Ramazan ayında bisiklet

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Herkese Merhaba,

Malum Ramazan ayının gelmesine çok az kaldı. Benim bu konuda sizlere danışmak istediğim bir konu var. Şöyle ifade etmeye çalışayım: ben bisiklete zaman ayırabilmek için - şirketin servis aracı ile gitmek yerine ( işe geldiğimde ve iş çıkışlarında bisiklete binerken üzerimi değiştirerek tabii ) - iki ayı aşkın bir süredir her gün işime bisikletle gidip geliyorum. Gidiş geliş tahmini her gün 5km. yol yapıyorum. Çoğu zaman dik yokuşlar tırmanmak ya da trafikte yüksek bir dikkatle sürmek zorunda kalıyorum. Fırsat buldukça da akşam yemeklerinden sonra bir saatliğine hafif tempo kullanıyorum.

Ama şikayetçi değil, aksine bisiklet kullanmaktan mutluyum. Hergün bisiklete binmek bir şölen gibi. Eğlenceli ve mutluluk verici. İş arkadaşlarım da çok olumlu karşıladılar ve herkes bisiklete devam etmemi tavsiye ediyor. Ayrıca sağlığıma olan olumlu etkilerini şimdiden hissetmeye başladım. iki ayda diet bile yapmadan dört kilo verdim.

Daha da uzatmadan konuya geleyim, şimdi tam bisiklete alışmışken Ramazanda da bırakmak istemiyorum. Hem kilo almaktan, hem de bisikletten uzaklaşmaktan korkuyorum. Bisikletim mtb. Bana, oruç tutarken de işe gidip gelirken bisiklet kullanabilmem için ne tavsiye edersiniz? Yoksa Ramazanda ara vermem daha mı akıllıca olacaktır sizce? Teşekkürler

Scudo

Hasan Oğuz

Daimi Üye
Tepki
112
Bisiklet
b'Twin
Şu andaki performasınızı bilmiyorum ama 5 km lik yolunuz eğimsiz bir yolsa düşük bir tempo ile çok rahat bir şeklide bu yolu alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren ve bfatih

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Hasan Oğuz

Malesef yol eğimli, farklı yollardan gitmeyi denesem bile, en az iki dik ve uzun yokuş çıkıyorum. Normalde sorun değil ama su ihtiyacı hissediyorum. Performans olaraksa ikibuçuk- üç aydır yeni form tutuyorum. Acaba su kaybı ya da kan şekerinin düşmesi gibi bir etki olur mu onu kestiremiyorum, teşekkürler

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@Barış Kılınç

Haklısınız, yok zaten orucu bozmak değil de, oruç tutarken de bisiklet kullanabilmek için tavsiye ya da deneyimi olan arkadaşlardan fikir almak istemiştim

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Biraz bünyeye bağlı gibi. Bir de sıcaklara. Bir deneyin, olmazsa vazgeçin derim ben. Geçen ramazanda git-gel 14 km yol yapıyordum ve tek sorunum, eve geldikten sonra çektiğim aşırı susuzluk oluyordu. 1 hafta sonra buna alıştım. Tabi ki oruçluyken biraz dikkat dağınıklığı oluyordu ve daha sakin kullanmaya çalışıyordum. Tabi bu sene hafiften bir yola çıkma korkusu başladı, daha fazla susuzluk çekeceğimi düşündüğüm için. :)

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
bence trafikte oruçlu iken bisiklete binmeyin kilo probleminiz varsa vucut daha da zorlanır dikkat kaybı halsizlik v.s. bence gerek yok. servisinizle gidin. akşamları ise iftardan sonra biraz dinlenin ve bisiklete binin. bisiklete binmeyi şartlanırsanız zaten iftar yemeğini de çok abartmazsınız ( benim gibi :))

Bedreddin

Aktif Üye
Tepki
94
İnsan kendi dikkat etmezse kimse yardımcı olamaz. Bir doktorla görüşün bu konuyu. Yaşınız, fiziksel özellikleriniz her şey etkili olur böyle bir konuda. Şakaya gelmez.

• Beğen
Tepkiler: akifberkant

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
Oruçluyken yada ramazandan önce deneyin bir kendinizi nasıl hissedeceksiniz.

5km'lik mesafede kaybedeceğiniz su ve elektrolit kaybı bünyenizede bağlı olmakla birlikte sizi çok negatif etkileyeceğini düşünmüyorum.

Örnek vermek gerekirse iş dönüşü 30-35 km lik 1 saatlik antrenmanlara çıkarım ramazanda. Dönüş tam iftara denk gelir.

Tabii ki iftarda boşalan karbonhidrat depolarınızı ve kan şekerinizi dikkatli ve doğru şekilde doldurmanız gerekir.

5 km mesafeden korkmayın bence. :)

Tepki
122
İsim
Budak
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@akifberkant

Sevgili Akif bende seninle aynı durumdayım. Ben gidişde 5 km dönüşde de 5 km
lik bir yolda kullanıyorum. İşe varınca terleyip bardağa saldırıyorum. Ben bisikleti alalı 2 hafta oldu. Ramazanda düz yol ve bayır aşağı inerken bisiklet tepesinde yokuş çıkışlarda ise bisikletimden inip devam etmeyi deneyecem. Anlayacağın sakin sakin kulanacam bisikleti evdende 15 dakika daha erken çıkacam. Planım bu :)

• Beğen

Kadir Özen

Daimi Üye
Tepki
104
@budak şener

mantıklı bir fikir. ancak bazen bisiklet itmek bile eziyet olabiliyor.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar önerilerde bulunduğunuz, düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bugün ilk kazamı yaşadım. Ve Ramazanda işe gidip gelirken bisiklet kullanmamaya karar verdim.
Arkadaşlar ben sağdan, sakin ve dikkatli yolumda giderken, sağımdan bir araba çıktı. Adamı gördüm, onunla göz teması sağladım. Adam yanımdan geçen belediye otobüsünü gördü ve durdu. Bense adamın gözlerinin içine baktım. Beni gördüğü halde tam önünden geçerken yola çıktı. Neyse ki dikkatliydim ve çıktığını gördüm ama kaçamadım. Arka teker, jant komple yamuldu. Herşey bir anda oldu. Bisikletten hemen indim ve arka jantı görünce şok oldum. sanırım bisikletin tekeri tamponun altına girmişti. O şaşkınlıkla adama bağrınamadım bile, '' ya görmedinmi niye üzerime sürdün '' diyebildim, herifse pişkin pişkin bir şey var mı deyip çekip gitti. O şok halinde hiç bişey yapamadım, zararımı da isteyemedim. Kaldırımda bir polis memuru olduğunu ve olaya şahit olduğunu fark ettim. En ufak müdahalede bile bulunmadı ya da '' iyi misin ? '' bile demedi. Ne bileyim belki mecbur değil ama, hiç değilse '' nasılsın? '' diye sorabilir, o an yol gösterebilirdi.

Daha önce, formda tarafik ve kazalarla ilgili yazılarda, buna benzer olaylar okumuştum. Ama böyle bile bile üzerime araba sürecek kimselerin olacağı aklıma gelmemişti. Yolda gelirken bildiğim bir bisiklet tamircisine bıraktım bisikleti, yarın alacağım. Servise bari gidebilsem iyi olurdu ama servis çok uzak, o halde bisikleti götüremezdim. Jantı değiştirecek felan ama sanırım bisikletim eskisi gibi olmaz artık. Neyse cana geleceğine mala gelsin ama üzüldüm bisiklete.

Aman arkadaşlar çok dikkatli olun. Trafikte gidiyorsanız, sürücüler sanki sizi hiç görmüyorlarmış gibi düşünmeyi hiç unutmatın, her an dikkatli olun. Bugün dikkatsiz olsaydım belki hastanedeydim şimdi. Allah korudu. Aman derim arkadaşlar, rahat, huzurlu ve mutlu sürüşler dilerim.

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
sevgili kardeşler
hekim olarak derim ki
bu güzel ayda bisiklet işini iftardan sonrasına alın
zira
kas içi glikojen seviyeniz düşük ise
vücudunuz gerekli glikozu proteinleri parçalayarak oluşturur
o sebeple her türlü diyette günde 100 gr khid almak zorunludur
protein yıkımı halsizliği getirir
oruçlunun değişik ağız kukusu olmasının sebebi de protein yıkımındandır.
sevgiler

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
oruç tutmak esastır
sıvı ve enerji eksikliği ciddi sıkıntılara yol açabilir
ara vermek mantıklı
Allah uzun ömür versin
azıcık kilo da alsan ramazan sonrasında verirsin
hekim olarak önerim ya iftardan sonra
yada hiç bisiklet kullanma

victory

Daimi Üye
Tepki
174
bizim ülkemizde hanzo cok demekten artık sıkıldık yorulduk ama trafikte gel görkü bu böyle... kurslarda motor dersleri yanında isnanlık dersleride vermeleri gerek... tekrar geçmiş olsun bisklete binmekten vazgeçmeyin önce saglık için . iyi gunler

@akifberkant

• Beğen

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
bence bir düşünün 1 ay bisiklet formunu kaybetmek mi yoksa 1 ay bisiklete binmek için eziyet çekmek mi ? ? ? ben hergün en az 30-40 km yol yapan biriyim ancak oruçluyken 2km bile sürmem. trafikte benimle beraber sürücülerin de dikkatinin dağıldığını düşününce kendimi riske atmak istemiyorum. hafif bir iftar yemeğinden sonra çıkarım genelde. hatta geçen yıl hiç sürmedim astımım ilerledi ancak olsun bisiklet birçok şeye bedeldir ama herşey değildir

• Beğen
Tepkiler: Kübra C.

Erhan_Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
477
@akifberkant
öncelikle gecmis olsun..
o polis memuru gercekten serefsizmis.! Almanyada ayni sey olacak o arac oradan hic biryere gidemez, ve senin zararini fazlasiyla öder,sen istemesen bile hastaneye götürürlerdi.! yaw 3 ay änce geldim buraya.. buraya gelen neden TR ye dönmüyor simdi anliyorum.. galiba bende 65 yasinda emekli olduktak sonra dönücem bu serefsizler yüzünden :mad:

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@mustafa akman

Ben de oruç tutarken yaşıyacabileceğim halsizlik, dikkat eksikliği vb. durumları, sağlık açısından oluşabilecek olumsuz etkileri düşünerek - çok ucuz atlattığım kazayı da hesaba katarak- oruç tutarken bisiklet kullanmaktan vazgeçmiştim. Sizin bu paylaşımınızla kararımın yerinde olduğunu daha iyi anladım. Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: mustafa akman

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
@FURKAN YAVUZ

Haklısınız, teşekkürler