Yol bisikletine başlangıç rehberi

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Karbon, alüminyum, disk fren, v fren, zırhlı lastik yada az sürünmeli lastik ve daha niceleri... Bunlar, tamam maliyet de işin için de ama aslında daha çok kişinin zevkine bakan şeyler.

Ben mesela yol bisikletim için çeliği en uygun materyal olarak görüyorum. Reynolds tarafından üretilen cromoly çelik borular ile yapılan bir kadro benim için bakın ama benim için bir karbon kadrodan daha iyi.
( ağır da olmuyor yani o kadar. Hersey dahil yol bisikleti 10.2 kg )

Scudo
Tepki
18
İsim
emrah girgin
Bisiklet
Specialized
kardeş aliminyum yol bisikletlerde en iyi aliminyumu cannondale yapar bu coğu yabancı yerli otorite tarahından kabul ediliyor piyasadaki bir cok karbondan daha rijit daha hafif olabiliyorlar dediğin gibi karbon kadrolar sınıflara ayrılıyor her marka ayırmış türkiyede iyi bisiklet markaları trek specialized cannondale paran varsa orta sınıf karbon bisiklet al yoksa ikinci el cannondale cad 10 ara hayalideki sevdiyin bisikleti al

• Beğen
Tepkiler: Kubay

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1 ay önce aldığım kaskımı(lazer blade) çatlattım çöpe atmak yerine yapıştırıp kullanmayı düşünüyorum ne yapmamı önerirsiniz b'twin 700 kaskı denedim rahat edemedim tekrar kaska 200-300 TL vermekte istemiyorum 1 ay dayanmıyor nasıl olsa :snzdglsn:

Cihangir.

Aktif Üye
Tepki
97
İsim
Cihangir
Bisiklet
Giant
@Kubay

ilk sıradaki gayet iyi bence

• Beğen

Kubay

Üye
Tepki
11
İsim
Kubilay
(link) Teşekkür ederim. Kötü bir bisiklet değil, donanım olarak da gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Başlangıç içinde bana yeter sanırım :harika:

Acedia

Aktif Üye
Tepki
794
İsim
Habib
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Başlangıç düzey için uygun fiyatlı pedal ayakkabı çifti öneriniz nedir?

Kubay

Üye
Tepki
11
İsim
Kubilay
Günaydın Herkese
Ben İstanbul'da yaşıyorum. Almayı düşündüğüm bisiklet Ankara'daki bayide 400 tl daha ucuz. Her iki bayide 2 yıl ücretsiz servis vereceğini söylüyor. Buradan kasıt sanırım işçilik ücreti. Ankara'ya aradabir gidip geliyorum. 400 tl de az bir fark değil. İki yıl için bisikletin servise ihtiyaç duyması ne sıklıkta olur, servise nekadar harcama yapmam gerekir bilemiyorum. Tabi İstanbul'daki bayi bu sefer servis ücreti alacak. Aradaki 400 tl fark için bisikleti Ankara'dan almam servis açısından bir dezavantaj yaratırmı sizce? 400 tl ye kask vs gibi aparatlar alırım diye düşünüyorum.

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
@Kubay ben olsam istanbuldan alırım. Eğer anlamıyorsanız bisiklet bakım/tamirinden düdüklüyorlar. 400 ü her türlü çıkartırsınız bence.

• Beğen

Kubay

Üye
Tepki
11
İsim
Kubilay
(link) Yeni başlayacağım için pek anlamıyorum. Tabi bu süre zarfı içinde bu 400 benden çıkarmı bilemiyorum :kötü:

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
@Kubay eğer üstüne düşüp internetten bakarak halledebilirim derseniz vites ayari, yama iviri ziviri ankaradan alin. Yok benim buna vaktim yok derseniz ist alin. İstanbuldaki servisinde sizden para istemeyeceğine emin olun ilerleyen zamanlarda.

• Beğen

violin

Üye
Tepki
4
İsim
Ozan
Bisiklet
b'Twin
@Pamuk
geotechlere baktın mı?

canakan

Üye
Tepki
17
İsim
Ahmet Eren
Bisiklet
Whistle
(link)
(link)

Sizce hangisini almalıyım, disksiz olanı deltanın elinde kalmadığı için 1 ay bekletiyorlar sipariş verildi. Diskli olan kadro boyu mevcut ama disk fren endişe ettiriyor ilk yol bisikletim olacak..
Diskli v fren yapılır mı ki.

Ruhpastası

Forum Demirbaşı
Tepki
342
İsim
Şafak Çalışkan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
yol bisikletini şehir içinde pek kullanamıyorum çünkü metropolün ortasında köy hayatı yaşıyorum resmen. her yer mazgal, her yer çakıl, her yer çukur...
belinizin ağrımaması için tam agresif modda sürmemek gerekiyor. (ilk günlerde) boynuz tarafından sürüş gayet rahat olur. bel ve boyun ağrıları bir süre sonra geçiyor fakat sürekli binmek gerekiyor.
uzun yol için spd şart, performans arttırıyor.

canakan

Üye
Tepki
17
İsim
Ahmet Eren
Bisiklet
Whistle
(link)
(link)

Sizce hangisini almalıyım, disksiz olanı deltanın elinde kalmadığı için 1 ay bekletiyorlar sipariş verildi. Diskli olan kadro boyu mevcut ama disk fren endişe ettiriyor ilk yol bisikletim olacak..
Diskli v fren yapılır mı ki.

Kubay

Üye
Tepki
11
İsim
Kubilay
@Carcass06
Tşk ederim. Biraz daha düşüneceğim

@canakan
Ben de disk fren ile u fren arasında kaldım. Bu konuda tecrübeli değilim ama bir bisikletçiyle yaptığım görüşmede bazı markalar disk frenli modellerini arttırıyormuş. Önümüzdeki yıllarda yol bisikletlerinde disk frenli modellerin artacağını söyledi. Burada her ikisini de kullanan arkadaşlar vardır. Onların görüşlerini alsanız daha iyi olur.
Belirttiğiniz fiyatlar alu kadro ve 105 set için bana biraz pahalı geldi. Tabiki iyi bir marka ama iyi marka olup bu donanımda alternatiflere de bakabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu fiyatlara karbon ve ultegralı markalar var. Tabiki kadro ve renk kombinasyonu tamamen kişiye kalmış birşey.

canakan

Üye
Tepki
17
İsim
Ahmet Eren
Bisiklet
Whistle
@Kubay
Kadrodan dolayı fiyatı yüksek hocam, ultegralı dediğiniz karbon kadrolardan daha iyi.

ylmaztha

Üye
Tepki
0
İsim
Taha
Bisiklet
Salcano
Merhabalar, yol bisikletine başlamayı düşünüyorum 2000₺ ye kadar bütçem var, önerilerinizi bekliyorum.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Almadan önce ve kullanırken lastik patlaması ve jant yamugundan çok korkuyordum. İlk haftalarda 3-4 kez lastik patlattım. Hepsi basıncı bilmemekten mis.
Çok zarif bir enstrüman gibi geliyor bana yol bisikleti ve hatta kobra yılanı gibi de çekici ve korkutucu...
Tek sorun tayt da giysen totoş acıyor kardeşim

@Sefa01 Merlin Cycles dan sportful, FUNKİER veya chainreactioncycles dan dhb marka tayt tavsiye ederim. Yine aynı sitelerden sizin pedala uygun olan
(link)
Olmazsa pedal neye kilitlenecek?

@Acedia şuradan ulaşabilirsiniz
(link)
Çeşitli modeller var, fiyat iyi rexton kullanmadim ama memnun çok arkadaş var.

@Kubay 400 az değil cebinde kalsın derim. Ayakkabı pedal kask bile alırsınız

@Kubay disk yağmur da kullanacaksanız veya lastikleri daha kalın lastik ile değiştirecek Deniz gerekebilir. Normalde yol bisikleti max 25mm lastik alabilir fren kaliperleri ne sürter ve daha kalın lastik takamazsiniz. Disk fren ise 35-38mm e kadar lastik takabilmenize izin veriyor. Ancak mekanik diskler genellikle sorun çıkaran parçalar olarak görülüyor. Hidrolik ler ise aşırı pahalı.
Üzerinde gelen fren sistemi tamiri kolay, iyi yavaşlatan ve işini güzel gören bir sistemdir. Sizin yol bisikleti ile çanta takip gezme daha ağır şeyler yapmak veya kalın lastik düşünceniz yoksa işinizi görür.
Yalnız belli kilonun üstünde olmamanız şart 110-120 kg iseniz o lastik patlar

Eğer siz de benim gibi kaymak asfalt bulamıyor trafiği sevmiyor ve daga bağıra meraklıysanız specialized diverge düşünün. Ben almadım bilseydim alırdım SCOTT s20 var bende ve çok seviyorum ama kötü yollar çok düşündürüyor

• Beğen

dodulan

Üye
Tepki
92
İsim
Dorukhan Doruk
Bisiklet
Carraro
@alper 76

Hocam bir yanlışınız var bence. Ben Btwin 500 askılı tayt aldım ve yol bisikletimi yeni aldım. 3.kez binmeme rağmen yani henüz öyle nasırlaşmamışken dahi acı yok. Sele boyunu doğru ayarlamak çok önemli.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi