Raleigh kadroya Claris grupset

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Nette büyük kadro araken hiç aklımda olmayan klasiklerden Raleigh Olympian bir kadro buldum. Aklıma bir anda elimde hazır bulunan Claris 2400 grupset ve axis jant seti geldi. Size sorum bu seti bu kadroya uydurup uyduramayacağım? Ya da hangi tür sorunlarla karşı karşıya kalırım?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Hocam iyi güzel diyorsunda o kadro çok büyük değil mi? Yani sizin boy kaç 2.00 mı? Şuan bende 60 kadro peugeot var boy 1.87 tam oluyor ama dediğiniz kadro acayip büyük. Büyüklük sıkıntısı olmaz ise projeniz gayet güzel olabilir.Elinizde nadir bir makina olmuş olur. Ama bu tarz kadrolara klasik daha çok yakışıyor kanısındayım. Mesela şöyle temiz bir shimano 600 arabesque groupset olsa tadından yenmez.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Boyum 1.95. Bisikleti binmek için almayı düşünüyorum. Malum büyük kadro sıkıntı. Şu anda bindiğim iki bisikletin biri 61 diğeri 62 kadro.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Eğer malum sarı sitedeki o devasa kadrodan bahsediliyorsa, ilan pasif görünüyor. Satılmış veya satıştan çekilmiş olabilir. Siz aldıysanız hayırlı olsun.

Vintage kadroların esas güzelliğine dönemine uygun parçalarla ulaştığını düşünen klasik kafada bir adam olduğum için Claris grup düşüncenize biraz soğuk yaklaşsam da, olmaz diye birşey yok.

En büyük üç sorunu jant göbeklerinin kadroya uyumunda, aynakolu kadroya uydurmakta ve vites kablolarını Claris kollara taşımakta yaşayabilirsiniz. Forumda hepsi uzun uzun tartışılıp çözülmüş durumda. Klasik toplama bölümüne bakarsanız birçok konu başlığı göreceksiniz.

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Görüştüğüm satıcı sti kolların uyacağını söyledi. Orta göbek ile ilgili youtube da ingiliz göbeklerin 68 mm karemil ile güncellendiği videolar izledim. 68mm octalink göbek uyar sanırım. Jant göbeklerinin ve fren ayaklarının uyup uymayacağı hakkında fikrim yok. Bu arada ilan numarası 375025272 malum sarı sitede.
Şimdilik bu şekilde kullandıktan sonra belki ileride iyi bir klasik grupset ile kullanabilirim diye düşünüyorum.

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
yardımcı olursanız neden olmasın? :)

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@idrisarici fren ayaklari ve jantlari sorunsuz kullanirsin. kadro uzerindeki eski tip vites kollarini yeni tip sti kollar ile nasil kullanirsin bilmiyorum, bence eski tipleri iptal et (bunlara uygun grupset alirsan kullanirsin) sti kollar uzerinden sistemi kur. en onemli konu orta gobek, bununla ilgili biraz daha detayli bilgi verirsen bildiklerimi paylasirim.
resimlerden gordugum kadariyla; kadro uzerinde square tapper bb var (mil'li) sendeki claris de ayni tip ortagobek kullaniyor (68mm mil'li)
kadro uzerindeki dropout'larla on ve arka camurluk bile takarsin, kis aylari icin ideal :)

kadro cok guzel (masallah). celik kadro sevdalisi olarak geometri ve rengine (ozellikle) bayildim. beyaz gidon bandini beyaz sele ile tamamlarsan tadindan yenmez:)

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
@3rsin çok teşekkürler. Ben de aynen öyle yapmayı düşünüyorum. Endişem jant setiydi. Kollarla orta göbeği söküp kenara kaldıracağım. Orta göbek JAPON SR (SAKAE RİNGO )

@3rsin bu arada kadro cromoly öğrendiğim kadarıyla...

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@idrisarici kadro 700c jantlara uyumludur (yol/yaris kadrolarin %99'u standart 700c jant uyumludur) ozaman herhangi bir sorun olmamasi lazim, benim gibi 650c jant kullanmiyorsan baska tabii. (kadro boyuna ve senin boyuna baktim, 700c disinda jant kullanamazsin/kullanmamalisin)

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Arka maşa açıklığı veya aks uzunluğu ile ilgili sorun yaşanabilir mi? 8 li ruble kullanacağım.

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ordaki butun olculer standart dir. bu kadro daha once 700c jant ile kullanilmis bununla ilgili sorun yasayacagini sanmiyorum. ruble konusu baska konu; ruble senin arka jantindaki freehub body'e bagli. jantlarin model markasini belirtirsen daha detayli yazarim. ama buyuk ihtimalle arka jantin 8/9/10'lu ruble destekler eger durum boyle ise 2 adet spacer kullanman lazim (1mm + 1mm olculerde), eger max. 9lu rubleye kadar destekliyorsa 1 adet 1mm spacer yeterli. eger 11'li ruble destekler ise 2 adet (1mm) 1 adet (1.85mm) olculerde spacer lazim.

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
@3rsin daha iyisini yaptım jantın genişliği ölçtüm. Somundan somuna yani uçlardaki yarımşar santimlik kısımlar hariç 130 mm.

Az önce açtırma videoları izledim :)

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
resimdeki bu parcanin max. kacli rubleyi destekledigini bilmemiz lazim. jantin model vs. yazarsan ogrenebiliriz.

Dosyalar

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
jantımın modeli specialized in axis 1.0 modeli ve üzerinde hub ve Claris'in 8 li rublesi mevcut. Ruble de hg-50 shimano. Bende set komple hazır. Bir iç lastikle dış lastik geçireceğim o kadar

Yeterki arka maşa aralığına sığsın

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
8/9/10'lu ruble uyumlu. 2 adet 1'er mm spacer gerekli. arka masa araliginda bir sorunun yok standart 130mm'dir. bende de, 650c jant kullanicisi olarak, ayni olcu gecerli.

• Beğen
Tepkiler: idrisarici

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Eyvallah bunları öğrendiğim çok iyi oldu. Şimdi gönül rahatlığıyla alabilirim kadroyu öylemi yani?

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
jantlarin uyar, rubleye spacer gerekli, en buyuk sorun orta gobektir eger 68mm ise elindeki malzeme uyumlu.

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
68 mm octalink v2 es-25 boyu 113mm

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu senin ortagobek dogru mu?

ilan da campagnolo yaziyor ve campagnolo grupset parcalarinida satiyor satici. eger durum boyle ise kadronun ortagobek boyu 73mm'dir bu da senin ortagobek ve aynakoluna uyumlu degil. bu konuyu tam ogrenip aydinliga kavusturursan iyi olur.