Platin, Altın yada Gümüş Kadrolar.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Değerli metallerden kadro yapılsa çok sağlam olur mu? Yada bunu deneyen birileri çıkmışmıdır? Mesela bisiklete meraklı bir prens çıkar, şanına yakışsın diye altın kadrolu bir şey yaptırmak ister..

Böyle kadroların çok ağır olacağı kesin.. Acaba dayanıklı da olurlar mı?

Konunun biraz tuhaf olduğunu biliyorum ama olsun :)

• Beğen
Tepkiler: d.berkay
Scudo

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
ewet bencede cok tuhaf ama ne gerek varkı pıyasadakıler yetrınce sağlam degıl mı

Machoo

Daimi Üye
Tepki
113
bu metallerden yapılan bisiklete binenin ömrü az olur:D ancak şov amaçlı yapılırsa birkaç ünlü ile adın bile anılabilir :D

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
altın ve gümüş bisikletmi kardeş bu metaller pahalı olmasını bırak bunlara alaşım katmaları gerekir sağlamlık için onunda iyi bir çalışma ile yapılması gerekir daha önce denenmemiş bir şeyse uzun süren çalışma lazım

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Tepki
633
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Buna benzer bir denemeyi, Audi araçta gözrdüm. Arap şeyhi için gümüş kaplama araba üretmişler. Sadece zaman kaybı ve para kaybı.

Yapılsın safi titanyum malzemeden de olay bitsin.

• Beğen
Tepkiler: merida

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
kaplama olayı da guzel olu mesela yarısı altın kaplama yarısı gumus gri ve sarı kombinasyonu arayada bikac motıf(altın kaplamanın ustune gumus motıf digeride tam tersi) cok hos ve ses getiren bi olay olur

tabii parası olana:D :D

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Aslında sarı renkleri olan normal bir kadro alıp kuyumcu yardımıyla sarı kısımlarının tamamı veya bir kısmı altın folyo ile kaplansa fena olmayabilir. Yinede gereksiz harcamaya ve fazla gösterişin lüzumu yok. Fakat bunu bisiklet modifiyesine çok uğraş verenler belki düşünebilir. Bu tür uygulamaların bisikletin çalınma riskini kat be kat arttıracağını hesaba katmak gerekir.

• Beğen
Tepkiler: mecaoz

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Gümüş Audi'nin resmi.
http://www.bradcumiskey.com/images/silver_car_1.jpg
Altın yumuşak bir elementtir , asitlere karşı dayanıklıdır ve doğada serbest halde bulunabilir ayrıca kolay işlenebilir. Aslında yumuşak bir element olmasa mükemmel bir kadro yapım maddesi olabilirdi. Kimyasal reaksiyonlara kolay kolay girmemesi güzel bir özellik. Herhalde saf altından bir bisiklet kadrosu hiç rigit olmazdı. Hatta her pedalda kadro yamulurdu çünkü altın yumuşak bir madde.
Gümüş de aynı altın gibi yumuşak bir maddedir. Kolay işlenir ama mekanik etkilere karşı oldukça dayanıksızdır ki bu da bir kadro malzemesinde olmaması gereken bir özellik.
3 element içinde kadro yapımına en uygun olanı herhalde platin. Mekanik etkilere direnciyle alakalı birşey bulamadım ama ameliyatlarda kırık kemikleri birbirine sabitlemede kullanılan bir madde olduğuna göre oldukça sağlam olmalı diye düşünüyorum. Ayrıca platin altının 2 misli değerine sahip bir elementmiş. 1 gram altın 37 ytl olduğuna göre 1 gr platin yaklaşık olarak 74 ytlye denk geliyor. Biraz iyimser olalım ve 900 grlık sağlam bir kadro yaptığımızı düşünelim 900*74=66.600 ytl ediyor. Bu sadece kadronun ham maddesinin parası. Bunun işlenmesini ve hata payını felan hesaba katsak herhalde fiyat uçar. Bu da galiba neden piyasada platin kadroların olmadığını açıklıyor :D .

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
f16 uçaklar 40miyon dolar civarı ;en pahalı uçak amerikan f-22.radara yakalanmayan savaş uçağı 338 milyon dolar uçağın 1kg mı 22bin472dolara geliyor işlenmiş platinden yapılıyor çelikten çok daha sağlam.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Platin oldukça ağırdır.. Uçaklarda sadece kaplama malzemesi olarak kullanılıyordur.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar şahsen ben altından veya platinden hatta gümüşten kadro yapılsa bile alabileceğimiz sanmıyorum. Kadronun 1.500 kg. geldiğini varsayarsak 1.500 kg. altınla İstanbul sokaklarında dolaşmak mı? adamı kafasını keserler çalmak için. Hırsızların bilezik için kadınların bileklerini ve bilezik kadar büyük halka şeklinde olan altın küpeler için kızların kulak memelerini kopartıp çalıyorlar.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Böyle bir bisiklet yapılırsa koleksiyon parçası olmaktan öteye geçemez. Bisiklet müzeleri için yapılabilir. Bazen normal bisikletle bile gezerken insanlardan çekiniyorum. Altın, platin yada gümüş kaplama bir bisikletle gezerken nasıl korkmam ki.. Bir gün çok param olsa yaptırırım yada yaparım belki ama trafiğe asla çıkartmam.

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
bu bisikletlerle sırf gösteriş için gezilir ama yüz yıllarca dayanır.

dagci

Forum Demirbaşı
Tepki
584
paylaşım ve bizi bilgilendirdiginiz için teşekkürler soner arkadaşımızada katılıyorum

sertacr88

Forum Bağımlısı
Tepki
355
Yani sokakta altın bisiklet gezmek pek akıl karı deil.

En iyisi benim eski bisikletim gibi altın yaldız yapışkanlarla donatmak.
Güneşte inanılmaz parlıyodu. Lastiklerin yanınıda altın yaldız boya ile boyamıştım. Bisiklette parlamayan bi elcikler bide lastiklerin altıydı:):D

zuluflu

Üye
Tepki
3
ben iki aydır platin üstünde bilimsel çalışmalar yapıyorum çok sağlam bi element ama dünya üstünde çok az bulunuyor . Bu yüzden platinin fiyatı çok yüksek çokçok hafif olduğu için ameliyatlarda kırık kemiklere geçici olarak takılıyor . platinden yapılan bir kadro benim ve malzeme seçimi dersi hocamın hesaplarına göre yaklaşık 700 gram geliyor ama bu sadece teori tabii . kaynakyerlerinde bazı artışlar olcaktır tabi ki . platinin titanyumdan daha sağlam olduğunu söyleyenler bile var . eğer o gümüş audinin sahibi babam olsaydı platin bi kadro yaptırırdım :)

alamet_05

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Mosso
abicim parası bol olan yapar yaptırır bence gereksiz

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@zuluflu

Platin hafif mi? Ben en ağır elementlerden biri olarak biliyorum.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@zuluflu

ameliyatlarda falan kullanılmasının sebebi hafifliliği değil (ki hafif bi elementmidir bilmiyorum) kararlı olmasıdır paslanmaz olması kolay kolay diğer elementlerle tepkimeye girmez vücüda zararsızdır bu yüzden kırık kemiklere destek olarak kullanılır.