profesyonel

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında zafersidal tarafından paylaşıldı.

 1. zafersidal

  zafersidal Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  950
  Beğeniler:
  669
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  forumda gerek 2.el ilanlarda olsun gerek diğer konularda çokça karşılaşıyoruz profesyonel bisiklet veya profesyonel bisiklet parçaları. peki profesyonel bisiklet parçası olursa bunun tam tersi olan amatör bisisklet parçasıda olması lazım değil mi? evet azda olsa o da çıkıyor karşımıza. peki bu kullanım doğrumu bisikletin veya parçanın profesyoneli veya amatörü olurmu.
  herkesin bildiği anlamda profesyonel yaptığı işten para kazanan bunu meslek haline getirmiş kişi, amatör ise yaptığı işi kendi için yapan bundan kâr elde etmeyen kişi anlamı çıkıyor. peki profesyonel parçanın tam karşılı nedir, profesyonel parça ile amatör parça arasında ne fark vardır. gördüğüm kadarıyla fiyatı yüksek olan parçalar profesyonel düşük olanlar ise amatör, sizce bu ayırım yanlış değil mi?
  şimdi ise profesyonel bir insan ile amatör bir insan arasındaki farklara bakalım;

  • Profesyoneller, sorunların üzerine giderler; profesyonel olmayanlar sorunların etrafında dolaşır ve hedefe hiçbir zaman varamazlar.

  • Profesyoneller işlerine sarılırlar; profesyonel olmayanlar ellerinin ucu ile tutarlar.

  • Profesyoneller, mesai saatlerini aşsa da işlerini neticeye ulaştırırlar; profesyonel olmayanlar, “sabah 8 akşam 6 sendromu”na yakalanmış, “mesai bitimi benim işim de biter” diyen otobüs yolcularıdırlar (servis otobüsü) .

  • Profesyoneller iş tanımlarından daha geniş bir sorumluluk hissi taşırlar; profesyonel olmayanlar, “Biz burada sadece çalışıyoruz” derler.

  • Profesyoneller, iş tanımının dışına da taşsa işin gereğini yaparlar; profesyonel olmayanlara göre “bu işler benim görevim değil” dir.

  • Profesyoneller işlerini yerine getirebilmek için gerekli yetkiyi ne yapıp yapıp elde ederler, profesyonel olmayalar “sorumluluk çok, yetkim yok” diye sızlanıp dururlar.

  • Profesyoneller, yapabilecekleri işleri “Ben bu işi yaparım” diye üstlenirler; profesyonel olmayanlar tüm işleri “valla kardeşim ben profesyonelim, istediğim koşullar sağlanmazsa çeker giderim” diye koşullandırırlar.

  • Profesyoneller kısıtları, engelleri aşmaya çalışan yapıcılardır; profesyonel olmayanlar her vesilede “bu şirket adam olmaz” diyen kronik mızmızlardır.

  • Profesyoneller orta yetenekteki personelle de görevlerini başarıya ulaştırabilirler; profesyonel olmayanlar durmadan “iyi adam yok ki” diye mazeret öne sürerler.


  • Profesyoneller, üstlerin de yönetmesini becerebilir; profesyonel olmayanlar” Adam her işe karışıyor” diye şikayet etmekten işlerini doğru dürüst yapamazlar.

  • Profesyoneller, “Bu işi yapmanın daha iyi bir yolu olmalı”; profesyonel olmayanlar “Biz bunları eskiden beri hep böyle yapardık” derler.

  • Profesyoneller, “Araştırıp bulalım”; profesyonel olmayanlar “Valla hiç kimsenin bir şey bildiği yok” derler.

  • Profesyoneller bir hata yapınca, “Benim hatam oldu”; profesyonel olmayanlar “Benim suçum değil” derler.

  • Profesyoneller dinlerler; profesyonel olmayanlar konuşma sıralarının gelmesini beklerler.

  • Profesyoneller, kaybetmekten hemen hemen hiç korkmazlar; profesyonel olmayanlar kazanmaktan gizli gizli korkarlar.

  • Profesyoneller, kendilerine ayıracakları daha çok zamanları olsun diye hedefe daha kısa sürede ulaşmak için daha “Sıkı çalışırlar”; profesyonel olmayanlar ise kendi kafalarına göre takıldıkları ıvır zıvır işlerle uğraşmaktan neticeye ulaşacak işleri yapmaya zaman bulamayacak kadar çok çalışırlar.

  • Profesyoneller söz verirler; profesyonel olmayanlar vaad ederler.

  • Profesyoneller, “Olmam gerektiği kadar iyi değilim”; profesyonel olmayanlar “Hiç olmazsa falanca kadar kötü değilim” derler.

  • Profesyoneller, izah ederler; profesyonel olmayan lafı gevelerler.

  • Profesyoneller, dumanlı havayı da severler; profesyonel olmayanlar bahardan başka mevsim tanımazlar.....

  bence profesyonel bisiklet, profesyonel bir bisikletçinin bisikletidir yani üzerinde pahalı parça varmış ucuz parça varmış önemli değildir. amatör bir kullanıcının bisikleti ise amatör bir bisiklettir, üzerinde pahalı parça varmış ucuz parça varmış önemli değildir çünkü bisiklet tek başına duvardaki bir tablodan veya herhangi bir eşyadan fazlası değildir sahibi ne ise bisiklette o dur.
  peki bu konu hakkındaki sizin görüşleriniz nelerdir?
   
 2. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Bu açıdan bakarsak haklısınız.

  Ama parçaların kalitesi vardır. Mesela geçmişte fi tarihinde bir aynakol almıştım. Çin malı, markası belli değil bir şey değil. Sonuç: 1 hafta geçmeden yapraklar yamuldu. Şimdiki aynakolumla kıyaslayamam bile.

  Yani ben ikinci el satışlarındaki "profesyonel" ya da "üst model" parçayı "kaliteli" olarak algılıyorum.

  Buna rağmen bahsettiğiniz duruma katılıyorum. Kelimenin yanlış seçilmesi söz konusu. (Bence)
   
  zafersidal bunu beğendi.
 3. Fırat Ayanyan

  Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  617
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  Bakırköy/İstanbul
  Seviye:
  Profesyonelle amatörü ayıran tek şey paradır.Siz amatörü tembel insan ile bağdaştırmışsınız açıklamlarınızın büyük çoğunluğu yanlış olmuş.
   
  İbrahim sarı ve zafersidal bunu beğendi.
 4. Goflet

  Goflet Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  1.184
  Şehir:
  Bakırköy-A.S.U.S.
  Seviye:
  bir amatör birçok profesyonelden daha iyi yapabilir bir işi.

  burda etken yapılan işe duyulan saygı ve özveridir.
   
  zafersidal bunu beğendi.
 5. gokhan erdogan

  gokhan erdogan Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.013
  Beğeniler:
  1.294
  Şehir:
  Luleburgaz
  Seviye:
  üzerinde pahalı parça varmış ucuz parça varmış önemli değildir çünkü bisiklet tek başına duvardaki bir tablodan veya herhangi bir eşyadan fazlası değildir sahibi ne ise bisiklette o dur.


  bu söze katılıyorum parçalar sadece performansı etkiler 10,000 bir bisiklete binen kişi amatorse bisiklet sonucta kendı gıdıcek halı yok ustundekı parcalar profsynel dıye bısıklet uçucak hali yok : )
   
  zafersidal bunu beğendi.
 6. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Profesyonel bir bisikletçinin bisikleti sponsordur :) Amatörün ki ise alın teridir :)
   
 7. #7
  zafersidal

  zafersidal Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  950
  Beğeniler:
  669
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  bence paradan fazlasıdır. yaptığı işten para kazanan ama profesyonel olmayan o kadar çok kişi varki hatta sanat içinde olup ta bu durumda olan insanlar var sırf para kazanıyor diye profesyonel denilmemeli bence.

  ayrıca dikkaet ederseniz yazıda amatör kelimesi geçmiyor profesyonel olmayan yazıyor yani yaptığı işten para kazanıp profesyonel olmayan kişiler oluyor bunlarda.
  bir insan yaptığı işi sevmez ve özverili olmazsa profesyonel olamaz bence.
  profesyonel sadece yaptığı işten para kazanan değildir.
   
  gokhan erdogan bunu beğendi.
 8. Fırat Ayanyan

  Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  617
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  Bakırköy/İstanbul
  Seviye:
  Evet orası gözümden kaçmış amatör yazmamışsınız.
   
 9. Erol KOLAS

  Erol KOLAS Kıdemli Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  193
  Şehir:
  Cide
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bir parçanın en iyisi, en kalitelisi görevini profesyonelce yapacaktır bu yüzden söylenegelir bence. Profesyonel kavramı bir çok alanda kullanılır, fakat sizin açıklamalarınızda geçenlerin hepsi iş hayatında geçerli olanlar. Yani çok farklı şeyler bence. Bisiklet ekipmanına işçi gibi bakıyorsanız orasını bilemem.
   
 10. #10
  zafersidal

  zafersidal Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  950
  Beğeniler:
  669
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  TDK nın sözlüğünde yazdığı kadarıyla profesyonel: Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan (kimse)

  Türkçede başka anlamı yok bu sözcüğün peki bisikete veya parçaya veya herhangi bişiye profesyonel diyebilirmiyiz sizce? profesyonel sadece insanlara verilebilen bir ünvandır. parça profesyonel değildir. parçayı kullanan profesyonel olabilir. o yüzden yazıda profesyonel olarak sadece insan ve özellikleri yazmaktadır.
   
 11. onur demirer

  onur demirer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  328
  Beğeniler:
  325
  Şehir:
  Austin/TX
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Profesyonel Turkce kokenli bir sozcuk degil ki, internette ingilizce yapilan aramada birbirine yakin bircok anlami cikiyor, bunlardan biri de "mesleki bir alana aitlik/uygunluk" olarak cevrilebilir.

  Belki arkadaslar kaliteyi vurgulamak icin bu anlamda kullaniyorlardir, her ne kadar bir parca icin "profesyonel" tanimini kullanmaya pek anlam veremesem de...

  Ayrica ilk mesajdaki "profesyonellere" duzulen methiyelere de katilmiyorum, bir ise/ugrasa para bulastigi zaman yozlasmamasi bence imkansiz. Yasasin amator ruh :p
   

İlginizi Çekebilir

GR_VillaOliveGrove_074-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
Wind_Tunnel_Drafting_1024x1024.jpg
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2016-11-16_14-35-2.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...