plastik suluklarda bakteri ürer mi?

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
yer geliyor birkaç hafta kullanmıyoruz.
ben su koymadan önce bir deda çalkalıyorum o kadar.
acaba bakteri,mikrop ürermiki bunlarda?

• Beğen
Tepkiler: happy_feet
Scudo

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Elbette ürer. Temiz ve kllanmadığımız zamanlarda kuru tutmamız lazım.Özellikle su dışında (ize içecek, özellikle meyve suları) içecek kullanıyorsak küflenir bile.

• Beğen
Tepkiler: happy_feet

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
ıctıgımız su bardaklarını her kullanımdan sonra nasıl yıkıyorsak bunlarıda yıkamalıyız bulasıkların arasına karıstır yıkansın hem hep tertemız kalır

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Plastiğin her türlüsünde bakteri ürer diye biliyorum. Hatta şu 0,5 pet suların şişesinden kanserojen madde olduğu, fazla beklediği zaman kanser riskini artırtığı konusunda duyum almıştım.

Blick

Daimi Üye
Tepki
116
zamanında ne güzel o küçük pet şişedeki sular bile sadece cam şişe satılıyordu şimdi gelin görün durumu :(
elbetteki plasti ve benzeri teknoloji sanayi ürünü hereşy kanser yapar sağlıklı değill çünkü ;)
mümkün olan en doğal şeyleri kullanmamız gerek daha kese kağıdını bile düzgün kullanamıyoruz...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Zaten hiç bakteri olmayan suluktan bir yudum su içtiğin zaman,dünyanın bakterisi hemen orayı istila ediyor ve bir de güneş altında bisiklet sürdüğünde bakterilerin keyfi daha çok yerine geliyor;çünkü işler çabucak üreyip çoğalıyorlar.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@stratus

Yapma ya peki çözüm ne? Bu hususta nasıl önlemler alabiliriz, genelde güneş altında bisiklet sürüyoruz (sıcak havalarda) ve en çok sıvıyı güneş altında alıyoruz. Benim suluk hatta aldığımdan beri defalarca yıkanmasına rağmen halen kokuyor ve içinde hiç su bekletmeme rağmen.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu işin çözümü yok,çünkü o bakteriler oraya ağızdan bulaşıyor yani o suluğu bir anlamda sen bakterilerle dolduruyorsun;bu pet şişeler için de geçerlidir.
Mümkün mertebe direkt güneş ışığı altında bulunmaması,suluk için faidelidir. Ona bakarsan hiç kullanılmamış suluklar da kokuyor.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@stratus

Zaten bahse konu koku hiç kullanılmadan önceki koku ve halan bu ilk koku devam ediyor. Bilseydim başka bir ürün alırdım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@soneryen

İşte bu işin çözümü var! Suluğu kolayla doldurup 1 gün b.dolabında bekletmeni öneririm;bu plastik kokan sıvı çantaları için de geçerlidir. Kaliteli markalar buna dikkat ederek bu kokunun önüne geçmişlerdir.

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ü.r.e.r
alaaddin termos şiddetle tavsiye edilir...
yaz ve kış

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@baymineral

Bunu ben de bilmiyorum ama işe yaradığı tecrübe ile sabittir.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@stratus

Bir deneyeyim bakalım ne olacak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yalnız, ben bunu sadece sıvı çantasında denedim, plastik suluk kullanmadığım için bunda denemedim ama büyük olasılık yine aynı sonucu verecektir diye düşünüyorum; bi dene bakalım ne olacak.. Sonucu da burada paylaşırsın artık...

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
@Halil Uygun

Aladdin'in bisiklet sulukları için bir modeli var mı?

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Ben de o modelin 1000 ml liği var ve çok seviyorum kendisini ama ağırlığı fazla olmaz mı?

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@soneryen

öncelikle bahsettiğimiz şeyler bakteri canavar değil bunlar :) biliyorsunuzdur peynir ve yoğurt yapımı sirke yapımı bakteriler tarafından yapılmaktadır. tabi her bakteri de sağlıklı değildir. bir arkadasın bahsettiği gibi sulukları da bardaklarımız gibi her kullanımdan sonra yıkamalıyız. koku sinmiş olan sulukları temizlemenin ana yadigarı çözümü sirke.(kola ile nasıl olur bilmiyorum ama kolanın kokusu siner gibi geliyor) sirkeli suyu mataranın yarısına kadar doldurun ve bol bol çalkalayın daha sonrada durulayarak normal nasıl yıkıyorsanız yıkayın kokudan eser kalmaz.

not: güneş altında bisiklet sürmekten hemen birşey olmaz suluktaki suya. pet şişe sular ve policarbon damacanaları ise beton üzerinde uzun süre bırakmayın beton ile tepkimeye girip uzun sürede zehirlenme etkisi yapabiliyor.