PTT 'Kargomatik' hizmete girdi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bertann tarafından paylaşıldı.

 1. Bertann

  Bertann Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  221
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  ANKARA -AA- PTT Genel Müdürlüğü'nün hizmete sunduğu "Kargomatik"ler sayesinde kargo sahipleri, gönderilerini adreslerinde beklemek yerine 7 gün 24 saat bu cihazlardan şifreleriyle teslim alabilecek.
  PTT Genel Müdürlüğü'nün "Kargomatik" cihazlarının tanıt ımı, Çayyolu şubesinde gerçekleştirildi.
  PTT Genel Müdürü Tural, burada yaptığı konuşmada, PTT olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti ifade etti.
  Sistemin, kargolarını adreslerinde teslim alamayan müşterilerinin, 7/24 paket alımını sağlayacağını belirten Tural, şunları kaydetti:
  "Adrese gidildiğinde teslim edilemeyen veya paketini buradan almak isteyen müşteriler, cep telefonlarına veya e-mail adreslerine gelen şifreleriyle PTT kargomatiklerden gönderilerini teslim alabilecek. Bu işlem için 2 şifre gönderilecek. Kargosunu en yakın kargomatikten alabilecekler. Denemek amacıyla Ankara'ya 3, İstanbul'a 2 Kargomatik yerleştirdik. Müşterilerin talebine göre daha fazlasını almak için ihaleye çıkacağız" diye konuştu.
  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşmeleri neticesinde kargomatiklerin Türkiye'de üretilmesine yönelik bir fikir oluştuğunu anlatan Tural, "Bu makineyi PTT olarak kullanmaktan çok, Türkiye'de üreminin yapılarak hem iç piyasaya hem de yurt dışına satışının gerçekleştirilmesini istiyoruz" dedi.
  Kargomatikleri üreten KEBA'nın Genel Müdürü Gerhard Luftensteiner, 2008 yılında Türkiye'de büro açtıklarını belirterek, Türkiye'nin genç , dinamik ve eğitimli insanları olduğunu, bu nedenle de bu ülkede iş yapmaktan büyük heyecan duyduğunu ifade etti.
  Türkiye'nin, şirketine çok büyük bir potansiyel sunduğunu vurgulayan Luftensteiner, "PTT modern Türkiye'yi gösteriyor. Sayın Osman Tural'ın çok büyük vizyon ve hedeflerinden Avrupa'da da haberdardık, burada da gözlerimizle gördük. PTT'yi tanır tanımaz Türkiye'de de imalat yapmaya karar verdik. Bununla ilgili bakanlar, genel müdürler ve KEBA yöneticileri arasında görüşmeler başladı. Avusturya'dan KEBA olarak güzel ülke Türkiye'ye daha çok yatırım yapmak ve insanlara iş imkanı sağlamayı istiyoruz" diye konuştu.
  Konuşmaların ardından kargomatiklerin tanıtımına geçildi. Pilot olarak Ankara'da Çayyolu PTT'nin yanı sıra Dikmen ve Eryaman'da da hizmete açılan Kargomatik, İstanbul'da ise Bahçelievler ve Altunizade'de kullanıma sunuldu. Kargomatik, Almanya, İsveç, Danimarka ve Avusturya'da uzun süredir kullanılıyor.
  Cihazın tanıtımını yapan Tural, bu hizmet için PTT müşterilerinin ilave bir ücret ödemeyeceğini, sistemin bundan sonraki aşamasında müşterilerin paketlerini kendilerinin makineye yerleştirebileceğini kaydetti.
  Bu hizmet nedeniyle kargo servisine zam yapmayı düşünmediklerini bildiren Tural, amaçlarının müşteri memnuniyetini artırmak olduğunu söyledi.
  Tural, "Evlere en az iki kere gidiyorduk. Bu sistem belki bu sayının birde kalmasını sağlayabilir. İsteyen müşterilerimize kargomatik ile paketlerini iletebileceğiz. Bu makineleri toplu taşıma araçlarının rahatça ulaşabileceği yerlere yerleştireceğiz" dedi.
  Bu makinede 76 bölme olduğunu ve 3 farklı ebatta paket kabul edilebildiğini, öte yandan makinelerin yanında güvenlik kamerası bulunduğunu anlatan Tural, bazı basın mensuplarının cihazın güvenliğine ilişkin sorular ı üzerine, "İnsanımıza güvenmek zorundayız. Soyan zaten soyacak. 'İnsanımı z hırsızlık yapacak' anlayışıyla hareket edemeyiz. Önemli olan bu makinedeki mal PTT güvencesinde olacak" diye konuştu.
  Etkinliği izlemek üzere davet edilen basın mensuplarına bir gün önceden gönderilen PIN numaralarının makineye girilmesine rağmen cihaz paketleri teslim etmedi.
  Bunun üzerine PTT ve KEBA yetkilileri, dün akşam bu şifrelerin kontrol amacıyla denendiğini, bir şifrenin ikinci kez kullanılamayacağı ayrıntısı gözardı edildiği için makinenin paketleri teslim etmediğini belirtti.
  Yetkililerin yeniden denemesi üzerine KEBA Genel Müdürü Luftensteiner, cep telefonuna gelen şifreyi kullanarak daha önceden cihaza yerleştirilen paketi aldı. PTT Genel Müdürü Tural da "Bu makine gazetecilere çalışmadı. Sadece size mi çalışıyor?" diye espri yaptı.
  Öte yandan PTT yetkililerinden alınan bilgiye göre, kargomatikler ilk gün 238 kişi tarafından kullanıldı.
   
  Hasan Kuru, çirkin ve sonEr´´ bunu beğendi.
 2. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Kargonun hangi adreste bulunan kargomatikte olduğu nereden biliniyormuş? Paketler, mesai saati sonrasımı kargomatiğe konuluyor? Kargosu kargomatikte olan biri şubeden teslim almak istediğinde ne yapacak?
   
 3. #3
  Bertann

  Bertann Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Kasım 2007
  Mesajlar:
  221
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Merhaba

  Aynı Bankamatik gibi düşünün fakat sizin kargonuz tek bir matikten veriliyor (Size en yakın şube matiğinde) ilk önce sisteme kayıt oluyorsunuz Tc Kimlik numarası veya kullanıcı adınızla giriş yapıyorsunuz şifrenizi seçiyorsunuz matik kutu kola verir gibi size ait olan kargoyu veriyor. Zor bir sistem değil.. Matikler şubenin dışında olması gerekli çünkü 7 24 kargo alabiliyorsunuz.
   
  Burak Coskun ve sonEr´´ bunu beğendi.
 4. çirkin

  çirkin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  2 Haziran 2009
  Mesajlar:
  867
  Beğeniler:
  1.554
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok güzel bir uygulama. Paylaşıp bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
   
 5. Goflet

  Goflet Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  1.184
  Şehir:
  Bakırköy-A.S.U.S.
  Seviye:
  iyi olmuş 3 km lik yolu 3 günde teslim ediyorlardı..
   
 6. Hasan Kuru

  Hasan Kuru Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.655
  Beğeniler:
  1.317
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Seviye:
  Açıklama için teşekkürler. Kısa ve öz ama anlaşılır :)
   
 7. ayan

  ayan Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Kocaeli / Hereke
  Seviye:
  Güzel uygulama yalnız kargo boyutlarına belli bi sınırlama getireceklermi peki.