Planking

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
Yabancı bir sitede her bisiklet kullanıcısının bilmesi ve uygulaması gereken antrenman hareketleri ile ilgili bir makale var. Burada özellikle 'planking' hareketine (Türkçesini bilen varsa beri gelsin:)) dikkat çekmek için bu başlığı açtım.
Planking kısmını çevirerek yazıyorum; elbette anlamı değiştirmeyecek şekilde kendi yorumumu katıyorum. isteyen vereceğim linkden orjinaline ulaşabilir.

profimedia-0034940687-600x400.jpg

Karın bölgenizi geliştirmenin belki de en basıt yolu klasik plank hareketidir. Bu hareket hem karın kaslarınızı hem de sırtınızı çalıştırır. Bunun için; ayak uçlarınız ve dirsekleriniz yerde olacak şekilde, omuzlarınızı ve kalçanızı düz tutarak durmaya çalışın. Süre tutun ve hareketin bozulmaya başladığını hissettiğinizde(titreme vs) bırakın ve birdahakine kendi sürenizi geçmeyi hedefleyin. Hareketi 1 ay yaptıktan sonra o dik yokuşları uçarak çıktığınızı göreceksiniz.

Orjinali: (link)

Scudo

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
bu kelimenin yere yüzükoyun yatmak anlamına geldiğini kısacık bir araştırma sonrasında öğrendim . Böyle bir akım var işte:Türkçesi mevcut olan kelimelerin yerine İngilizce'sini kullanmak ..Spor literatüründe de çok yaygın, örneğin:Tüplü dalış yerine scuba diving, duvar tenisi yerine squash, yürüyüş yerine jogging..

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Haftada 5 kere bisiklet antrenmanımın 2 tanesinden sonraki fitness antrenmanlarımda bunu ve bunun arm twist hareketini yapıyorum. Bir tam antrenman daha bisiklete binsem daha kolay olur :) Kolay gibi gözüküyor. Ne var ben de dururum kolumun üstünde demiştim ilk bunu hoca gösterdiğinde. Ancak doğru yapıldığında 1 dakika bile durmak zor. Vücudunuzun her yeri titriyor. Arm twist ise iyice beter zaten. Bu halde dururken bir kolunuzu yandan yukarı doğru kaldırıp indiriyorsunuz.

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@emir yakup bulut bulduğunuz karşılığı değil anlamı, tekrar bakın bence. Yere yüzükoyun yatmakla karın kası yapılamayacağı aşikar. Bu farklı bir hareket, dikkat ettiyseniz bilen varsa söylesin dedim.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@emir yakup bulut

Bu ile yere yüzükoyun yatmak aynı şey değil. Planking kelimesinin Türkçe karşılığı yok. Planking ile yapılan şey yere yüzükoyun yatmak olabilir ancak yapılan hareketin kelime karşılığı(ne bileyim yüzükoyunlamak gibi mesela) olmadığından bunu kullanmak durumundayız. Kaldı ki bu o planking değil. Yere yüzükoyun yatmak bir ara moda olmuş bir akımdı. Bu ise bir spor hareketi. İkisi de planking ama farklı şeyler.

• Beğen
Tepkiler: Kazuya

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bu hareket yogada sıkça yapılan bir hareket.

Burak A.

Aktif Üye
Tepki
155
Bisiklet
Canyon
45 saniyelik 3 set ile başladım
şuanda 1er dakikalık 3 set yapıyorum.
gerçekten zor ve faydalı hareket.
bakıpta bu neymiş demeyin sakın :)

• Beğen
Tepkiler: Kazuya

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.005
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Plank en temel ve etkili karın hareketlerinden biridir. side plank yaparak da yan tarafları da çalıştırabilirsiniz. ilerleyen zamanlarda vücut ağırlığınız az geleceği için sırtınıza ağırlık koyma gereği hissedeceksiniz.

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
@Kazuya "bilen varsa söylesin" ...bilmediğim halde fikrimi beyan ettiğim için özür dilememi ister misiniz? Ukalalığın lüzumu yok!

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@emir yakup bulut ukalalık yapan biri varsa sizsiniz, 'kısacık bir araştırma sonrası ogrendim' demişsiniz.
neyse, lüzümsuz tartışmaya gerek yok. konu amacından sapmasın

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
@Kazuya ukalalık, öğrenmiş olmak değil, sizin gibi kimin bilip kimin bilmediği konusunda kendini otorite zannetmek cüretini göstermektir ve son olarak planking yüzükoyun yatmak demektir ve buna itiraz edenler aynı zamanda TDK'nın selfi için önerdiği özçekim sözcüğüyle alay edip "selfie" demeyi de maharet sanırlar.

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@emir yakup bulut peki siz kazandınız. Size yürüyerek yaptığınız joggingde ve yüzükoyun yatarken yaptığınız karın kaslarıyla başarılar diliyorum. Daha fazla tartışmak istiyorsanız özelden konuşalm, konu baltalanmasın lütfen

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@emir yakup bulut

Duvar kelimesi Farsça; tüp ve tenis de Fransızca. Yürüyüş ve jogging de aynı şey değiller....

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Ben de yaklaşık 1 aydır yapıyorum. İlk yaptığımda 20sn zor dayabilmiştim şuan 160sn seviyesindeyim. bicycling.com'daki bir yazıda görüp başlamıştım.

Hangi fitness hareketinin size bisiklete binerken ne fayda sağlayacağını da yazıyor.

(link)

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@Oğuzhan Y. yazı gerçekten çok faydalı, sabahları işe gitmeden yapmaya çalışıyorum, klasik mekik sırtımı çok ağrıtıyor, bunları da deneyeceğim.