Plastik ama hangi plastik!

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil anlayacagimizi anlatti hocamiz.biz bisikletciler icin su tasimak onem arz eden bir konu. Bende ogrendiklerimi sizinle paylasmam gerektigini dusundum. Plastik konusu cok genis ve ustune ayrintili arastirma yapilmasi gereken bir konu , pratik bilgi olarak hocamızin aktardigi bilgi ; 1 ve 2 numaralı kapları kullanin geri kalani sagliga zararli seklinde. Ozellikle 3(pvc) numara ve 7(ne üdüğü belirsiz) numara sagliga en zararli olanlari.

IMG_20160426_172219.jpg

Siselerin ustunde , oklardan olusan bir ucgenin icinde kalan numara bizim icin onemli olan numara . bu numara herhangi bir etiketin ustunde degil direk olarak plastik kabin ustunde kabartma olarak bulunmalı. Evdeki bir kaç kaptan ornek vermek gerekirse

IMG_20160426_172107.jpg

IMG_20160426_171943.jpg

IMG_20160426_171815.jpg

Peki pratik kullanimda ne yapabiliriz , pet siseler yani 1 numarali siseler en tehlikesiz olani fakat buda tek kullanimlik. Alüminyum kaplar bir alternatif olabilir yada her suruste sifir pet sise almaliyiz .yada cam sise en sagliklisi.

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
pet şişe olayı yapda plastik şişe olayı dikkat edilmesi gerekn bişey. bu bilgiler güzel oldu. tek kullanmak gerektiğini bilmiyordum.
yani ben yanımda 1.5 litrelik su tutuyorum iş yeirnde. hem güneş te vurmuyor. bittikten sonra doldurup doldurup kullanıyorum aslında. 3gen içinde 1 numara yazıyor.
ayrıca bike-comp dan suluk aldım şunu (link)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Celik matara en guzeli ama hayatini gramlara adamis eselikscilere iktiarcilara ters gelir tabi neme lazim yolda baska bi gramsever gorurde " bu kac gram? " derse 1 kilo demek agir gelir bunyeye

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Bu benim çok merak ettiğim konulardan biriydi. En basitinden bisikletçide satılan mataralarda bile malzeme farkı var. Hangisi uygundur bu konuda çok net belli. Gerçekten teşekkür ederim

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@mariokaldato Ben matara olarak SIGG kullanıyorum.Biraz pahalı ama sağlık sertifikalı.Ağızlık kısmı da süper hiç ağzını ayırmadan içebiliyorsun :harika::harika:
plastik de değil zaten:D

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.494
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Evet bunu daha önce internette araştırmıştım. 1 numara bile sağlıklı denecek kadar değil.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Emre Yönlüer
Mataraya ne gerek var anlamis degilim çölde tura cikiyosunuzda haberim mi yok :D yol boyu heryer bakkal market benzinlik dolu ne gerek var hahah :D hem benim piskeletim pedalsiz 18 kilo matara bozar beni haha :D

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Bu "plastik sağlığa çok zararlı" konusu "karbon bisiklet taşa takılsa kırılır" ifadesi kadar doğru. Sözüm meclisten dışarı, konuya çok hakim olmayanların çok iddialı ve gerçek dışı yorumları olabiliyor; insanlar da bunlara bakarak birbirlerini yanlış yönlendiriyor.

Arkadaşlar, plastik sağlığa zararlı değil; sadece kullanımda bazı nüanslara dikkat edilmesi gerekiyor o kadar. Orada "ne idüğü belirsiz" denilen sınıflandırma dışı kalan kimi maddeler; bunlar PC (polikarbonat) gibi gündelik kullanımda çok dolaşan plastik de olabilir. Liste şurada var:
(link).

Plastiklerde genel husus, uzun süreli olarak ışık ve ısı kaynaklarına direk olarak uzun süreler maruz kalmaması önemli. Bunlar olursa yapısı bozularak sakıncalı moleküller ortaya çıkabiliyor ama günlük bisiklet kullanımı bunların dışındadır. Ama yazın aylarca güneşte beklemiş pet şişeyi de su içmek için kullanmamak lazım.

Bu konuda daha çok uzunca yazılabilir ama "sağlığa çok zararlı" falan gibi ifadeler gerçeği tam olarak yansıtmıyor. En kötü koşullardaki plastiğin vereceği zarar, mesela bir sigaranın vereceği zararın yanında çok küçük kalır. Bu anlamda bisiklet de sağlığa zararlı, düşüp bir yerimizi sakatlayabiliyoruz vs :D

Tepki
20
İsim
Serdar Bağ
Bisiklet
Lapierre
Bildiğim kadarıyla sağlığa en zararsız plastik 5 numara şu tupperwear malzemelerinde kullanılan

jaks39

Üye
Tepki
40
İsim
ilker
@Kurtuluş E. 'nin de söylediği gibi özellikle güneşte beklemiyorsa ve bir kaç gündür aynı pet kullanılmıyorsa etkisi dikkate alınacak seviyelerde değil ama güneş ışınları veya sıcaklıkla temas ettiğinde plastik içerisindeki maddelerin direkt olarak suya karışması söz konusu bu ciddi bir tehlike işte.Mümkünse en azından yazın kullanılmamalı.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Bilim her zaman gelisir ve degisir , bazilari ilerideki degisimi onceden gorur ve size haber verir . damacanalar hakkinda yapilan bilimsel calismada isiksiz ve serin ortamda beklediklerinde kanserojen etkilerinin olmadigi biliniyor. Fakat soyle birsey var , ilerde olmek icin hicbir sorununuz yokken , bir grup huucreniz kanserlestiginde size aciklama olarak sayfalarca hucresel mekanizma anlatabilirler. Yada kader deyip gecersiniz. Benim gibi kanser hastalarinin son durumlari ile birkac defa hasir nesir olsaydiniz , durumun onemini daha iyi kavrayabilirdiniz . dunya para dunyasi , sistem sizin sagliginizi dusunmez , onemli olan ne kadar parayla ne kadar insan yonetebilirimdir . tercih bireye aittir fakat boyle birseyin riski bile beni tek kullanimlik pet sise almaya ikna etmistir. Aslina bakarsaniz olay birazda duygusaldir zaten sizin karsiniza pubmedden alinmis dunya capinda kabul gormus makaleler ile cikmadim . derdim plastiklerle savasmak falan degil , ben böyle yapiyorum sizde bilin istedim.

jaks39

Üye
Tepki
40
İsim
ilker
Furkan tabi ki bende sana katılıyorum, hiç kullanmamak en iyisi.Günümüzde bu paketleme sisteminde petleri sıfırlamak mümkün değil ama ne kadar az o kadar iyi.Yaz yaklaşıyor herkes biraz daha dikkat edecektir.Paylaşımın için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

mutluB

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Valla çok faydalı bir şey öğrenmişsin

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
şimdi şöyle bir durum var. suyu içerken matarayı da göbeğinden sıkıyoruz. bu da matara malzemesinin suya bulaşmasını hızlandıran bir şey olmuyor mu. gerçi sigara içen ya da egzoz dumanı soluyan ya da kaynağı belirsiz endüstriyel gıdalar, GDO'lu ürünler tüketen insanların bu tarz ufak tefek konularda aşırı titizlik sergilemesi de aklıma hep perhiz-lahana turşusu denklemini getiriyor.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi suluğun altına baktım ve üçgen içinde 4 var.O zaman kötü bu suluk.Zaten değişecekti.Ancak intertten alırken altını göremiyoruz ki :( Bilgi için teşekkürler ayrıca gerçekten bilinmesi gereken bi şeydi.:kahve:

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Tepki
364
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
titanyum matara/termoslar var fakat fiyatları da el yakıyor :/ 0,5litrede 250 gram olanını felan görmüştüm kamp malzemeleri satan yerlerde

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Dağcı mataraları var dechatlonda. 600/750/1000/1500 ml şeklinde.
İki tane almayı planlıyorum. Alüminyummuş.
Sıkıntı olmaz herhalde daha uzun ömürlü de olur hem.
Bi 1 litrelik belki 1.5luk işe yarar bence

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@mariokaldato
Kesinlikle katılıyorum, paraya kıyıp düzgün bi matara almıştım. Sonradan jeton düştü de neyse artık, belki onu alet kutusu yaparım :)