Poyraza Karşı...İzmir-M.Kemalpaşa (Bursa)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ozan Yılmaz tarafından paylaşıldı.

 1. Ozan Yılmaz

  Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  1.284
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Selamlar bisiklet dostları.Sizleri 14 Ağustos Cuma günü İzmir'den başlayıp ertesi gün M.Kemalpaşa'da tamamladığım turumdan fotoğraflarla selamlıyorum:) Bu tur,22 Ağustos Cumartesi günü başlayacak olan İzmir-Hatay turumuzun antremanı idi,diğer bir amacım akraba ziyaretinde bulunmaktı;ama tur boyunca karşıdan esen aşırı rüzgar (hatta fırtına desem daha doğru olur) yüzünden yıpratıcı bir tur oldu.

  1.Gün: 14 Ağustos 2009 Cuma

  Rota: İzmir-Manisa-Akhisar-Gelenbe

  Mesafe: 119.04 km

  Bisiklet üzerinde geçen zaman: 7.07.13 saat

  Ortalama hız: 16.71 km/saat

  Maksimum hız: 61.15 km/saat

  Max.Rakım: 580 m

  Toplam Tırmanış: 1024 m

  [​IMG]

  [​IMG]

  Cuma günü sabah 8'de yola çıkıyorum.Ege Üniversitesi'nde kahvaltımı yaptıktan sonra Bornova'da beni 580 m rakımlı Sabuncubeli Geçidi'ne çıkaracak olan tatlı bir yokuş bekliyor.Müziğimi de açıp tek başıma başlıyorum tırmanmaya.Bir yandan kendi kendime özgürce bağıra çağıra şarkılar söylüyorum,bir yandan da beni selamlayanları selamlıyorum:)

  [​IMG]

  Güzel güzel tırmandıktan sonra nihayet zirveye varıyorum.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yol çalışmaları nedeniyle iniş biraz tehlikeli oluyor.Yol gidiş yönünde tek şerit ve çok dar.Emniyet şeridi yok gibi.İniş olduğu için de araçlar çok hızlı gidiyorlar.Ben ise olabildiğince sağdan gitmeye çalışıyorum.Kamyonların ve otobüslerin sıkıştırmaları bir süre sürüyor,sonunda yol çalışması bitince rahata eriyor ve Manisa'ya kadar geniş bir yolda hızla iniyorum.

  [​IMG]

  Manisa'dan sonra geceyi geçireceğim Gelenbeye kadar 80-90 kmlik düz gibi gözüken ama aslında sinsi bir çıkış bekliyor beni.Yol da pek manzaralı sayılmaz.Müzik de olmasa tek başına hiç çekilmez bu yollar:eek:

  Akhisar'a varıyorum...

  [​IMG]

  Akhisar düz bir yerleşim olduğundan sanırım bisiklet sayısı çok fazla.Kahvelerin önleri bisiklet kaynıyor.Ne güzel:)

  [​IMG]

  Akhisar'ı geçtikten sonra yol boyunca kavunculara rastlıyorum.Kimi kavunun yanısıra çömlek vs satıyor,kimi de zeytinyağı,pekmez gibi şeyler.Gözüm de onlara kaymıyor değil hani...

  [​IMG]

  Acaba biri bana kavun ikram eder mi derken,bir tezgahtan çağırma sesleri geliyor.Hemen duruyorum tabii:) Masada gözüken yenmiş tüm dilimler benim eserim:cool:

  [​IMG]

  Bana bu güzel kavunu ikram eden değerli abilerimin resmini çekiyorum.Bu resmi bisikletforuma koyacağım dediğimde kavunları da çek,bakarım forumda diyor sağdaki abi:)

  [​IMG]

  Kavunları bir güzel mideme indirip tırmanışa geçiyorum.Pek uzun sürmeyen ve dik olmayan bir yokuşla,yokuşun bitişindeki bir tesise varıyorum."Yorulmuşsundur sen,gel bir çay iç" diyorlar.Pek yorulmadım;ama çayı da es geçmem yani:)

  [​IMG]

  Tesisin manzarası müthiş...

  [​IMG]

  Yol bundan sonra az bir eğimle ilerliyor.Konaklayacağım yere az kalması ve saatin daha erken olması nedeniyle yavaş yavaş ilerliyorum.Yine bağıra çağıra şarkılar söylüyorum özgürce...

  Biraz da su molası veriyorum.Bu sırada yandaki tezgahtan 2 tane incir ikram ediliyor.Bir güzel yiyorum onları da:)

  [​IMG]

  Teyzem salça yapmakla meşgul.Kokusu her yanımı sardı.Ekmek olsa direk dalacaktım o leğene,ekmeği bandıra bandıra yiyecektim...

  [​IMG]

  ve nihayet geceyi geçireceğim yere varıyorum.Kalacağım yer: Gelenbe'ye 6 km kala yolun sol tarafında yer alan Ramazan'ın Yeri.İzmir-İstanbul yolunu ailecek sürekli gider geliriz ve Ramazan abimize uğramadan devam etmeyiz yola.Bir çok meyvenin ve sebzenin yetiştiği harika bir bahçesi ve bunları sergilediği büyük bir sergisi var.Kavunları ise ayrı bir meşhur.Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın;)

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ramazan abi sağolsun karnımı öyle bir doyuruyor ki.Gözlemeler,kavunlar,erikler...Say say bitmez:) Bir de tatlı dili yok mu...Saatlerce konuşuyoruz kendisiyle.Sohbetinin tadına doyum olmuyor:)

  Göz kapaklarım kapanmaya başlayınca çadırımı kuruyorum.Güzel bir uyku çekiyorum...

  [​IMG]
   
 2. #2
  Ozan Yılmaz

  Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  1.284
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  2.Gün: 15 Ağustos 2009 Cumartesi

  Rota: Gelenbe-Balıkesir-Susurluk-M.Kemalpaşa

  Mesafe: 141.03 km (Pazartesi günü Bursa ve İzmir içinde aldığım mesafe dahil)

  Bisiklet üzerinde geçen zaman: 9.20.15 saat

  Ortalama hız: 15.10 km/saat

  Maksimum hız: 46.57 km/saat

  Max.Rakım: 506 m

  Toplam Tırmanış: 544 m

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sabah ise muhteşem bir kahvaltı bekliyor beni.Her şey bahçesinden.Taze taze.O domatesin,salatalığın,zeytinin tadını anlatamam...

  Her ne kadar yola erken çıkmayı planlasam da yola ancak 9da çıkabiliyorum.Biraz ilerledikten sonra M.Kemalpaşa'ya otobüsle giden annemi selamlıyorum.O klimalı otobüsünde giderken ben 2 teker üzerinde rüzgarla cebelleşiyorum:)

  [​IMG]

  Sabah kahvemi de hüpürdeteyim bari:D

  [​IMG]

  Gelenbe'den sonra tırmanış artıyor.En sonunda beklediğim tabelaya ulaşıyorum.Artık inişte sıra...

  [​IMG]

  Öğle yemeğimi yemek üzere Saklı Vadi diye bir yere giriyorum.Manzarası güzel;ama bu manzaranın bedeli yemeklerde ortaya çıkıyor,fiyatlar biraz tuzlu:eek:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Fiyatlar tuzlu ama yemek fena değil:)

  [​IMG]

  İlk kez çayın böyle ikram edildiğini gördüm,yanında bisküvi ile...Güzelmiş:)

  [​IMG]

  Yemeğimi yedikten sonra yine tırmanıyorum.

  [​IMG]

  Zirveye geldiğimde manzara büyülüyor beni...

  [​IMG]

  Ardından inişe geçiyorum.Gölleri de geçip Balıkesir'e varıyorum.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Balıkesir'i hızlıca geçip Balıkesir çıkışındaki mesire yerine giriyorum.Çam ağaçlarının altında,kuş cıvıltılarıyla yarım saat kadar dinleniyorum burada.

  Eh biraz yoruldum tabii:)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sabahtan beri inanılmaz bir rüzgarla mücadele ediyorum.Sürekli karşıdan kuvvetli esiyor.Düz yolda 15 km/saat hızla gidebiliyorum.Yokuş aşağı ise 25 km/saat...Bu yüzden yol bitmek bilmiyor bir türlü.

  [​IMG]

  Aşırı rüzgar ve sabah biraz geç çıkmam nedeniyle güneş batarken varmayı umduğum yerde değilim.Amcalarımın olduğu yerde güneş batarken manzara mükemmel.Fotoğraf çekmek için duruyorum.Gel otur hele bir dinlen diyorlar;ama geciktiğim için yola devam etmek zorunda kalıyorum.

  [​IMG]

  Dağ başını duman almış...:)

  [​IMG]

  Yükseklik grafiğinde Susurluk'a kadar hep iniş gözüküyor,erken varırım sanıyorum;ama aşırı rüzgar nedeniyle yokuş aşağı en fazla 20-25 km/saat ile gidebiliyorum.Dolayısıyla Susurluk'a vardığımda hava kararıyor.Yol çalışmaları nedeniyle trafik gidiş geliş olmak üzere 2 şeritten sağlanıyor ve trafik çok yoğun.Emniyet şeridi ise aşırı mıcırlı.Aydınlatmamın da olmaması sebebiyle risk almıyorum.M.Kemalpaşa'ya arabayla gidiyorum.

  Pazartesi günü ise İzmir'e dönmek üzere otobüsle Bursa'ya gidiyorum.Bursa'da,aynı gün Eskişehir-Bursa turu yapan Umut'larla buluşmayı düşünüyoruz;ama vakit darlığı nedeniyle kısmet olmuyor.Bir daha ki tura artık:) İlçe garajından şehirlerarası terminale 15 km kadar pedallıyorum.Ardından yine otobüse binip İzmir'e dönüyorum...
   
  five, Tolga Gürgün ve Ahmet Mumcu bunu beğendi.
 3. omer yildiz

  omer yildiz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  16 Aralık 2008
  Mesajlar:
  520
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  Zaten sizi gezi notlarından ve başka geziler için yapmış oldugun yorumlarından tanıyorum.İlgi ile izliyorum.Eleştirmekte isterim gerekli durumlarda sizleri,öneride bulunmakta.Fakat cok harika bir gezi,şahane bir anlatım,abartıdan uzak oldugu gibi.

  Bizede bu zevki tattırdınız.İzmirden esen ruzgar bana sıcak ve sevecen gelir hep.Gerek senin gerekse Aytac ve ekibinizin eylemleri ve ulke sorunlarına katkıları cok mutlu edici.Sizleri basaran insanlar ve ureten insanlar olarak gorunce yuzumde gulumseme ve umut ısıkları olusuyor.

  Adınızı bilmiyorum ama oglum demekte bir sakınca gormuyorum.İnan cok begendim gezini.Sendende boyle bir gezi sunumunuda dogrusu bekliyordum.

  Başka konulardada bu mucadele ve başarılarınızın devamını diliyorum.Senin ve İzmirdeki bisiklet dostu arkadaslarının alınlarından opuyorum.Sizleri onemsiyorum ulkem adına.Kutluyorum.
   
 4. ibrahim Kızılkaya

  ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  1.029
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Selamlar
  Gerçekten çok güzel bir tur.Çok ta güzel bir sunum.Paylaşım için çok teşekkürler.Fotoğraflar da çok güzel.Özellikle kavun sergilerinin fotoğraflarına bayıldım. Bu güzergah çok güzel anıları çağrıştırıyor bana.Bunun için de ayrıca teşekkürler..
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 5. Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Sen böylesin işte,hiç haber verme. :eek: O sac kavurmadan bir tane de bana borcun var. :D
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 6. alper15

  alper15 Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  Nazilli
  Seviye:
  çok güzel bir gezi olmuş ayağına sağlık...
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 7. #7
  Ozan Yılmaz

  Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  461
  Beğeniler:
  1.284
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Çok çok teşekkür ederim.Yazdığınız satırları okudukça içimde bir şeyler kıpırdandı.Çok mutlu oldum.Adım Ozan Yılmaz.Bu cumartesi nasipse İzmir'den Hatay'a yolculuk edeceğiz ve Antalya'dan geçeceğiz.Bir gece de konaklamayı düşünüyoruz.Eğer uygun olursanız sizinle tanışmayı candan isterim.

  Önder bu yemek borçları iyice kabarıyor.Tandır borcum da vardı galiba.Bu gidişle batıcam ben,bir daha da tur yapamayacağım:)

  Tüm güzel mesajlarınız için teşekkürler;)
   
 8. CEM ATEŞ

  CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Mart 2009
  Mesajlar:
  482
  Beğeniler:
  1.009
  Şehir:
  Acıbadem/Kadıköy
  Seviye:
  Gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş ve resimlerle de bizi oralara götürdüğün için teşekkürler.
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 9. Umut Palabıyık

  Umut Palabıyık Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2009
  Mesajlar:
  334
  Beğeniler:
  482
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Ozan senin bu yaz okulu derdinden bu sene hep birşeyler yarım kaldı.
  Halbuki turumuzun izmir-kuşadası ayağında bize eşlik ettiğinde kardeş gibi olduk sayılır. Seninle pedal basmak ayrı bir keyif. Ama kader bizi bir türlü istediğimiz gibi karşılaştırmadı bu sene. Bizim turda okul engel oldu, bu sefer sınavların olduğundan Bursa'da görüşemedik.

  İnşallah şöyle adamakıllı bir gezi yaparız birlikte. Çok güzel ve etkileyici yazmışsın yine gezi notlarını. Bana diyorsun güzel yazıyorsun diye ama seninkiler hem sade hem de çok etkileyici. Ben kaptırıp bi ton şey yazıyorum;)

  Bacaklarına sağlık. Rüzgara karşı bisiklet binmek kadar sinir bozucu bir durum da yok hani;)
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 10. AydınGünaydın

  AydınGünaydın Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  1.516
  Şehir:
  Erzurum(Aşkale)
  Seviye:
  Çok güzel bir paylasım olmus. Belirttiğin gibi çay ve biskuvi baya ilginç olmuş. Ayaklarına sağlık.
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 11. irfancan

  irfancan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  696
  Şehir:
  söke
  Seviye:
  Yol üstü manzaraların çok güzelmiş,teşekkürler.
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 12. Aytekin Erzan

  Aytekin Erzan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.575
  Beğeniler:
  2.422
  Seviye:
  Rakkamlar umurumda değil fotolar çok güzel hakkaten rüzgara karşı gittiğin belli oluyor seni çok iyi anlayabiliyorum...
  tebrik ve teşekkürler...
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 13. Murat İçlek

  Murat İçlek Bisikletkolik

  Kayıt:
  15 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  1.205
  Şehir:
  Gebze
  Seviye:
  Bu harıka gezıye bu kadar az yorum ılgınc valla:)
  Çok harıka kareler yakalamışsınız bunları bızlerlede paylastıgınız ıcın cok tesekkurler
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 14. Tolga Gürgün

  Tolga Gürgün Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2005
  Mesajlar:
  1.725
  Beğeniler:
  2.384
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 15. ramazankurucay

  ramazankurucay Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  601
  Beğeniler:
  798
  Şehir:
  istanbul yeniköy
  Seviye:
  Böyle güzel turlar ve girişimler bu kadar arka sayfalarda kalmamalı...
  Tebrikler Ozan...
  Selamlar..Daha güzellerinde birlikte pedal çevirmek dileğiyle..
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 16. umutkahraman

  umutkahraman Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  1.382
  Şehir:
  İNEGÖL-BURSA
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  güzel gezi olmuş.yanlız olmasanız daha eylenceli olurdu heralde ama tek tabancanın yeri başka oluyo herelde
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 17. Timukan Karaca

  Timukan Karaca Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2009
  Mesajlar:
  152
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Izmir-Karsiyaka
  Seviye:
  Merhaba Ozan,

  Senin her gezini okudukca kisiligini de tanimaya basliyorum. Naturel ,zorluklarla bas eden , paylasimci ve mutevazi.Yine cok guzel resimlerle dolu dolu gecen 2 gununu bize yansitmissin.

  Insallah en kisa zamanda beraber bir turda olmak pedallamak uzere.
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 18. emreşen

  emreşen Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2009
  Mesajlar:
  244
  Beğeniler:
  234
  Şehir:
  tekirdağ
  Seviye:
  Çok güzel bir tur olmuş gereksiz resimler koymamışsınız ayaklarınıza sağlık
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 19. Berkay Kantarcı

  Berkay Kantarcı Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2010
  Mesajlar:
  73
  Beğeniler:
  66
  Şehir:
  Tekirdağ/Merkez
  Seviye:
  Gerçekten güzel bir tur olmuş ayaklarınıza sağlık :)
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.
 20. kayhan1907

  kayhan1907 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  477
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  dua et de gelip geçerken yolda belde görmemişim seni gelipte haber vermemek ne oluyo öyle his yaptım haberin olsun
   
  Ozan Yılmaz bunu beğendi.