Polar RCX5 saat ve cadance - speed sensör modları

Konu, 'Kendin Yap' kısmında Hamid Asım tarafından paylaşıldı.

1. Hamid Asım

Hamid Asım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Merhaba dostlar, genelde triathloncuların kullandığı Polar RCX5 saatimi bisiklet kullanımına uyarlamak için uzun zamandır aklımda olan bir modu geçtiğimiz günlerde hayata geçirdim. Şimdilerde saati sadece bisiklet için kullandığımdan kordonu cırtla gidon boğazına bağlıyordum ancak bu yöntem hem sağlıklı olmuyor hem de kordonun metal tokaları gidon boğazını çiziyordu. Bu sebeple ilk olarak kordon pimlerini sökerek kordonu çıkarttım;

Daha sonra kordon pimlerinin çıktığı yuvalara 1mm monofilament misina ile elimde daha önceden bulunan RAYPAL flaşör ledin alt montaj parçasını monte ettim;

gidon boğazına flaşörün bağlantı aparatını takarak saati de bunun üzerine flaşör gibi takıyoruz, flaşör bağlantı aparatında açı ayarı da var -saat için tam aradığımız özellik-

saatin takılmış hali, bağlantı aparatı kauçuk türevli bir malzeme sarsıntı yok denecek kadar az;

sürücü açısı;

tur molalarında ya da evde PC bağlantısı için sök tak çok pratik.

Ayrıca polar wind uyumlu cadance ve speed sensölerin ufak boy pilleri 1000km dayanmıyor bu sebeple onları da modlamak gerekti. Öncelikle plastik kasalarını maket bıçağı ile ek yerinden keserek devreyi kasadan ayırdım. Daha sonra elektronikçilerin 20mm şeffaf ısı ile daralan makaronlarından temin ederek uygun boyda kestim. Gerek speed gerekse cadance sensörü için 125mA 3V 1632 piller yerine 250mA 3V 2032 piller kullanarak batarya ömrünü iki katına çıkarttım. Sensör devrelerini uygun uzunlukta ısı ile daralan makaron içine yerleştirerek saç kurutma makinası ile ısıtarak izole ettim.

orjinal cadance sensörü;

modlanmış, montajlanmış sensör, düşük profilli, su geçirmez, görünür led, batarya değişimi min 2000km;

2. ilker

ilker Forum Bağımlısı

Adı:
    İlker
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Hamid Asım

Hamid Asım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bu aparattan var bende çok kullanışsız saati sökmek takmak problem, ayrıca gidonda çok kaba duruyor (açısından dolayı gidon boğazına da bağlanmıyor). Yalnız bu aparatı ilginç bir şekilde saat ile değil de gece turlarında fener bağlamak için kullanıyorum bir nevi şok emici gibi feneri neredeyse sıfır sarsıntı ile tutuyor, ayrıca takma şeklinden dolayı fenere dikey açı vermek de çok kolaylaşıyor.

ilker bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

STRAVA SABAH.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...
upload_2016-11-16_14-21-34.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2017-2-1_9-3-3.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...