profesyonel

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
forumda gerek 2.el ilanlarda olsun gerek diğer konularda çokça karşılaşıyoruz profesyonel bisiklet veya profesyonel bisiklet parçaları. peki profesyonel bisiklet parçası olursa bunun tam tersi olan amatör bisisklet parçasıda olması lazım değil mi? evet azda olsa o da çıkıyor karşımıza. peki bu kullanım doğrumu bisikletin veya parçanın profesyoneli veya amatörü olurmu.
herkesin bildiği anlamda profesyonel yaptığı işten para kazanan bunu meslek haline getirmiş kişi, amatör ise yaptığı işi kendi için yapan bundan kâr elde etmeyen kişi anlamı çıkıyor. peki profesyonel parçanın tam karşılı nedir, profesyonel parça ile amatör parça arasında ne fark vardır. gördüğüm kadarıyla fiyatı yüksek olan parçalar profesyonel düşük olanlar ise amatör, sizce bu ayırım yanlış değil mi?
şimdi ise profesyonel bir insan ile amatör bir insan arasındaki farklara bakalım;

• Profesyoneller, sorunların üzerine giderler; profesyonel olmayanlar sorunların etrafında dolaşır ve hedefe hiçbir zaman varamazlar.

• Profesyoneller işlerine sarılırlar; profesyonel olmayanlar ellerinin ucu ile tutarlar.

• Profesyoneller, mesai saatlerini aşsa da işlerini neticeye ulaştırırlar; profesyonel olmayanlar, “sabah 8 akşam 6 sendromu”na yakalanmış, “mesai bitimi benim işim de biter” diyen otobüs yolcularıdırlar (servis otobüsü) .

• Profesyoneller iş tanımlarından daha geniş bir sorumluluk hissi taşırlar; profesyonel olmayanlar, “Biz burada sadece çalışıyoruz” derler.

• Profesyoneller, iş tanımının dışına da taşsa işin gereğini yaparlar; profesyonel olmayanlara göre “bu işler benim görevim değil” dir.

• Profesyoneller işlerini yerine getirebilmek için gerekli yetkiyi ne yapıp yapıp elde ederler, profesyonel olmayalar “sorumluluk çok, yetkim yok” diye sızlanıp dururlar.

• Profesyoneller, yapabilecekleri işleri “Ben bu işi yaparım” diye üstlenirler; profesyonel olmayanlar tüm işleri “valla kardeşim ben profesyonelim, istediğim koşullar sağlanmazsa çeker giderim” diye koşullandırırlar.

• Profesyoneller kısıtları, engelleri aşmaya çalışan yapıcılardır; profesyonel olmayanlar her vesilede “bu şirket adam olmaz” diyen kronik mızmızlardır.

• Profesyoneller orta yetenekteki personelle de görevlerini başarıya ulaştırabilirler; profesyonel olmayanlar durmadan “iyi adam yok ki” diye mazeret öne sürerler.

• Profesyoneller, üstlerin de yönetmesini becerebilir; profesyonel olmayanlar” Adam her işe karışıyor” diye şikayet etmekten işlerini doğru dürüst yapamazlar.

• Profesyoneller, “Bu işi yapmanın daha iyi bir yolu olmalı”; profesyonel olmayanlar “Biz bunları eskiden beri hep böyle yapardık” derler.

• Profesyoneller, “Araştırıp bulalım”; profesyonel olmayanlar “Valla hiç kimsenin bir şey bildiği yok” derler.

• Profesyoneller bir hata yapınca, “Benim hatam oldu”; profesyonel olmayanlar “Benim suçum değil” derler.

• Profesyoneller dinlerler; profesyonel olmayanlar konuşma sıralarının gelmesini beklerler.

• Profesyoneller, kaybetmekten hemen hemen hiç korkmazlar; profesyonel olmayanlar kazanmaktan gizli gizli korkarlar.

• Profesyoneller, kendilerine ayıracakları daha çok zamanları olsun diye hedefe daha kısa sürede ulaşmak için daha “Sıkı çalışırlar”; profesyonel olmayanlar ise kendi kafalarına göre takıldıkları ıvır zıvır işlerle uğraşmaktan neticeye ulaşacak işleri yapmaya zaman bulamayacak kadar çok çalışırlar.

• Profesyoneller söz verirler; profesyonel olmayanlar vaad ederler.

• Profesyoneller, “Olmam gerektiği kadar iyi değilim”; profesyonel olmayanlar “Hiç olmazsa falanca kadar kötü değilim” derler.

• Profesyoneller, izah ederler; profesyonel olmayan lafı gevelerler.

• Profesyoneller, dumanlı havayı da severler; profesyonel olmayanlar bahardan başka mevsim tanımazlar.....

bence profesyonel bisiklet, profesyonel bir bisikletçinin bisikletidir yani üzerinde pahalı parça varmış ucuz parça varmış önemli değildir. amatör bir kullanıcının bisikleti ise amatör bir bisiklettir, üzerinde pahalı parça varmış ucuz parça varmış önemli değildir çünkü bisiklet tek başına duvardaki bir tablodan veya herhangi bir eşyadan fazlası değildir sahibi ne ise bisiklette o dur.
peki bu konu hakkındaki sizin görüşleriniz nelerdir?

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bu açıdan bakarsak haklısınız.

Ama parçaların kalitesi vardır. Mesela geçmişte fi tarihinde bir aynakol almıştım. Çin malı, markası belli değil bir şey değil. Sonuç: 1 hafta geçmeden yapraklar yamuldu. Şimdiki aynakolumla kıyaslayamam bile.

Yani ben ikinci el satışlarındaki "profesyonel" ya da "üst model" parçayı "kaliteli" olarak algılıyorum.

Buna rağmen bahsettiğiniz duruma katılıyorum. Kelimenin yanlış seçilmesi söz konusu. (Bence)

• Beğen
Tepkiler: zafersidal

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
Profesyonelle amatörü ayıran tek şey paradır.Siz amatörü tembel insan ile bağdaştırmışsınız açıklamlarınızın büyük çoğunluğu yanlış olmuş.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bir amatör birçok profesyonelden daha iyi yapabilir bir işi.

burda etken yapılan işe duyulan saygı ve özveridir.

• Beğen

gokhan erdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.194
üzerinde pahalı parça varmış ucuz parça varmış önemli değildir çünkü bisiklet tek başına duvardaki bir tablodan veya herhangi bir eşyadan fazlası değildir sahibi ne ise bisiklette o dur.

bu söze katılıyorum parçalar sadece performansı etkiler 10,000 bir bisiklete binen kişi amatorse bisiklet sonucta kendı gıdıcek halı yok ustundekı parcalar profsynel dıye bısıklet uçucak hali yok : )

• Beğen

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
@Fırat Ayanyan

bence paradan fazlasıdır. yaptığı işten para kazanan ama profesyonel olmayan o kadar çok kişi varki hatta sanat içinde olup ta bu durumda olan insanlar var sırf para kazanıyor diye profesyonel denilmemeli bence.

ayrıca dikkaet ederseniz yazıda amatör kelimesi geçmiyor profesyonel olmayan yazıyor yani yaptığı işten para kazanıp profesyonel olmayan kişiler oluyor bunlarda.
@Goflet
bir insan yaptığı işi sevmez ve özverili olmazsa profesyonel olamaz bence.
profesyonel sadece yaptığı işten para kazanan değildir.

• Beğen
Tepkiler: gokhan erdogan

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
@zafer sidal

Evet orası gözümden kaçmış amatör yazmamışsınız.

Erol KOLAS

Daimi Üye
Tepki
188
Bisiklet
Salcano
Bir parçanın en iyisi, en kalitelisi görevini profesyonelce yapacaktır bu yüzden söylenegelir bence. Profesyonel kavramı bir çok alanda kullanılır, fakat sizin açıklamalarınızda geçenlerin hepsi iş hayatında geçerli olanlar. Yani çok farklı şeyler bence. Bisiklet ekipmanına işçi gibi bakıyorsanız orasını bilemem.

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
@Erol KOLAS

TDK nın sözlüğünde yazdığı kadarıyla profesyonel: Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan (kimse)

Türkçede başka anlamı yok bu sözcüğün peki bisikete veya parçaya veya herhangi bişiye profesyonel diyebilirmiyiz sizce? profesyonel sadece insanlara verilebilen bir ünvandır. parça profesyonel değildir. parçayı kullanan profesyonel olabilir. o yüzden yazıda profesyonel olarak sadece insan ve özellikleri yazmaktadır.

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
@zafer sidal

Profesyonel Turkce kokenli bir sozcuk degil ki, internette ingilizce yapilan aramada birbirine yakin bircok anlami cikiyor, bunlardan biri de "mesleki bir alana aitlik/uygunluk" olarak cevrilebilir.

Belki arkadaslar kaliteyi vurgulamak icin bu anlamda kullaniyorlardir, her ne kadar bir parca icin "profesyonel" tanimini kullanmaya pek anlam veremesem de...

Ayrica ilk mesajdaki "profesyonellere" duzulen methiyelere de katilmiyorum, bir ise/ugrasa para bulastigi zaman yozlasmamasi bence imkansiz. Yasasin amator ruh :p