kırdı. Ecevit, hiç inmeden bisiklet üzerinde 50 saat 30 dakika kalarak Kolombiyalı sporcu Navas'ın 50 saatlik rekorunu kırdı.

  Bu rekorla tüm dünyanın dikkatlerini üzerinde toplayan Ecevit, 1983 yılında aktif sporu bırakarak Konya Şekerspor'da antrenörlüğe başladı. 15 yıla yakın süre antrenörlük yapan ve bu sürede Konya Şeker Fabrikası'nda da işçi olarak çalışan Ecevit, emekli olduktan sonra da bisiklet sporundan vazgeçmedi.

  Emeklilikten sonra uzunca bir süre Konya Şekerspor'da antrenörlüğe devam eden Ecevit, bu görevini de geçen yıl bıraktı. Anrenörlüğü bıraktıktan sonra yeniden ağır antrenmanlara başlayan Ecevit, masterler kategorisinde yarışarak aktif spor yaşamına geri döndü. Yusuf Ecevit, 2004 yılının Eylül ayında yeni bir rekor denemesi yapmayı karar verdi. O tarihte 51 yaşında olan sporcu, 51 saat bisiklet üzerinde kalarak kendi rekorunu kıracağını açıkladı.

  Medyanın yoğun ilgisini çeken sporcu, 25 Eylül 2004 günü, vatandaşlar, noter ve Guinnes Rekorlar Kitabı'nı temsilen Prof. Dr. Orhan Kural'ın da izlediği rekor denemesine başladı. Gazete ve televizyonlarda geniş yer bulan Ecevit, bu denemesini de başarıyla gerçekleştirerek tam 51 saat 7 dakika 23 saniye bisiklet üzerinde kaldı. Kendisine ait rekoru kıran Ecevit'e, kupasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Ancak, Ecevit'in bu denemesi de ilkinde olduğu gibi Guinnes Rekorlar kitabına giremedi. Prof. Dr. Orhan Kural, o tarihte gazetelere yaptığı açıklamda rekorun nizami olduğunu, her türlü bilgi ve belgeyi Guinnes yetkililerine gönderdiğini, ancak bir cevap alamadığını söyledi.

  Konya'dan geçen yıl ayrılarak Alanya'nın Mahmutlar beldesine yerleşen Yusuf Ecevit, burada da antrenmanlarına aralıksız olarak devam ediyor.

  Açıklamalarda bulunan Ecevit, günde 60 kilometre bisiklet sürdüğünü, diğer zamanlarında da yürüyüş yapıp balık avladığını söyledi. Bisiklet sporunu ölünceye kadar bırakmayı düşünmediğini anlatan Ecevit, hedeflerinin de hiç bir zaman bitmeyeceğini dile getirdi.

  Masterler kategorisinde yarışlara katıldığını belirten Ecevit, yeni rekor denemeleri yapmak istediğini de kaydetti. Rekor denemesinin önemli bir maliyeti olduğunu ve kendi imkanlarıyla karşılayamayacağını ifade eden Ecevit, sponsor bulunması halinde iki ayrı deneme yapacağını söyledi. Ecevit, önce 65 saat bisiklet üzerinde kalarak rekor kıracağını, ardından da 81 saatlik bir rekor denemesi yapacağını bildirdi. Türkiye'nin 81 ili bulunduğunu anlatan rekortmen sporcu, ''Bu rekoru, Türkiye'nin her ili için bir saat bisiklet üzerinde kalarak kırmak istiyorum. Gerçekten de çok zor bir şey, ama başaracağıma kesinlikle inanıyorum'' dedi.

  Ecevit, 81 saatlik rekoru kırması halinde, bu rekorun sonsuza kadar kırılamayacağına inandığını da kaydetti. Kırdığı rekorların Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmemesine rağmen kayıtlara geçtiğini ve tüm dünya basınında yer aldığını vurgulayan sporcu, bu durumun, başarısına ve rekorlarına gölge düşürmediğini sözlerine ekledi.