Profesyonel bisikletçi olmak

samet türk

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Carraro
arkadaşlar ve abiler soru açık bisiklete aşırı derecede gönül verdim ilerde profesyonel olmak isterim ama 18 yaş bu spor için geçmi görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Scudo

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bnce bu tamamen çalışmayla alakalı daha öncedende herhangi bir sporla öle böle uğraşıyorsan yani vücut spora uygun fitse neden olmasın ama çok çalışma ister öle profodyonel olcam demkle olmuyor malesef (keske öle olsa :D) hangi yönde prof olmak istiyosun mtb demi yol damı free demi ?

samet türk

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Carraro
@Berat Öztürk
YOL, şişman birisi değilim çok zayıfta değilim ortada diyebiliriz 186 boy 85 kilo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
samet dostum,,
türkiyede attila bisiklet takımı var istanbulda ,yalnız her ilde bisiklet takımları olması lazım ve hatta mahalle mahalle ve bisiklet klübleri yaygınlaşmalı türkiye genelinde ,,,bisiklet klübleri aynen futbol klübleri gibi amatör anlayışta olmalı alt yapılar sağlanmalı tabi alt yapı derken bu klüb işleri biraz pahalı tabi,,finans gerekecek bisiklet sporuna meraklı gençleri kim örgütleyecek ,,örnek sen mersindesin mersin belediyesi bisiklet klübleri kuracak bu klüblerde gençler yarışçı olarak yetiştirilecek yalnız bu ülkede bisiklet antrenörlerine kesin ihtiyaç varda türkiye genelinde ne kadar antrenör var bilemiyorum tabi bu hassas konu avrupada bisiklet grupları var mesela sky takımı rabobank gibi bir çok takım var şimdi bizde niye yok daha doğrusu neden her ilden bisiklet takımları kurulmuyor ,,,konyadan kayseriden ,denizliden,mersinden, istanbuldan ise sadece değil bir tane istanbuldan en az 60 takım çıkartılması lazım nüfus 15 milyonu geçti çünki......
evet bu işler alt yapı kurmak ile olur bu ülkede futbola destek var bisiklet sporuna yok böyle olursa hiç bi şey olmaz,,,

samet türk

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Carraro
@Kudret Kurtcebe

son harfine kadar katılıyorum bu spora hiç ilgi yok ülkemizde malesefki geçen günlerde arkadaşların paylaştıkları, halkın bisikletliye bakış açısı adlı videoda bu durumun kanıtı bence. soruma gelirsekte kendimi biraz daha geliştirmek maksadında haftanın her günü 25km civarı yol yapıyorum ve ağır viteste gidiyorum henüz bende yeni sayılırım bu sporda öğrenmem gereken daha bir çok şeyler var beslenme çalışma vs.vs ilerisi için neler yapabilirim tecrübeli abiler ve arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
samet dostum beş yılı geçti benim antremanlarım 200 km lerde ve 5 yıl 4 ay oldu ..ve bu zaman zarfında beslenmemden dolayı herhangi bir rahatsızlık yaşamadım ,şimdi boy 1.74 kilo 70 bacak uzunluğu 83 cm kol uzunluğu 71 cm ve benim bisikletin sele kilidinden ayna kolun orta noktasına olan uzaklık 48 cm üst boru uzunluğu 53 cm ,,,evet kısa mola anlayışı ve tempo sürüşler çok yapıldı 2008 martından bu yana altımdaki bisiklet large kadro scott scale karbon 30 idi ama 26 jant idi son hali hibrite dönüştürülerek 28 janta geçildi ve 700 x 32 teker ile ağır stabilizelere ve sert düz topraklara girmeye başladım daha önce sert çatlak zeminlerde fox yüzlük maşa ile çok tepindim ..evet sitil değişti bisiklet değişince cyclo cross bike anlayışına geldim bisiklet tam cyclo değil ön gidon mtb gidonu olarak kaldı..evet energel kullanırım bu sıvı içeçecek beni rampada fişeklemektedir metabolizmamda herhangi bir sakatlık yaratmadı ayrıca açlığımı protein shake içerek gideririm şimdi bu konuda biraz eleştirildim ama bana bi zararı olmadı bunların .....fındık fıstık kuru üzüm bunlarıda denemiştim ama bende protein depoları çabuk bitmekte idi 200 km lerde bunu dengelemek için kolayca yanımda taşıdığım protein shake benim işime yaradı yalnız metabolizmasında sorun olanlarda sorun yaratabilir..çalışmalara önce 200 km lerden başlama ilk 30 km hedef seç düz yol ve rampalı olsun ,burada kısa mola yap süratli sür ben spd ayakkabıların çok yararını gördüm ,yani kilitli pedal, buna alışman senin yararına rampada yüzde 30 karın var ,,,evet 30 larda saat tut baktın zamana karşı iyi bi derece aldın 60 km ye çık, km leri artır ama başarıyı yakaladığın zaman ....biliyorsun 30 km lik bir düz yolu 40 dakikada almak var bi de 1 saattte almak var başarı hırs ile gelir. sabah ben şöyle yaparım bir saat öncesinden dört yumurta ve tam yağlı peynir ile omlet yapılır ve yeşil çay içerim siyah zeytin yerim akşamdan ise dört tabak kıymalı makarnayı yoğurt ile götürürüm, şimdi bu forumda tolga gürgün dostum 450 km yi mtb de 18.5 saatte almış idi, ama pedal çevirme süresi 16.5 saat iyi bir başarı tabi

(link)

evet tolga dostum bi gece öncesinden 4 tabak makarnayı yemiş idi..

samet türk

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Carraro
@Kudret Kurtcebe

yorumunuz için teşekkür ederim, bundan sonra beslenmeme dikkat edicem. sanırım ıvırzıvır fazla şekerli şeyler yememem gerekiyor artık. yalnız birşeyi merak ediyorum bacak kası için yumuşak vites çok tekrarmı yoksa ağır vites az tekrarmı iyi olur? günde ne kadar uyunmalı ve çok iyi kondisyon seviyesine yükselmek için neler yapılmalı? bir yerde okumuştum nefes alışverişimiz bile önemliymiş. birde ben selemi baya bir yüksekte kullanıyorum ama bacağımın yetmeme gibi bir sorunu yok acaba yüksektemi kullanmak daha iyidir yoksa düşükmü daha aklımı kurcalayan yüzlerce soru var ya :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
şimdi seleye oturduğum zaman diz kırık olmamakta, bunu anlamak için pedallardan biri aşağıda olsun ve ayağımız pedalda olsun ve tabi diz kırık olmayacak..

samet türk

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Carraro
@Kudret Kurtcebe

peki anladım teşekkür ederim link çok yararlı beni baya bir bilgilendirecek

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Yaşın bu spora başlamak için son derece uygun eğer gerçekten arzulu ve hırslıysan neden profesyonel olmayasın? öncelikle doğru bisikleti seçmek ile ilk adımı atabilirsin tercihin yol bisikleti olduğu için boyuna uygun bir yol bisikleti satın alarak başlayabilirsin 58 cm kadrolu bir yol bisikleti senin için doğru tercih olacaktır daha önce spor yapmadıysan kendini bir anda zorlayarak sakın antrenman yapma bunun için doğru teknikleri öğrenmen gerekiyor evden çıkmadan önce en 15 dakika ısınma yaparak vücudunu spor için hazır hale getirmelisin bisiklete bindiğin andan sonrada en az 10 km kadar yüksek kadans da pedal çevirerek ham kalp ritmini arttırmış hemde bacak kaslarını ısıtmış olursun bisiklet sporu iyi bir beslenme , doğru bir dinlenme , düzenli bir çalışma ve emek ile seni sonuca ulaştırır birgün gezeyim birgün de bastırayım gideyim gibi düşüncelerden her zaman uzak olman gerekiyor bu sporda disiplin ilk şarttır bu makelede öğreneceğin pek çok şey olacaktır ayrıca forumda da bu sporu bilen ve takip eden pek çok büyüğünde sana yardımda bulunacaklardır bu arada bulunduğunşehrin il gençlik spor merkesinden lisans çıkartabilirsin

Tepki
4
İsim
Tolga Güngörmüş
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba 15 yaşındayım başlıkta da dediğim gibi profesyonel bisikletçi olmak istiyorum düzenli olarak her hafta arkadaşımla dağa çıkıp iniyoruz kendimi daha çok nasıl geliştirebilirim,neler yapabilirim bu konuda bana yardım edebilecek abilerim,ablalarım,kardeşlerim varsa önerilerinizi bekliyorum.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, öncelikle bir bisiklet sporcu lisansı çıkartıp bulunduğun ilde ki bisiklet kulübüne üye olabilirsin.Lisansın sayesinde yarışlara katılabilir, böylece hem sıkı antrenmanlar yapıp hem de çok faydalı tecrübeler edinebilirsin.Kendini geliştirme konusunda şunu söyleyebilirim profesyonel olmak istiyorsan kesinlikle kendini profesyonel ellere teslim etmen gerek.Bu ister bisiklet kulübünün hocası olsun ister bireysel antrenör.İşinin ehli yani.Başkalarıyla performans sürüşü yapabilirsin, bu senin kendi performansını görebilmeni sağlar.