Plastik ama hangi plastik!

orneken

Aktif Üye
Tepki
108
İsim
Engin O.
Bisiklet
Corratec
Decathlonda satılan 500 ml lik termos matarada ldpe yazıyor. Daha kullanmak nasip olmadı. Tupper kullanıyordum o da pp imiş sanırım. Sanırım alüminyuma geçmek gerek onda da. Köydeki tasların hepsi öyle.

Scudo

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
@furkan.zaman
10 Yıldır kanserle savaşan bir birey olarak sizi çok iyi anlıyorum Sn Furkan bey.
Bilgilendirme için ayrıca teşekkür ediyorum.
Esen kalın.

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru sayesinde Laken çelik matara aldım plastik çok sağlıklı birşey değil günlük yaşantımda da elimden geldiğince cam şişede su almayı tercih ediyorum oda her yerde bulunmuyor malesef

Tuguj

Daimi Üye
Tepki
97
İsim
Aykut Baykurt
Bisiklet
Merida
Btwin in 5 tllik plastik suluklari 4 numara lutfen almiyalim

küpçü

Daimi Üye
Tepki
2.414
Bisiklet
Cube
@Fatihacr 750 cl laken celik matara suluk kafesine sığıyor mu? Yoksa özel bir suluk kafesi mi almak lazım?

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
@Kurtuluş E. haklisiniz turkiye de en buyuk sorunlardan birisi de budur zaten her konuda her sey hakkinda herkes bir seyler soyler maalesef bu kisiler profesor dahi olsa farketmiyor tv de bi doktor vs yanlis bilgi de verebiliyor bazen. @Kaan T. bpa iceren urunler amerika da avrupa da satilmiyor artik neredeyse butun urunlerde bu tur uyarilar yaziliyor artik. . aslinda plastiklerin o numaralarin bir anlami daha var daha onceden kac kez kullanildigini da belirtir yani bunlar atik maddelerden (petroleum) urunlerinden yapilirlar mesela bu 7 numara daha once 7 kez benzer islemlerden gecmis bir urundur geri donusumde yeniden uretilen urunlerdir diyebiliriz. sagliga zararli acisindan ise konuya biraz daha kimyasal acidan bakmak lazim. ne tur olursa olsun bu plastik dedigimiz urunler adlarindan anlasilacagi gibi zaten polymerlden olusur. ki bunlarin vucud da kirilip monomerlerine ayrismasi durumunda zararlari ortaya cikiyor bunun icinde yuksek sicaklik lazim yani mataralarda kullanilan urunler cesme suyu vs oldugundan cay kahve gibi kaynar su icine koymadigimizdan bir nebze daha guvenlidir o yuzden nescafe plastik yerine kagida gecmistir yakin zamanda. zaten bebek mataralarindan tutun her alanada kullanilmasina izin verilen urunlerdir bu plastikler. ama gerekli temizlikleri yapilmadiginda uzerinde sise uzerinde ki mikro seviyedeki asinmalardan dolayi o bolgelerde bakteri mikrop barindirmasi daha kolay olacaktir. yani marketten alinan sisede ki urun yerine (o urunler surekli gunes altinda kaliyorsa daha zararli oluyor) onun yerine kendinizin ev de tek sizin kullandigi surekli temiz tuttugunuz bpa free ve saglam bir plastikten uretilmis bir matara ile uzun yillar kulanabilirsiniz sorunsuzca. boylelikle cevreye de daha az zarar vermis olursunuz cunku turkiye de geri donusum o kadar da duzenli olmadigindan cope atilan plastikler daha sonra denizleri vs daha cok kirlenmesine neden oluyor.

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti