[Rehber] Tarayıcı Virüslerini Kaldırmak

winspy

Üye
Kayıt
17 Haziran 2015
Mesaj
22
Tepki
9
Yaş
28
Şehir
Düzce
İsim
Şafak
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim fakat siteyi ve ilgiyi beğendim herkes bildiği konularda destek oluyor madem bende size bildiğim bir konuyla yardımcı olmak isterim.

Günümüzde artık virüs bulaşmayan tarayıcı (internete girme programı belki bu terimi bilmeyende vardır) kalmadı çoğu kullanıcı sinir bozucu reklamlardan sıtkı sıyrıldı size %100 kurtulmanın yolunu elimden geldiğince anlatayım.

Öncelikle tarayıcınıza virüs girdiğini nasıl anlarız:
Bir internet sitesini açarsınız siteyle hiç alakası olmayan kocaman bir reklam siteyi kapatır veya otomatik olarak başkja bir sayfaya yönlendirir. (örneğin saleplus adplus )
Google youtube gibi sayfalarda arama yaparsınız sayfanın üstüne yanlarına bi reklam getirir.
başlangıç sayfanız google olduğu halde delta-homes gibi saçma sapan reklamlı arama motorlarına aktarır

NASIL KALDIRIRIZ
Bu problemi birkaç adımda çözümlemek istiyorumki kafanız karışmasın..
1-Zararlı programı bilgisayardan kaldırma
2 -zararlı eklentiyi silme
3- tarayıcıyı temizleme
4- Kayıt defterini temizleme
5- bilgisayarda ayarlamalar

Bunları sırayla yaptığınızda zararlı tarayıcı virüsü (reklam yazılımı bilgisayarınızdan mutlaka kalkar )
1 ZARARLI PROGRAMI BİLGİSAYARDAN KALDIRMA
arkadaşlar bilgisayarınıza kurulku tüm uygulamaları denetim masası-program ekle kaldır seçeneğinden görüntüleyebilirsiniz. Bu seçeneğe giriyoruz yüklü programlar içerisinde sonu toolbar ile biten yada sizin kurulu olduğunu bilmediğiniz saçma isimleri olan (örn: yine saleplus ) programları kaldırıyoruz ÖENMLİ UYARI:VİRÜS KALDIRCAM DİYE WİNDOWS GÜNCELLEMELERİNİ NET FRAMEWORK VB yazılımları kaldırmayın sakınn!!!!

2- ZARARLI EKLENTİYİ SİLME
siz eklentiyi tarayıcı üzerinden kaldır deseniz bile tarayıcı açıp kapatınca geri gelecektir bunun sebebi reklam yazılımının kendini C:\Documents and Settings\PCADI konumuna fkljsdafksadfs gibi saçma isimli bir klasörle kopyalamış olmasıdır. Tabi bu dizini açınca direk o klasörü göremezsiniz muhtemelen öncelikle klasör penceresinde Araçlar-klasör seçenekleri-Görünüm sekmesinden ''gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğinin işaretlenmiş olması gerekmektedir.. daha sonra o saçma dskfjlsad isimli klasörü silebilirsiniz.

3-TARAYICIYI TEMİZLEME

öncelikle chrome kullandığınızı varsayarak konuşuyorum: tarayıcı ayarlarınıza girin başlangıçta belirli bir sayfayı aç'ı işaretleyip başlangıç sayfanızı Google olarak ayarlayın o muhtemelen delta-homes web siteleri portalı – Anasayfam Türkiye’deki en kaliteli ve popüler web site taraması! gibi birşey olmuştur.
yine ayarlardan arama motorlarını yönet kısmından google ı varsayılan yaparak diğer tüm arama motorlarını kaldırmalısınız.
Tarayıcı uzantıları /eklentileri menüsünden kullanmadığınız haberinizin bile olmadığı o eklentiyi direk kaldır butonuna basarak kaldırın devre dşı bırakmayın.. burda küçük bir ayrıntı var bir önceki aşamada hatırlarsanız eklentiyi bilgisayardan silmiştik eğer önce onu yapmazsanız bu anlattığımın bir faydası dokunmaz..

4- KAYIT DEFTERİ AYARLARI
gelelim en RİSKLİ VE CAN ALICI AŞAMAYA BU KISIMDA YAPTIĞINIZ DEĞİŞİKLİKLERİ ÇOK DİKKATLİ YAPIN KAYIT DEFTERİ İŞLETİM SİSTEMİNİN KALBİDİR BİLMEDİĞİNİZ BİR HATA YAPARSANIZ FORMAT ATMANIZ GEREKEBİLİR...
MESULİYET KABUL ETMİYORUM DEDİĞİMİN DIŞINA ÇIKMAYIN!

arkadaşlar reklam yazılımı kendini işletim sistemi ayarlarınada kopyaladığından burdan silmezseniz yine bir işe yaramıcaktır diğer yöntemler öncelikle tarayıcınıza hangi reklam yazılımının bulaştığını bilmelisinizki bu çok basit delta homes veya saleplus en yaygınları zaten konuyu hep onların üzerinden anlattım fark ederseniz..
örneğin chrome i açtınız google yerine delta-homes web siteleri portalı – Anasayfam Türkiye’deki en kaliteli ve popüler web site taraması! sayfası geldi o zaman başlat-çalıştır a girip ''regedit'' (tırnaklar yok) yazıyoruz karşımıza
http://www.blog.ismailfidan.com.tr/uploads/posts//1290259293_regedit.gif
bunun gibi bir dizin gelecek CTRL+F yapıyorz ve arama kutusuna delta, delta-homes ,deltahomes homes, start page, saleplus kelimelerini tek tek yazıyor ve tek tek aratıyoruz yukarıda resimde sağ tarafta default yazan yerde muhtemelen delta-homes yazan linkli girdiler çıkacaktır sonuç olarak.. onlara çift tıklayıp açılan minik kutuda değeri Google yapmanız yeterli delta homesla alakalı olanlarıysa silebilirsiniz...

5- BİLGİSAYAR AYARLARI
en basit kısım tarayıcı simgenize masaüstündeki, sağ tıklayıp özellikler deyin hedef kısmında örneğin Program Files/Chrome.exe den sonra bir link varsa silin orayada Google yazabilirsiniz

dahada yapamayanlar için aşağııda linkini koyduğum programı indirip bana mesaj atarsanız uzak masaüstü bağlantısıyla sizin yerinize yapabilirim..

http://download.teamviewer.com/download/TeamViewer_Setup_tr.exe
son olarak virüslerden bir kaç örnek ekran görüntüsü koyuyroum
upload_2015-6-21_2-9-18.jpeg
upload_2015-6-21_2-9-33.jpeg
upload_2015-6-21_2-10-8.jpeg
 
  • Beğen
Tepkiler: Kadir Eskici
Scudo
Yukarı Alt