Lastiğin janta dengeli oturtulamaması ve lastik yalpalaması

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Merhaba forumdaşlar;

Bisikletim Ghost Cross 1800, bisikletimde 19mm jant genişliğinde orijinal jantlar var. Orijinal lastikleri dişli yapılı daha çok taşlı topraklı hafif bozuk yollara daha uygun Schwalbe Smart Sam 700x40c idi. Oysa ben genelde asfalt üzerinde sürdüğüm ve bulunduğum ilçe ve ülkemiz şartlarında asfaltında çok iyi olmadığı sebeplerinden dolayı sırt kısmı düz ve belki kenarları biraz dişli bir lastik arayışına girmiştim.
Yurtdışından bu tip malzemelerin daha ucuza gelmesinden dolayı evanscycles sitesinden (link) lastik sipariş verdim. Bu lastiği de 4-5 gün önce bisikletime taktım.

İki lastik arasındaki farkı alttaki resimden görebilirsiniz:
http://i1215.photobucket.com/albums/cc513/halilibrahimduran/20140316_IMG_9512_zps9e7a01b5.jpg

Her iki lastik de patlama engelleyici sırt desteğine sahip ve her ikisinin de yanak kısımları yumuşak, ağırlıkları birbirine yakın.
Continental lastiği taktıktan sonra özellikle ön lastiğin tam oturmadığını fark ettim. Jant düzgün olmasına rağmen lastik 15cm kadar alanda yalpalıyordu. İki kere söktüm yalpalayan yeri dışa doğru esnetip tekrar el pompası ile hava bastım. Yine düzelmedi. :(

Forum üyelerinden Ferhat Köse ile daha önceden bir alışverişimiz olmuştu ve telefonlarımız birbirimizde vardı. Arayıp müsait olup olmadığını sordum. Müsait olduğunu söyleyince derdimi anlattım. Meğerse Continental lastiklerde bu tip sorunlar olabiliyormuş ama çözümü için de bir yöntemi varmış. Şimdi bana anlattığı yöntemi paylaşayım:

- Benzinliğe gidiyorsunuz. (bana en kolayı öyle geliyor, gitmeyebilirsiniz de tabi ki)
- Yalpalayan lastiğin havasını komple indiriyorsunuz.
- Özellikle yalpalayan yere ve tercihen tüm lastiğin jantla birleşme yerini sıvı sabun sürülmüş bir bezle siliyorsunuz, kaygan bir zemin oluşturmanız gerekiyor.
- Lastiğe 10PSI hava basıyorsunuz ve bu haldeyden 100-150 metre sürüyorsunuz. DİKKAT! Lastik yere yapışmayacak, jantın üstünde gitmeyeceksiniz ama ezik bir şekilde olacak.
- Bu ufak gezintiden sonra pompaya tekrar gelip lastiğin istihap haddi olan üst sınıra yakın bir hava basıyorsunuz. Benim lastik 85 PSI en fazla basınç tavsiye edildiği için 75 PSI bastım.

Ve sorun düzeldi. Teşekkürler Ferhat Köse.

Umarım herkese faydası olur.

Not: Eski halini ve düzeltirken video çekmedim, o yüzden örnek görsel koyamıyorum. Umarım anlaşılmıştır.
Not2: Lastik genişliği nispeten dar olan lastiklerde daha fazla işe yarayan bir yöntem; sebebi de inik hava ile yürüdükten sonra dar lastiklere daha fazla basınçlı hava basabiliyor olmamız.

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Halil tesekkurler.Bir duzeltme yapayim :) continental lastiklerde oluyor derken genelde bu tip yumusak lastiklerde raf omru sinirlarina gelmis yani cok beklemis lastikler ile fabrikadan uretim hatasi olarak cikmis ve bazi yerli firmalarin ucuz oldugundan alarak sifir bisikletlere taktigi lastiklerde cok rastlaniyor.ulkemizde de bu durum en cok salcano ustunde gelen continental lastiklerde goruluyor.Tabi birde ilk montaji yapan fabrikasyon veya kullanici hatalarindan kaynaklananlar var.ilk sifir lastik takiminda biraz daha dikkatli oturtmak gerekiyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Ferhat bey,
Tabi ki, eksik bilgi aktarmış olmayalım. Tekrardan ilgi ve alaka için teşekkürler.

@Gökhan Toros

Başka bir konuda yazılmış idi, burada da yazılması iyi olacak...
Teşekkürler Gökhan...

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
konu hort :D
yeni aldığım jant setinden sonra lastik oturmamaya başladı sibop kısmı ve çevresi giderken akort bozuk gibi yalpalıyor yazdığınız şeyleri uyguladım ama el pompası ile yine olmadı bende bıraktım duruyor öyle ne yapsam acaba ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
ilk başta tamamen lastik inikken yanakları sabunlu bezle iki tarafını bir tur dönün, düz engebesiz zeminde jant yere değmeyecek şekilde düşük hava ile 30m kadar sürün, benzinlik içinde yapabilirsiniz, ondan sonra lastikteki maximum havayı jant yanakları kurumadan basın. oturma sesi gelecektir.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
petrolde hava basmam için 9-10 km gitmem lazım bizim burda petrol yok el pompası ilede şişirene kadar zaman geçiyor bi şekil çözmem lazım çok sinir bozucu bi olay :uzgnm:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
benzinliğe gidecek kadar hava basıp, orada havayı indirip benzinliğin lavabosundan sabun alıp halledebilirsiniz. ben öyle yapmıştım.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Melih Çolak Benzinliğe gitmeye üşenir veya orada sabun bulma sıkıntısı çekerseniz, sıvı sabunu parmakla lastiğin janta değdiği yere güzelce sürüp el pompasıyla şişirin. Not: sabunu sulandırmadan sürün kurumaması için. Lastik janta oturunca, ama binilemez derecede inikken tekere ağırlık vererek döndürün. Mesela seleye ağırlık verip bir tur ilerleyin. Çıt çıt oturma sesleri gelebilir bu aşamada. Sonra şişirmeye devam edin.

Sonra tekeri yıkayıp kuru bezle silince lastik bir güzel temizlenip parlıyor. :)

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Serden Us dün neredeyse yarım şişe sıvı sabun gitti her türlü yöntemi denedim yazdıklarınızıda denedim gevur inadı gibi lastik oturmuyor hep aynı bölge oturmuyor söktüm lastiği bidaha taktım yine yok şimdi çıkıcam evden petrole bide orda denicem :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Melih Çolak İnat etmiş o zaman. :D
Lastikte yamukluk var mı o bölgede? Tam emin değilim ama belki sıcak su iş görebilir varsa. Hızlı şişirme iş görürse, madem benzinci uzak, büyük boy el pompalarını önerebilirim. Hızlı şişirme adına iş görüyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Melih Çolak

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Lastiğin c şeklinde profiline sibop kısmı cı şeklinde iç lastik kalıyor bu yüzden oluyor bende. Genelde iç lastik 23 c lastik için 23-28 aralığı geniş iç lastiklerde oluyor.
Sibobun dibindeki halkayı sökün, lastik inikken sibobu içeri bastırın c profilin içine girdiğinden emin olun cı şeklinde jantla lastik arasına iki taraftan sıkışmasın ve şişirin mutlaka iyi bir pompayla olması gerektiği değerde şişirin . Eğer yine çözülmez ise iç lastik sorunludur yenisi ile değiştirin hatta dış lastiktede Hatalı yada kopuk bir bölüm olabilir. Yamuk olan yeri dış lastikte işaretleyip söküp tam tersi noktaya takabilirsiniz.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
arka lastik oturdu sonunda ön lastiktede hafif bi sallantı var ön lastik için neler yapmadım neler bugün petrolde 10 dk uğraştım hep aynı yerden atma yapıyor güzelce oturtuyorum havayı basıyorum şişerken atma yapıyor iç lastik yeni daha slime dolgu var içinde bugünlük ara vericem 2 gündür ön lastik ile uğraşıyorum çok sıkıldım :)

OgulcanGuven

Aktif Üye
Tepki
191
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de Continental Ultra Sport dış lastik aldım ve bugün saatler süren uğraş sonucu taktım, eğer bu sorunu yaşayan olursa fikir olması için yazıyorum.
öncelikle sabunlu yöntem ile güzelce jant ile dış lastiğin iç içe geçtiği yeri sabunluyoruz daha sonra levye yardımı ile sürekli dışarıda kalan dış lastiği yukarıya doğru çekiyoruz. Her defasında ‘tak’ sesi gelecek bu lastiğin oturduğu anlamına geliyor. En sonunda lastiği geçirdikten sonra tüm etrafını sağa sola ittirerek iyice oturmasını sağlıyoruz. Lastiğe yukarıdan baskı yapmak da iyice oturmasına fayda sağlıyor.
Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Araba lastiği takmaktan zor...Sabırsıza göre değil...

• Beğen
Tepkiler: OgulcanGuven

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.609
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bu konuyu gördüğüm anda aklıma siz geldiniz sayın @hamlet2006. Yol bisikleti için bir, iki yöntem biliyordunuz yanılmıyorsam.

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

guneyone

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,
Lastiğin janta oturmama problemini ben de yaşadım burada yazılan şekilde problemi çözdüm. Teşekkür ederim emeği geçen, paylaşan arkadaşlara

serikli07

Üye
Tepki
3
İsim
Ahmet
Bisiklet
Salcano
Uzun süredir (2,5 yıl) depoda yatan bisikletin lastikleri inmiş bi vaziyette duruyordu. Lastikleri şişirip deneme sürüşü yapınca farkettim ki lastikler yamuk dönüyor. Tekeri söküp eve çıkardım. Lastiği tamamen indirip bombeli yeri düzelterek şişirmeyi denedim düzelmedi. Başka bi başlıkta sabun vs. sürmeyi tavsiye etmişler. Bende lastik inikken bulaşık deterjanlı suyu jantla lastik arasına döktüm. Lastiği biraz şişirip zıplattım çevirdim, zıplattım çevirdim 2-3 tur. Aynı işlemi lastiği iyice şişirip yine tekrarladım. Lastiğin tüm kenarları eşit şekilde yerleşti. Bu sorunları yaşayanlara faydam olsun diye hemen yazayım dedim. Benzer konu açmamak için başlıklarda gezinirken daha kolayını buldum. Arka tekeri de burada anlatındığı gibi düzelteceğim. Teşekkürler.

cas1925

Üye
Tepki
2
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Tüm yöntemleri denedim ne yaptıysam olmadı lastiğin bir tarafı içerde kalıyor yamuk oturuyor. 26x2 lastik ölcüleri. Gerçekten kafayı sıyırmak üzereyim belki 10 defa havasını indirip sabunlu suyla şişirdim ve belki zamanla oturur diye 5-10 defa bu sekilde kullandım. Ne yaptıysam nafile. İyi bir bisikletçide bulamıyorum hepsi paragöz,sahtekar geliyor bana.

Jacksochi

Üye
Tepki
78
İsim
S. Kaan Özkaya
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tüm yöntemleri denedim ne yaptıysam olmadı lastiğin bir tarafı içerde kalıyor yamuk oturuyor. 26x2 lastik ölcüleri. Gerçekten kafayı sıyırmak üzereyim belki 10 defa havasını indirip sabunlu suyla şişirdim ve belki zamanla oturur diye 5-10 defa bu sekilde kullandım. Ne yaptıysam nafile. İyi bir bisikletçide bulamıyorum hepsi paragöz,sahtekar geliyor bana.
İç lastiğin veya dış lastiğin maximum basıncına kadar (hangisi daha düşükse), oturmazsa %10-15 fazlasına kadar hava basmak oturtabiliyor çoğu zaman. İç lastiği dış lastikle jant arasına sıkıştırmadıysak tabi. Tubeless lastikse de aynı yöntem denenebilir.

cas1925

Üye
Tepki
2
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
İç lastiğin veya dış lastiğin maximum basıncına kadar (hangisi daha düşükse), oturmazsa %10-15 fazlasına kadar hava basmak oturtabiliyor çoğu zaman. İç lastiği dış lastikle jant arasına sıkıştırmadıysak tabi. Tubeless lastikse de aynı yöntem denenebilir.
Lastik decathlon btwin dry1 26x2 modeli.
Jant ise bisan raindrop.
Maksimum basıncı 10 bar falan geciyorum, hatta iç lastik siboptan hava kaçıracak basınca geliyor. Neler Yaptım neler, kaderime boyun eğeceğim sanırım. O kadar 8 çiziyor ki zıplaya zıplaya gidiyorum valla :)

Dosyalar