Reba Team Maşa Sorunu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ağustos 2010 da aldığım Rock Shox Reba Team amortisörümü birkaç hafta öncesine kadar memnuniyetle kullanıyordum.Birkaç haftadır sağladığı konfor hissedilir derecede azaldı ve kaldırımlardan inerken taç dibe kadar inmemesine rağmen ortaya yakın bir yerde dibe vurmuşcasına bir ses geldiğini farkettim.

Bu gece gözümü karartıp tüm havalarını indirme ve tekrar hava basma girişiminde bulundum.Amortisör, dual air.Pozitif ve negativ havasını tamamen boşalttım.Ancak bırakın taç kısmının dibe dayanmasını iç borunun 7,5 cm.si dışarıda duruyor ve 1 mm. dahi içeri girmiyor.:( Acaba kilit mekanizmasında mı sorun var düşüncesiyle kilit telini de söktüm ama sonuç aynı.Bisikleti kullanırken yukarıda bahsettiğim sorun da bu sebepten kaynaklanıyor olsa gerek.

Amortisörüm şimdiye kadar hiçbir kaza, farkedilir yağ kaçağı veya aşırı zorlanma gibi durumla karşı karşıya kalmadı.

Yardımcı olurmusunuz:eek:

Scudo

Salih Manavoğlu

Daimi Üye
Tepki
492
Bisiklet
Cannondale
sorun var ancak sizi cok üzecek bir durum yok.. öncelikle maşanın kilit mekanizmasının içindeki yağın ve mümkünse oringlerin değişmesi gerekiyor. bakım yapabilen bir bisikletçiden yardım almanızı ya da servis kitabından yararlanarak gerekli işlemi yapmanızı öneriyorum..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Amortisöre kiloma uygun tekrar hava bastım; şimdi iç bacaklar 10,5 cm.dışarıda duruyor.Yani amortisörüm sadece 3 cm. çalışıyor.:(Durup dururken böyle bir sorun nerden çıktı ve ne anlamsız bir sorun anlayamadım.

Sınırlı İngilizce bilgimle kullanıcı kılavuzunda benzer bir sorun ve giderilmesi ile ilgili bölüm bulamadım.

Bu sorun garanti kapsamında satın aldığım firma tarafından giderilebilir mi?

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Garantisi varsa direk gönderin derim. Muhtemelen sağ bacaktaki motion kontrol mekanizması kilitli kalmış o yüzden çalışmıyor maşa tam olarak. Gerçi içini açıp bir bakmak gerek tabi. Hiç uğraşmayın derim madem garantisi var seve seve ya yenisini verirler yada bakımını yaparlar..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Garanti kapsamında müdahalenin yapılması için maşayı aldığım firmaya yön göstermeleri konusunda elektronik posta gönderdim.Ertesi gün tel. ile aradılar; ufak bir masraf olacağını ve maşayı göndermemi istediler.

Maşa dün bakımdan geri geldi; akşam hemen bisikletime monte edip deneme sürüşü yaptım.Sonuç mükemmel idi.Eski haliyle şimdiki hali arasında çok fark var.Bir amortisör ancak bu kadar kararında çalışır ve konfor sağlar.

Türkiye'deki her mal gibi benim maşamında 2 yıl garantisi olmasına rağmen 65 TL. keçe ve yağ değişimi için para ödedim.Maşa, kullanım hatam yüzünden sorun çıkarmış olsa yada garanti süresi dolmuş olsa hiç üzülmezdim.Durumu maşayı aldığım firmaya iletiğimde ''maşayı yetkili servise gönderseniz çok daha fazla para alırlar'' cevabını aldım.

Daha önce slx hidrolik disk fren kullanıp sonra V frene geçmiş ve maşa tercihimi kısıtlı seçenekler arasında bulabildiğim ve en iyi alternatif olduğunu düşündüğüm Reba dan yana kullanmıştım.

Rock Shox Reba, gerçekten verdiğiniz paranın hakkını sonuna kadar veren bir maşa ancak kilit mekanizması ve garanti konusunda beni üzdü.

Hasan ŞEN

Aktif Üye
Tepki
44
öncelikle selamlar maşanızdaki problem sizden kaynaklanmıyor öncelikle bunu belirteyim probleme gelirsek maşanın kilit mekanizmasının bulunduğu bacaktaki yağ maşanın alt kısmına yani kovan kısmına sızdığı için böyle bir problemle karşılaşmışsınız oringler değiştiğinde bu problem ortadan kalkmış olacaktı ama bunu için 65 tl çok fazla bir ücret ben bursada maşa bakımı yapıyorum genel bakım,yağ değişimi,oring değişimi hepsi içinde bundan daha uygun bi fiyata ayrıca bu problemi satıcı firmanın ücretsiz gidermesi gerekirdi bence 15 yıldır bu işi yapan biri olarak söyleyebilirimki bu kesinlikle kullanıcı hatası değildir arkadaşım.