Pinarello Prologo TT-çelik, çekici, klasik

Tepki
6
Cromoly kadar zarif malzeme var mı? Bu bisikleti internet üzerinden aldım, önceki sahibinin söylediğine göre bir zamanlar milli bir bisikletçimizinmiş. Eğimli boruları ve 26” ön, 28” arka jant ebadıyla dikkat çekici bir bisiklet. Bisikleti kargodan alır almaz yeni bir pedal taktırıp eve getirdim, jantlarını monte ettim ve kız arkadaşımla birlikte bisikleti denemeye çıktık. Kız arkadaşım kalpiye pedalı dahi olmayan bir dağ bisikleti kullanıyordu ve bende resimlerde gördüğünüz zamana karşı yol bisikleti vardı. O da ne! Pedala asılıyorum asılıyorum bir türlü öne geçemiyorum. Zamanında amatör olarak yol bisikletiyle uğraşmış birisi olarak ciğerlerim sökülürcesine pedala asıldım ve kız arkadaşım durumdaki acayipliğin farkındalığıyla yüzündeki alaycı gülümsemeyle “istersen biraz dinlenelim” dedi.

Durduk, kaldırımdaki banklara yöneldik; bir baktım ki benim bisikletin arka tekeri dönmüyor ben bisikleti kendime doğru çektikçe bisiklet, arka tekeri sürtüne sürtüne geliyor :ci: Meğer heyecanla tekeri “seat stay”e değecek kadar yamuk takmayı becerebilmişim. Aklıma ilk yol bisikletim Bianchi Caurus’u aldığım zaman geldi… aynı heyacan. Campagnolo Süper Record’un Cobalto isimli bir serisi kullanılmış, Cobalto ismi sanırım frenlerdeki mavi renkli malzemeden geliyor. Pazarlama stratejisi işte. Maşası ne yazık ki orijinal değil, bisikleti aldığımda önde 28” jant vardı ve ona uygun bir maşa kullanılmıştı. Üzerinde görülen maşa aluminyum bir triathlon maşası.

Biraz konfor için gidonu kaldırdım yoksa kafam asfalta yapışık gibi gidiyordum. Eski gidon boyunlarının incecik geometrisine hastayım. Shimano’nun yılan gibi tıslayan sesine, Campagnolo’nun su gibi şırıldayan sesine hastayım. İtalyanlar bu işi biliyor biliyor. 80’ler Süper Record aynakollarının ortasında pedala doğru bir girinti oluyor bu modelde niye yok anlayamadım. Fren pabuçları bu bisikletin en sevdiğim parçaları. Socrates’in dediği gibi “it’s steel, beautifull and real” ehe şaka. Bisiklet Ankara’da; forumda yayınladığı mesajlarıyla güven telkin eden bisiklet severlerden denemek isteyenlere ödünç verebilirim. Sele yüzüğü (lug yerine yüzük demeyi tercih ediyorum hem Türkçe hem de lug’ların görevini çağrıştırıyor İngilizcesi seat lug) üst boruya sıfır olacak şekilde tesviye edilmiş gibi, izi gözükmüyor.

Scudo

paramedik34

Forum Bağımlısı
Tepki
819
Geçtiğimiz baharda bir hurdalıkta ölü gibi yatan bir Colnago görmüştüm. O kadar zarif ve yıllarca iyi bakılmıştı ki bir mtb'ci olarak orada durmasına gönlüm razı olmamıştı.

çok az bir masraf yaparak o hayata geri döndü. Test maktsatlı bir kez bindim. Çok sağlam parçaları var..

Sizinkide oldukça sağlam görünüyor. Benimkinin kadrosu bana küçük geliyor ancak sizinkinin gidonunun duruş şekli benimkinede uygulanabilirse güzel olabilir..

Teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: Fırat Yıldırım

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Mükemmel bir bisiklet gerçekten.Çok da zarif,hadi kadronun içinden kablo geçmesine alıştık,gidonun içinden geçen kablolar çok güzel olmuş.Gerek üzerindeki donanım gerek kendi kadrosu tam bir klasik bisiklet.Zamanının en iyilerinden birisi günümüzün yasaklanmış bisikleti.Güle güle kullanın..

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Çok güzel bir klasik. Binmekten ziyade beraber turlamak isterim. Ankara'da beraber pedallamak dileğiyle, ellerinize sağlık.

• Beğen

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Bir ara bu bisiklet satış ilanlarının arasındaydı, bunu alıp duvara asmayı çok düşündüm fakat onun için henüz yeterli büyüklükte bir yerim yok. :)

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
@ultegrax

Sanırım o bu bisiklet değil abi... O siyah-kırmızıydı diye hatırlıyorum ben hatta forum moderatörlerimizden Halil Uygunda diye biliyorum.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Kullanması çok ve dikkat isteyen bir bisiklet... Halil'in kini az buçuk deneme şansım oldu...

Güle güle kullanın...

Bu tarz bisikletler artıyor forumda...

• Beğen

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bu arada jant çemberleri orjinal değil acaba göbekler kendi orjinal göbekleri midir?

Tepki
6
@paramedik34

Eski kadroları, parçaları toplayıp bisikleti tekrardan ayağa kaldırmak gerçekten büyük bir zevk. Forumda bu konuya meraklı oldukça fazla kişi olduğunu görmek
beni sevindiriyor.

@Doruk Atay

Evet, forumda satılan bisiklet bendeki prologo değildi. Onu da almak istemiştim fakat kısmet değilmiş :)

@Hasan Çağrı

Evet jant çemberleri ve ön, arka göbek orijinal değil. Orijinal jantı açma Mavic'ti.

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
çok güzel bir bisiklet, boyasının hafif solmuş olmasıda ayrı bir hava katıyor. Bu arada halil'in bisikleti koyu yeşildi galiba... o da çooook güzel bir bisiklet...

• Beğen
Tepki
6
Forumda gezinirken gördüm; "lug"ın Türkçesi Mustafa İçdağ'ın "el yapımı kadrolar" konusunda belirttiği üzere rekormuş, ben yüzük deyimini yakıştırmıştım.

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Çok güzel! Güle güle kullanın!
ebay'den takip ederseniz orjinal maşasından da bulabilirsiniz belki kimbilir???
Bir de krank civata kapakları lazım tabi ;)

• Beğen