Profesyonellik Hk. / Deneyimli bisikletçiler, lütfen okuyun.

goktugX

Aktif Üye
Tepki
34
Merhaba, ben bisiklet sporunu elimden geldiğince profesyonel olarak yapmaya çalışıyorum ne kadar yeni yeni başlasamda hedefim profesyonelleşmek. Fakat Türkiye`de adam gibi ne bir kulüp var nede devlet tarafından saygı görmek vs..
Ben dünyanın en iyi ekipmanlarını alıp her şeyi en doğru şekilde yapmaya kalksam yine kendime olacak..
Örneğin ben 5 yıl önce basketbol oynamayı bıraktım beyzbola, tenise, bisiklete, yüzme gibi sporlara yöneldim. Basket oynamayı Efes Pilsen`de bıraktım. O zamana kadar daha önce Fenerbahçe Ülker`de oynuyordum. Bazı kulüp içi sorunlar nedeniyle çıkmak zorunda kaldık ve Efes`e geçtim. Daha sonrada bıraktım. En hoşuma giden spor bisiklet oldu. Ben bu işi kendi çapımda tam bir profesyonel gibi yapmak istesem, ilerisi ne olur ? Yani bu iş sadece hobi olarak kalsın istemiyorum basketboldaki gibi yani bir yerlere gelebilmek istiyorum ne yapabilirim ? MTB seviyorum, daha önce hiç yol bisikleti kullanmadım ama onlarda hoşuma gidiyor. Tour de France`ı büyük bir zevkle izliyorum mesela bende orda olsam hiç fena olmazdı.. Amacım illa Tour de France`da değil, yani bir şeyler yapmak istiyorum, bir adımlar atmak istiyorum. Neler yapabilirim ? Yani emeğimin boşa gitmesini istemiyorum, forumda çok iyi bisikletçilerin olduğunu biliyorum sizlerden bir tavsiye alabilir miyim ? Mesela Türk Telekom`un spor sitesine baktığınızda bir tane, evet sadece bir tane bisikletçi görüyorsunuz koskoca sitede...
Birde spor kulüplerinin niye bisikletçi yetiştirmek ile uğraşmadığını merak etmekteyim. Mesela Fenerbahçe gibi bir kulübün, (futbol, basketbol, masa tenisi, yüzme, engeli basketbolu ) gibi çeşitli faaliyetlerde destek vermesi ama bisiklet için bir şey yapmamasını anlayamıyorum. Fenerbahçe sadece örneklemek amaçlı, bunun yanında binlerce kulüp var. Fiat, Renault gibi TOFAŞ`a ait araba firmaları, motorsporlarında Türk sporculara destek veriyor, sponsor oluyor, imkanlar sağlıyor.. Neden bisiklet için bir şey yapmıyorlar ?
Bisiklet yarışlarının yada genel olarak sporunun kazancı düşük mü acaba, ondan dolayı mı ?
Benim amacım para kazanmak değil. Paraya ihtiyacım yok. Tek istediğim bu hobinin, hobi olarak kalmasını istememem. Eminim benim gibi düşünen, isteyen binlerce insan vardır ama bu konu hakkında konuşulmamıştır. Beni anlayacağınızı düşünüyorum. İzleyeceğim yol ne olmalı ? Eğer bir yere gelemeyeceksem bu çabalar niye ?
Düşünsenize, üniversite sınavına 4 yıl çalışıyorsun ve sınavdan sonra barajı bile geçemiyorsun. Bu ona benziyor.

• Beğen
Tepkiler: tunahan beyhan
Scudo

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Spor kulüpleri ne için bisikletçi yetiştirmiyor demişsiniz. Türkiye' de spor "evrensel ve idealist" düşüncelerle yapılmazda ondan. Bu ülkede herşey para ve politika içindir. Spror bir rant ve politika aracıdır. Politikası işin çok ayrı bir platformda tartışılacağı mevzu, onu şimdilik geçelim. Kısaca spor burda para için yapılır. Bisiklet sporu, basketbol, voleybol ya da futbol gibi bir trübün sporu değildir. Dolayısı ile "büyük para" yoktur. Bu işe de para için yatırım yapan adamların (klüplerin), bu sebeplerden ötürü bunlarla uğraşacak vakti yoktur. Bilmem anlatabildim mi?

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
Tüm dünyaca bilinen bir motorsporları dalını getirdik ülkeye ne oldu ? Formula 1 pisti yapıldı, seyirci ? tribün ? dolmadı hep zarar hep zarar. Türkiye de SPOR = Futbol !

goktugX

Aktif Üye
Tepki
34
@Koray06

Aslında yurt dışından Lüks otellere çok sayıda izleyicisi geliyor F1 için ama dediğiniz gibi Futbol dan başka şey düşünemiyor insanlar. Bugün 2 kelime konuşmasını bilmeyen insanın bile ağzında futbol var. Futbolla ilgili bir şey sorduklarında ilgilenmediğimi söylediğimde "nasıl erkeksin" diye karşılık aldığım bir ülke burası..

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Bende sizinle aynı fikirdeyim bana profesyonel anlamda yol gösterecek kimse yok ve Bolu' da yaşamam bu durumu ayrıca güçleştiriyor . Her şeyi kendim yapmaya çalışıyorum . Ancak bu da bir yere kadar :(