Yol bisikletine başlangıç rehberi

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@salih67
Hep aynı lastik patlıyor olabilir mi :confused: Patlamaya neden olan şeyi (diken ya da cam kırığı) dış lastiğinizden tamamen çıkarıp çıkaramadığınızı tekrar kontrol etmenizi öneririm

Scudo

ugur33

Üye
Tepki
0
İsim
uğur
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar herkese iyi forumlar diliyorum. bundan 2 ay öncesine kadar yol bisikleti konusunda hiçbir şey bilmeyen biriydim ancak şimdi kendimi bu rehber ve izlediğim videolar sayesinde az da olsa geliştirdim. teşekkür ediyorum böyle bi rehber oluşturanlara ve fikirlerini sunanlara.
başlangıç için bi yol bisikleti alıp işe gidip gelmede kullanmak istiyorum. zamanla belki daha uzun yolculuklar yaparım ama dediğim gibi şimdilik işe gidip gelmek ve yol bisiklet kullanmayı öğrenmek için bir şeyler istiyorum. elbette gönül ister ki 10-15 bin liralık bi bisiklet alıp dilediğince o konfor ve hızı yaşamaya ancak bütçem gerçekten kısıtlı. max 2bin lira verebiliyorum ve aklımda birkaç bisiklet var. ikinci el almak da istemiyorum çünkü gidip bisikleti inceleyip ‘bu bu kadar para eder ya da etmez’ diye fiyat biçebilecek kadar bilgim yok.
düşündüğüm ve gidip kendi gözlerimle gördüğüm
Corelli kr100, Salcano xrs070, Bianchi slr400 ve son olarak carraro cr012 modelleri hem bütçeme uygun hem de başlangıç için iyi olarak nitelendirdiğim bisikletlerden olabilirler. sizden ricam hangisini tercih etmeliyim ve neden? elbetteki bu saydığım bisikletlere çöp diyebilirsiniz ve bu fiyatlar aralığında bisiklet önerebilirsiniz. ancak dediğim gibi maksimum 2 bin lira verebiliyorum. şimdiden teşekkür ediyorum

not: yaşadığım yerde hiç engebe ve eğim yok. ile gidiş gelişim toplamda 12 km gibi bir mesafe. kilom 70 boyum 178cm

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.032
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ugur33

sorunuzun tam cevabı şurada;
(link)

• Beğen
Tepkiler: Ozan_ozaN
Tepki
3
Merhaba! Bende yeni katıldım biraz grubu inceledikten sonra bianchi slr 400 almayı düşünmeye başladım Konyadayım 15 20km bisiklet yolu var malum düz şehir daha çok hıza yönelik düşünüyorum düzlük olmasından kaynaklı yorucu olmucaktır diye düşünüyorum ikinci el bir bianchi slr 400 buldum lakin bunlarn modelleri varmı üretim yılına göre farklılıkları varmı ikinci elde en çok neye dikkat etmem gerekli.

occuplus

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Carraro
önbilgi(boyum 186 bacak boyum 84. kilo 89. websitesinde ölçüme göre boyuma competetive fit de top tube length 61 seat tube range cc 56cm diyor baktığım biskletlerde bu 59 60 kadroya tekabül ediyor. Ancak bu boyda satılan Carraro Bianchi bulamadım genelde en büyük 54 kadro oluyor. acaba ben mi yanlış bakıyorum)

Mrb griş seviyesi yol bisikleti arıyorum. Şu anda 2 bisikletim var ikiside trekking. 51 kadro. Bu bisikletler le belirli bir ergonomi sorunum yok.
Boyu bacak boyu ve kilosu bana yakın olan üyelerden hangi marka bisikleti hangi kadroyla kullandığını yazabilir ler mi?
Teşekkürler.

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@occuplus

Ben Bianchi ve CARRARO nun 57 kadrosunun var diye biliyorum siz hiç bir bisiklet bayisine sordunuzmu gidip her hangi bir yol bisikletinin üzerine oturup denedinizmi çünkü internette yazanla sizin denediğiniz arasında farklar olucaktır

• Beğen
Tepkiler: occuplus

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İnternette bu boy ölçümüne yönelik bir sürü kaynak var ama hangisi daha doğrudur sizce?

• Beğen
Tepkiler: occuplus
Tepki
122
İsim
Budak
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@salih67

Lastik basıncını tekerin üzerinde yazan basınca göre mi basıyorsunuz ? 120 psi basınç basılacak tekere 32 psi basıyorsanız misal patlama çok oluyormuş.

BRKZ

Üye
Tepki
0
İsim
Burak
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Şuanda konu oluşturamadığım için bu konu altında birşey sormak istiyorum. İzmir’den Fethiyeye doğru bisiklet ile tur yapmak istiyorum fakat geçen yıl bisikletim çalındığı için bisikletim yok diyebilirim. Hangi bisikleti önerirsiniz ve seleli bir bisiklet olursa arkasına çanta takabileceğim çok memnun olurum.

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.242
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BRKZ
Merhaba,
naçizane bir önerim olacak: talebinizle ilgili forumun "bisiklet seçimi" ve "şehir - tur bisikleti" bölümlerini ayrıntılı incelerseniz çok faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Allah gönlünüze göre versin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Arkadaşlar bende yol bisikletine geçince ilk olarak pompa-iç lastik almak gerektiğini fark ettim. Sitede eski konularda araştırma yaptım, ev için ayaklı-basınç göstergeli bir pompa gerekiyormuş, eskisi gibi benzinlikler yeterli olmayacak artık. Bunun için Giyo GF-43P almayı düşünüyorum, 100 lira civarı güzel bir ürün.

Bisikletin yanında taşımak için co2 tüpü almayı istiyordum ama her bir kartuş 30 lira, fazla pahalı. Benzinliklerin de basıncı yol bisikletine yetmiyor, en sağlam benzinlikte 60-70 psi da limitleniyor demiş arkadaşlar. Bu sebeple yolda gerektiğinde 100-120psi basınca ulaşabileceğim bir pompa almam gerekiyor, uzakta patlarsa iç lastik değiştirip 40-50 km devam etmem gerekebilir. Lastikler 85-145psi arası istiyor.

Öneriniz nedir?
Topeak micro rocket önerilmiş ama 2 eksiği var. Birincisi hortumu yok, siboplara o küçücük pompa ile o kadar basınç vereceğim diye zarar verme olasılığı var, önceki bisiklette benzeri başıma geldi. İkinci olarak basınç göstergesi yok, ancak el usulü tahmin edebiliriz. Öneriniz nedir? Yıllar önce eski bisiklet için aldığım pompada var mesela, sözde 90 psi a kadar basıyor. Ama eski bisiklette son enerjime kadar uğraştığımda 30-40 psi değerin üzerine çıkmıyordu.

Birde iç lastik önerisi yapabilir misiniz? Erdoğanlarda 30 liraya satılan vittoria lite nasıldır mesela?

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Clint Eastwood

El pompalari gecici cozumler icin. Artik 60-70 psi ne kadar basabiliyorsaniz basip eve/bisikletciye..vb gidene kadar idare etmek icin.
Ic lastik olarak Wiggle’dan Lifeline urunlerini oneririm. Ben de bu forumda gordugum bir tavsiye uzerine aldim ve gayet memnunum. Eger performans onceliginizse lateks ic lastikler daha hizlidir ama cabuk hava kacirir. Onlari da dusunebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

mhlc

Üye
Tepki
86
@Clint Eastwood
Kullanıyorum memnunum.
Yolda birşey olursa da şu standart el pompasını kullanıyorum yeterli geliyor, eve kadar hayli hayli idare ediyor. Bir de yedek iç lastik ile yama seti var yanımda, bu şekilde çözümsüz kaldığım olmadı.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
@Clint Eastwood
Yol bisikletinde bir tane ayaklı bir tane de mini pompa şart.

Mini pompa olarak Decathlon yeni bir pompa getirmiş mini boy, iki taraflı hem schrader hem presta, göstergesi yok ama boyutlar ve gücü gayet iyi. 70 tl. Bir bakmanızı öneririm.

Ayaklı pompa olarak ben yıllardır decathlon göstergeli pompa kullanıyorum, şimdiye kadar üzmedi, Her hafta en az bir kere basıp yola öyle çıkıyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Teşekkürler yorumlar için,
El pompası evet geçici bir çözüm ama ters bir yerde o geçicilik 40-50 km mesafeye kadar çıkabiliyor, bu sebeple iyi bir ürün almak istiyorum. Ucundan hortum çıkması da önemli, yoksa doğrudan topeak mini rocket alacaktım. Hadi basınç göstergesi olmadan da idare edilir ama hortumu olmayınca sibobun iç lastiğe bağlandığı yerler çabuk aşınıyor. Buna uygun, en az 100psi basabileceğim bir öneri bekliyorum.

İç lastik önerisi için teşekkürler, sepete attım.

Bir sorum daha olacak, bisikleti kamp çadırlarında kullanılan yeşil kumaştan yapacağım, su geçirmez-naylonumsu bir çadırda muhafaza etsem, bir sıkıntı olur mu? Husky'lerin dış katmanına benzeyen bir kumaş almıştım bir arkadaştan, bisiklete uygun kesip-terziye diktirsem, alt kısmına da lastik ekletsem tozdan-pisten korunmuş olur. Su geçirmezliğinden dolayı nem vb. bir sorun olur mu? Doğrudan karşıdan sabah güneşini görüyor bisiklet.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Arkadaşlar bir sorum daha var, şu an yeni konu açamadığımdan en alakalı başlık burası.

Bisikletimin kadro boyu bana uygun, ancak tam ucundan kurtarıyor gibi bir durumda. Bir küçük kadro boyu daha iyi olurdu, burası kesin. Ama imkanlar dahilinde bu denk geldi.
Bisikletçiliğe yeni başlamıyorum, uzun yıllardır kullanıyorum ama yol bisikletine yeni başlıyorum. Sele yüksekliğini ve ileri geri ayarını tecrübelere ve gcn videolarına dayanarak doğru bir şekilde ayarladım, şu an çok rahatım. Ancak gidon sanki biraz uzak kalıyor gibi.
Yol bisikletinin tutuş şekline yeniyim, çok farklı, kollara-bileklere yük biniyor, bunu biliyorum. Ama sırtımı-omuzlarımı rahat bırakarak elimi fren kollarının üstüne doğru attığımda, yaklaşık 1.5cm geride duruyor. Fren kollarını baş-işaret parmağı arasına alarak tutmaktan bahsediyorum, bu şekilde elim 1.5 cm geride iken daha rahat hissediyorum. Frene basmak için elimi 1.5cm ileride tutmam gerekiyor. Bu şekilde yaptığımda ise omuzlarımda gereksiz bir gerilme oluşuyor, sanki bir yere uzanıyormuş gibi rahatsız hissediyorum, sonrasında da ağrı oluşuyor.

Gidonu önden düz gidon gibi tuttuğumda çok rahatım. İlginç bir şekilde alttan aero tutuş yaptığımda da yine rahat oluyorum, daha fazla eğildiğim için omuzlar ileri gidiyor, gerilme oluşmuyor. Ama o en çok kullanılan tutuş rahatsız ediyor. Rahatlıktan kastım, gereksiz gerilme oluşmaması. Yoksa tabi ki üst gövdeye yük biniyor, yoruyor.

Araştırdığım kadarıyla gidon boğazını kısaltmak gerekiyor, fazla abartmadan 1er cm 1er cm kısaltıp denemek gerekiyor. Şu an üzerinde 10cm uzunluğunda Ritchey boğaz var. 9 cm uzunluğunda boğaz alıp denemeyi düşünüyorum, uygun mudur? Açı ayarlı almayacağım, yol bisikletinde görünüşü kötü olacaktır. Alternatif bir öneri var mı?

Hatta İstanbul içi elinde 90 yada 80 mm boşta olup denemek için verebilecek biri varsa çok iyi olur, gelip deneyebilirim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Arkadaşlar 2 haftadır yol bisikletime el pompası hariç gerekli herşeyi aldım, geriye bir pompa kaldı. Topeak race rocket hp mantıklı bir tercih gibi görünüyor, hem ciddi ciddi 100psi seviyesine çıkabiliyor, hemde hortumlu olduğundan siboba zarar vermiyorsun şişirirken. Ancak fiyatı en uygun yerde 180 liraya geliyor, fazla pahalı.

Sizce bu para verilir mi? Daha ucuz bir çözüm bulabilir miyim? Üstte arkadaşın bahsettiği decathlonun 70-80 liralık pompası bitmiş tüm şubelerde.

Ve o kadar sahil şeridinde bisiklet sürdüm, yol bisikleti kullanan arkadaşlarda çok nadiren kadroya bağlı pompa gördüm. Görüntüyü bozmamak için forma cebinde mi taşıyorsunuz? Bu işin rajonu nedir :) Sanki 3-4 yıl önce forumda yol bisikletliler forma cebinizde ne taşıyorsunuz gibi bir konu vardı, o zaman dikkat etmemiştim, şimdi de bulamadım.