Projemde yardım: pedal neden sadece öne döner.. mekanizması?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Genum tarafından paylaşıldı.

 1. Genum

  Genum Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  arkadaslar unıversitede proje yapıyoruz. bisiklet pedalını sadece one dogru donduren mekanizma nasıl işlemekte.. cunku biliyoruzki pedal arkaya donunce tekerlek sabit kalmakta donmemekte.. bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim lütfen msn kullanan varsa ekleyebilir mi?? son 1-2 gunum kaldı projeye..

  genumm@hotmail.com
   
 2. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  885
  selamlar

  öncelikle pedal her iki yöne de dönüyor. lastiğe güç aktarımı zincir+ruble+freewheel ile oluyor. freewheel adından da anlaşılacağı gibi lastiği dönüş yönünde serbest bırakan bir mekanizma. ayrıca contre-pedal denilen sistemde de pedal ters yönde çevrilince lastik geriye gitme eğiliminde oluyor. yani değişik sistemler mevcut. ama sizin ele alacağınız mekanizma freewheel.
   
 3. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.882
  Pedal geri döndüğünde tekerleğin dönmemesini sağlayan Freewhell dediğimiz "body"nin içindeki tırnaklı sistem. Buna ait bir şekil veya grafik ne yazık ki bulamadım ancak alacağınız herhangi bir "ruble"nin içini açarak çok kısa sürede işin tam olarak ne olduğunu çözebilirsiniz.
   
 4. tuncdemir

  tuncdemir Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2006
  Mesajlar:
  84
  Beğeniler:
  63
  Şehir:
  Bartın - İstanbul
  Seviye:
  Merhabalar,

  Aşşağıdaki linklerde ''Drive Train'' veya ''Freewheel Design'' başlıklarıyla ilgili durumu görebilirsiniz.

  Tahta(bisiklette teker) üzerine bağlanmış olan ve bir tarafı eğimli bir tarafı basamaklı olan çark(bisiklette göbek içerisinde) ile zincirin uygulanan kuvveti tekere aktarması gibi bir olaydır. Tabii ki diğer tarafa çevrilmesiyle de dişlinin tasarımından dolayı atlama yaparak kuvveti etkisiz kılar.

  Bisiklette de bundaki gibi... basamaklı olan tarafın tekerle ilgili kısıma takılıp onu ittirmesi veya eğimli olan tarafın eğim nedeniyle dişi sıyırıp üzerinden atlaması gibi bir durum ile tanımlanabilir diye düşünsem de sanırım sanal ortamda pek anlaşılır bir tanım olmayabilir... Keşke bir video bulabilseydim...

  Bu sistem biraz değişiklikle lokma anahtarlarından asansörlerde aşırı hızlanmayı önlemek için tasarlanmış olan hız regülatörlerine kadar çeşitli kullanım alanına uygunluğuyla mucizevi bir icattır. Hatta bunun yokluğu bile kontra bisiklet severlerin oluşmasında etkili olmuştur. Bu sistemin vites arttırıp azaltma sistemlerinde de kullanılmakta olduğunu okumuştum ama linki bulamadım.

  Bir teknik çizim linki

  Bir de bu var. ödev için daha kullanışlıdır sanırım. :)
  stanford universitesinden bir link.

  Gerekli görülürse Asansör örneği ile ilgili fotograf bulabilirim.
  Tunç
   
  Gürsel A. ve Genum bunu beğendi.
 5. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.402
  Beğeniler:
  2.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:

  Merhaba
  1. linkteki çizim "freewheel" ama bisiklette bundan farklı. Bu sanırım başka bir makinanın parçası.. Tabii benzer sistemler bir çok makinada kullanılıyordur..
  2. link bisiklet sistemine çok daha yakın.. Çok da anlaşılır yapılmış..
  Teşekkürler..
   
  Genum bunu beğendi.
 6. MersiLee

  MersiLee Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Ekim 2006
  Mesajlar:
  125
  Beğeniler:
  49
  Şehir:
  IST / GOP
  Seviye:
  Tahta resimli linkte anladığım kadarıyla, pedalı sağa çevirince boşa dönüyor. Sola çevirincede tahta tekerleği çeviriyor.
   

İlginizi Çekebilir

Fabian-Cancellara-aero-position-2.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
pic4-depo5percent-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
upload_2017-2-1_9-5-24.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...