Pininfarina 26 jant mı, geotech fold up 26d mi?

drobgyn

Üye
Tepki
27
İsim
hakan
Bisiklet
Tern
Herkese selamlar. İnşallah ben de bir bisiklet alıp aranıza katılmak üzereyim. Her yere arabayla gidip hantal bir hayat yaşamaktansa pedal çevirmek istiyorum artık. Bursa İnegöl'de yaşıyorum, pek yokuş veya iniş yok, genelde düzlük burası. İşten eve gidebilmek, arada çarşıya çıkabilmek amacım. Hız yapmak gibi bir hevesim yok. Bisikleti arabamın bagajında taşıyabilmek amacıyla katlanır bir bisiklet almak istiyorum. Arada Bursa'ya veya başka yerlere gidip oralarda da bisiklet sürmek istiyorum. Toplu taşıma hiç kullanmıyorum. boyum 185 cm, kilom 100. 20" olanlara da baktım ama biraz küçük ve kullanması zor gibi geldi onlar bana. 26" olanlardan almaya karar verdim. Seçenekleri de ikiye indirdim. Pininfarina Dizayn 26 Jant Katlanır Şehir Bisikleti ve Geotech fold up 26D arasında kaldım.

(link)

(link)

Fiyatları birbirine çok yakın, ama hangisi daha uygun bir seçenek olur bilmiyorum. Daha doğrusu bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Geotech için ağırlık bilgisi ve katlı haldeki resmi verilmemiş ama özellikleri daha detaylı yazılmış. Disk fren olması bir artı sanırım ama ne kadar fark eder bilmiyorum. Görebildiğim kadarıyla Pininfarina'da Dahon kadro var. Geotech'e benzeyen Berg Easy Tour 26 diye bir bisiklet gördüm ama o da Türkiye'de yok sanırım. Geotech'de shimano vites varken Pininfarina'da microshift vites varmış. Kalite veya kullanım farkı var mıdır? Geotech nasıl bir markadır çok fikrim yok, bu modeli kullananlara ait pek bir yorum da bulamadım, diğer tarafta ise herkesin bildiği Pininfarina ismi var. Gördüğüm bir kaç yorumda da herkes olumlu bahsetmiş. Bir de aldığım bisiklete çamurluk da takmak istiyorum. Pininfarina'ya takılabildiğini okudum ama Geotech'e takabilir miyim bilemedim.

Bu iki biskletten birisini seçmem için üstadlar yardım ederse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Scudo

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Geotech, "Montague paratrooper" modelinin taklidi gibi duruyor. Katlanma şekline Montague modellerinden bakabilirsiniz. Ön tekeri çıkartmak gerekiyor katlamak için.

drobgyn

Üye
Tepki
27
İsim
hakan
Bisiklet
Tern
Montague paratrooper modelini gördüm ama katlanma mekanizmaları farklı gibi geldi bana üstad. Ben Berg Easy Tour 26 isimli bir bisklete benzer şekilde katlanıyor diye tahmin ediyorum. Hem bisikletler çok benziyor hem de menteşelerinin yeri ve şekli aynı görünüyor. Videosu:

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Evet haklısınız, tasarım aynı olsada dikkatli bakınca katlanma yeri tamamen farklı Montague modeli ile, birinde katlanma merkezi sele borusu iken diğerinde kadronun ortasında, bu yüzden tekerler hizalı gelebiliyor katlanınca. Geotech'in ağırlığı yazmıyor onu öğrenip hafif olanı tercih edebilirsiniz bence.

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
Öncelikle güzel bir kara vermişsiniz şimdiden hayırlı olsun.
Kafanızı karıştırmak istemem ama 26 katlanır bisikletler pek amaca yönelik değil. Yani, toplu taşıma kullanmıyorum demişsiniz ama aracınıza da çok rahat girmeyecektir. Çünkü katlandığında bile boyutları çok küçülmüyor. Bence aracınızla birlikte 26 ları bir deneyin. Eğer 26 da kararlı iseniz, benim tercihim pininfarina olur çünkü bu modele yönelik çalışıyorlar ve katlanır araştırırken pek şikayet görmedim.

drobgyn

Üye
Tepki
27
İsim
hakan
Bisiklet
Tern
tüm öneriler için teşekkür ederim. 20" benim için olmuyordu. ne bileyim, altımda çok küçük durması, sürüş tarzının değişikliği bana uymadı işte. 26" de dediğiniz gibi bisklet kullanımı açısından rahat ama katlanır bisklet amacına uymuyordu. ben de gözümü karartıp tern node d8 24" bisiklet aldım bugün. tahminimce salı günü elime ulaşır. forumda çok fazla bilgi veya kullanıcı değerlendirmesi bulamadım ama ikisinin arası iyidir diyerek aldım. umarım pişman olmam.

magrur

Üye
Tepki
20
İsim
alper
Bisiklet
b'Twin
Pininfanina hepsiburada da 1049 TL satılıyor çünkü hepsiburada karını koymak zorunda, ancak bu bisikleti 850 TL ye alabilirsiniz, detaylı bilgi için özelden ulaşın arkadaşlar.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
20140904_200030.jpg Görüntüyü boş verin. Öyle düşünürseniz kask ta absürd görünür. Burada 16" subway ve 130 kg üstü bir kullanıcı görüyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: olympos

drobgyn

Üye
Tepki
27
İsim
hakan
Bisiklet
Tern
Sadece görünüşü için değil, sürüşü de biraz dengesiz gibi geldi bana. Eminim kullananlar çok memnundur, benim becerememiş olma ihtimalim daha yüksek tabi. Deneme şansım olmadan 24" bisiklet almış oldum. Bisiklet geldiğinde kısa bir değerlendirme yazmaya çalışırım, daha önce kimse incelememiş veya ben göremedim.

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
Tercih yapilmis. Hayirli ugurlu olsun. Beklentilerinizi karsilar insallah

Sabri YILDIRIM

Daimi Üye
Tepki
279
İsim
Sabri YILDIRIM
Bisiklet
Sedona
Bence küçük ve katlanır olan modeller daha cool :)
Ama yazdıktan sonra farkettim, almışsınız güzel ve keyifli sürüşler.

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
pininfarina çok güzelmiş bence :krnz:

drobgyn

Üye
Tepki
27
İsim
hakan
Bisiklet
Tern
Çok teşekkür ederim. Alacağım bisiklette çamurluk ve bagaj da olmasını istedim, pininfarina veya geotech alırsam bunları sonradan takmam gerekiyordu. Ne kadar ağırlaştırır, ne kadar uyar emin olamadım. Bir de 24" olan katlandığında 20" bisikletlerden çok
büyük olmuyor, katlanma mekanizmaları da aynı. 26" olanlar sadece ortadan ikiye katlanıyor. Açıkçası bu videoyu izledikten sonra kararımı verdim. İnşallah memnun kalırım.

yavrukarga

Üye
Tepki
1
İsim
Nihan
Bisiklet
Dahon
Merhaba, tern node d8 için bir değerlendirme yapmanız mümkün mü? Mesela 8 vites olması sıkıntı yaratıyor mu, özellikle yokuş çıkarken?

drobgyn

Üye
Tepki
27
İsim
hakan
Bisiklet
Tern
Çok sıkıntı olmuyor, 8 vites yeterli geliyor. Gerçi benim olduğum yerde çok dik rampalar yok, hafif yokuşlar var. Dik yokuşlardaki performansı çok tatmin etmeyebilir.

Kısa bir inceleme yazmıştım bisiklet hakkında başka merak ettiğiniz şeyler varsa yardımı olur belki.
(link)

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
Pininfarina demek isterdim ama geç kalmışım.
Neden katlanır tercih ediyorsunuz, bagaja sığsın diye mi ?

• Beğen
Tepkiler: mektupla

yavrukarga

Üye
Tepki
1
İsim
Nihan
Bisiklet
Dahon
@drobgyn dönüş yaptığınız için teşekkürler. Cevabınızı geç okudum ama 26" bisiklettense 24" fikri beni de etkiledi ve 8 vites olmasına rağmen dahon briza d8 aldım. Umarım sizin gibi bende sonuçtan memnun kalırım.

• Beğen
Tepkiler: mektupla

drobgyn

Üye
Tepki
27
İsim
hakan
Bisiklet
Tern
@Tasogare evet. Toplu taşıma hiç kullanmıyorum. Aracım küçük sayılmaz ama bagajım araca göre küçük kalıyor. O yüzden bagaja sığması benim için önemliydi. Bu zor sığıyor. 26" bir bisiklet almış olsaydım sığdıramazdım diye düşünüyorum.

@yavrukarga hayırlı olsun. Umarım memnun kalır keyifle pedallarsınız. Eğer çok dik rampalar çıkmayacaksanız 8 vites ihiyacınızı karşılar diye düşünüyorum.