Pro gamerların su içme yöntemi

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
http://4.bp.blogspot.com/-g56LUbSNv6Q/UVHn38Km7oI/AAAAAAAAARc/UhvFsXTy1Fc/s1600/limbic.jpg

Bir çok kişinin olayı yanlış anladığını farkettim. hipotalamus beyinde bir bölgedir. Ağzımızda suyu tuttuğmuz zaman ağız hipotalamus daha yakın olduğu için hipotalamus su içtiğini daha hızlı algılıyor ve susuzluk ihtiyacını kesiyor. Suyu direk içtiğiniz zaman mideden beyne gitmesi daha uzun sürüyor. Bu nedenlede hipotalamusun susuzluk ihtiyacını kesmesi uzun sürüyor. Susuzluk ihtiyacını giderekmek için fazla su içiliyor. İhtiyacınızdan fazla içilen su 20 dakika kadar daha kalıyor ki fazla su midenin genişlemesine neden oluyor. Yediğimiz yemek mideye 7 dakika da gidiyor. Su hakkında bir bilgi bulamadım. Eğer sizin dediğiniz gibi suyu emip suyun hipotalamusa gitmesi gibi durum çıkıyor. Böyle bir şey yok. Olsaydı bol su içtiğimizde kafamız davul gibi şişerdi. Çünkü hipotalamus beyin bölgesinde bulunuyor.

Suyu susamadan için, yemeği acıkmadan yiyin denmesindeki en önemli etkenler bunlardır. Beyinin bunu algılama ve sindirilmeye başlanmak vücutda yayılma süresinindeki açığı kapatmak. Vücut enerji diye bağırıyor sen daha yemeği 7 Dakika da mideye göndereceksin.^^

Scudo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Ağızda su, alkol emilmeye, karbonhidrat parçalanmaya başlar ki eğer dektroza dönüşmeseydi bir enzim sayesinde, diş çürükleri oluşmazdı, çünkü sindirim sırasında açığa asit çıkıyor.

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
bisiklet sürerken helede hava sıcaksa dudaklar ve ağız kuruyor. o yüzden birazcık ağızda suyu dolaştırmak, dudağı ıslatmak gerçekten insana iyi geliyor.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Bu konuyu okumadan önce hiç böyle bir derdim yoktu. Susayınca içiveriyordum ve olay bitiyordu :)

Emre Örsel

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
Ben de şöyle bir tavsiye vereyim.
Hep damla damla sıvı kaybettiğimizden dolayı, sık sık az az su içmeliyiz.
Zaten bir anda bir şişe su içersek şişeriz, göbek ağır basar pedal dönmez :) .

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
sık sık ve azar azar su içiyorum bisiklete binerken, havalar sıcak su kaybı fazla oluyor...