prostat

BF Okuru

Üye
Tepki
2
dostlarım
2 yıl önce psa kontrolü yaptırdım prostat için 0-4 değerleri arasında
1.1 çıkmıştı bu hafta yaptırdığım psa sonuçlarında bu değerin artmış olduğunu gördüm 2.47 prostatta büyüme olduğu aşikar pazartesi uzman doktor nezaretinde tedavim başlayacak bütün gelişmeleri an ve an size ileteceğim bu konuda bilgisi olan ve artı aynı dertten muzdarip arkadaşlarımı da dinlemek isterim
görüşmek üzere

Scudo

Fatih GEZER

Aktif Üye
Tepki
132
çok geçmiş olsun abi... inşAllah en kısa sürede düzelir....

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
geçmiş olsun kudret abi..
şimdi arkadaşlar panik yapmasınlar diye baştan söylüyorum.. Prostat ilaçla ya da basit bir operasyonla tesavisi mümkün bir hastalıktır. Tek olayı erken teşhis hayatidir, kesinlikle bisiklete binmek prostat hastalığının sebebi değildir. Babamda da var, dedemde de vardı. İkisi de hayatlarında bisiklete binmemişler. (buda ayrı bi kayıp tabi ama konu o değil)

Acil şifalar diliyorum, hastalığın tedavi ve kontrolun altında olması sevindirici...

• Beğen
Tepkiler: ender ergin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@tolgayalcin

tolga dostum
dedemi 80 inde vurdu ama bir de dedem muayeneden kaçmış kansere yakalanıyor ve ölüyor bile bile lades yani babamdada iyi huylu prostat vardı genetik hastalıklar ne yapsan da seni buluyor babamdan gelen genler var bende işin kaçınılmazı
pazartesi uzmana gideceğim tahminimce ilaç tedavi 0-4 değerleri arasında yarıyı geçmiş prostat büyüklüğü buçuğa geliyor 2.47 çıktı 1.1 den 2.47 e yükselme kesin kontrol şart oldu artık

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
@kudu
aman abi bendede ihtimal yüksek..kadınlarda meme erkeklerde prostat.. 45 50 den sonra her yıl kontrol şart...
umarım bişiciin kalmaz...

Erol KOLAS

Daimi Üye
Tepki
188
Bisiklet
Salcano
bunun belirtileri nelerdir peki? ben bu aralar bisiklete bindiğimde genelde karaciğer bölgesinde bir ağrı oluşuyor, indikten sonra kesiliyor. ben de bunun için konu açmayı düşünüyordum buraya. şüphelenmeli miyim yani? işten güçten doktor yüzü bile göremiyoruz ki.

Belirtileri:
Prostattaki iltihap, yaşlılığa bağlı olarak büyüme veya kansere bağlı olarak çıkan şikayetler aynıdır. Genelde bunlar; sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrarı tam yapamama hissi, idrar yapamama gibi şikayetlerdir.

Bende bunlar yok demek ki başka bir durum var.

Bu arada inşallah kötü bir durum yoktur. Geçmiş olsun.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Erol KOLAS

yaş olarak gençsin dostum
prostat kontrolü 40 lardan sonra senede bir kez kontrol psa yöntemi yapılarak oluyor kan alınıyor
karaçiğer tarafında ise eminsen bir rontgen çektirmem gerekir
genede ihmale hiç bir şey gelmiyor özellikle sağlık ihmale gelmez
bende belirtiler henüz iltihap artı sık idrar artı yanma bunlar yok bu belirtiler ileri saffa olabilir bunlar bende yok ama kasıklarda idrar yaparken basınç gibi bir şey hissediyorum bu da prostatla ilgili bazen sol kasık boşluğuna iğne gibi bir şey batıyor tahminimce büyüyen prostatın sidik torbasına değmesi olayı bu
evet kontrol şart

Murat İçlek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
heygıdı kartepelerın devırıcısı bunumu devıremıyceksın :) gecmıs olsun kudret abı en kısa zamanda ııyılesmen dıleklerıyle..

Ali Kader Erol

Aktif Üye
Tepki
138
...geçmiş olsun.. konuyu burada paylaşmanız erken teşhisin öneminin anlaşılması bakımından çok önemli... gelişmeleri ve tedavi/kontrol sürecini de paylaşın lütfen... ve tedavi sürecinde bisiklete binmenin herhangi bir mahsuru var mıdır?

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
konuyla alakalı.. body geometri sele aldım.. çok memnunum.. malum bölgelerin uğuşması sorunu kalktı. ortası boş olduğu için damarlar ezilmiyor ve prostat bölgesine baskı yapmıyor. marka vermiyorum. fakat ilgilenen arkadaşlar ÖM atabilirler.seve seve yardımcı olmak isterim.kudret abi sanada tavsiye ederim ki senin ömrün sele üstünde geçiyor...

• Beğen
Tepkiler: Ride Alone

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat İçlek

kartepe beni prostat yaptı rampaları çıka çıka prostatım şişti

:D :D :D :D :D :D :D :D

@Ali Kader Erol

memnuniyetle dostum
erken teşhis çok önemli bütün gelişmeleri paylaşacağım bu pazartesi ilk işim doktora uzun yol mtb bisikletçisiyim diyeceğim ve bol rampa tırmanıyorum diyeceğim bakalım ne diyecek

@tolgayalcin

benimkisininde ortası boş tolga verdiğin bilgi için sağol

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Genelde 0-4 arası normaldir.4-7 arasına da(hatta 4-10 arası) gri bölge derler......Son zamanlarda bazı pimpirikli doktorlar 0-2.5 arasına normal diyorlar.....Üşütme,iltihap,sigara n kısa süre sonra yüksek çıkmasına neden olur..
Tekrar geçmiş olsun...

• Beğen
Tepkiler: sadana

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
İlave olarak;Serbest psa değeri de ölçülmeli...Serbest psa/total psa oranı ne kadar büyük çıkarsa o kadar iyidir...

• Beğen
Tepkiler: sadana

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@sitix

@sitix

dostum çok teşekkürler şimdi içim rahatladı
büyük olasılıkla üşütme ile ilgili

:in: :in:

ilhami yücel

Aktif Üye
Tepki
457
Bisiklet
Diğer
Geçmiş olsun Kudret abi.
Umarım ciddi birşey değildir.

Nicotine34

Forum Demirbaşı
Tepki
821
Bisiklet
Trek
Geçmiş olsun acil şifalar dilerim. Bu tip konularda erken teşhis çok önemli.

Saygılar,

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Geçmiş olsun Kudret abi,
Saw palmetto prostat için çok etkili olduğunu biliyorum,
Burada yazdığım kitapta saw palmetto nun en etkili kullanım yöntemleri ve iyileşen hastalar ve yapılan deneyler anlatılıyor mutlaka edin Kudret abi, (link)

Onun dışında senin dediğin gibi bence de ağır antrenmanlar prostatı azdırıyor, ben de çok sert antrenmanlar sonrasında 1 numaraya çıkarken zorlanma oluyor bazen... Senin de sert yokuşlar sevdiğini biliyorum, ben de bir ara deneyeceğim saw palmetto yu...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Hakan Yazman

hakan dostum
sitix arkadaşımın sağlıkçı olması beni çok sevindirdi ben 0-4 arası değerlerin normal değerler olduğunu bilmiyordum ama bu değerin 2.46 çıkması kesinlikle eminmki üşütme ile ilgili evet biraz ağır antramanları geriye çekmekte fayda var özellikle rampalardan biraz uzak durmalıyım yaş itibarı ile
bu kitapla ilgileneceğim teşekkürler dostum

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer

PSA (Prostat Spesifik Antijen) Değerleri :

1. 0 - 2.5 ng/mg düşük (iyi)

2. 2.6 - 10 ng/mg hafif büyümüş ( normal)

3. 10 - 19.9 ng/mg büyümüş ( anormal )

4. 20 ng/mg üstü çok büyümüş ( önemli derecede anormal)