Peşpeşe gelen travmalar ve küllerimden doğuşum

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.267
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız durmazdı.Ama yazın daha uzun erimli ve bol seçenekler vaadeden bir özelliğe sahip.
Serbest zamanlarda turlarken işe de pedal basarak gidip gelmeye,istekli ama kararsız pedalşörleri ikna edip yeni gruplar kurup farklı rotalara da yol almaya başlamıştık.Uzun ataplarla iyice form tutmuştum.
Bir tur sonrası gece sağ dizimde bir sızı başgösterdi,sabahı sabah ettim.Sabahta genç öğrencilerden oluşturduğum grupla ilk kez bir tura çıkmak için kalkmam gerekiyor.Uyku alacaklısı ve keyifsiz bir halde kalktım.Kıyafetleri alıp giyinip kahvaltı yapıp çıkayım dedim.Çorabımı sağ ayağıma giyerken ı ıhh bacak bükülmüyor.Zar zor giydim,geçer deyip söz verdiğim tur için-galiba gurur meselesi yaptım-buluşma noktasına vardım.Sağ diz sızlıyordu ama yokuşsuz bir rota ile 50 km civarı dolaşıp döndük.
Hafta boyu da her gün düzenli sele üstündeydim.Geçer diye umduğum dizim şişip hareketlerimi kısıtlayınca bir hekime görünmeye karar verdim.Kan tahlili ve röngen sonrası bir ağrı kesici ve ödem atıcı ile jel verip yolladı ortopedist.Bir hafta sonunda dizde bir değişiklik olmadığı gibi jel de alerji yapıp diz çevremde sivilcelere neden oldu.Tabi başka bir uzman olsun diye bir ortopedi profesörüne göründüm.Mr istedi,baktı menüsküs dedi.-Hocam biz bisikletçilerin başına sık gelen
"Kontramalazzi Patella" olmasın sakın- deyince --hım evet kıkırdağın aşınmış- dedi.Ağzım açık; bu nasıl prof,tıp ne halde,teşhis ve tedavi şans talih kader kısmet bocalamasıyla kafam allak bullak oldu.Üstüne :- artık bisikleti unut,şu ilaçları kullan 10 gün sonra gel dedi.
Nasıl yani,yaşam biçimim haline gelmiş bir tutkudan vazgeçip kendime yepyeni bir format mı atacaktım?Yeniden bir araştırma yapıp şehrin en memnun kalınan ve şiddetle önerilen bir ortopedistinden randevu aldım.
Mr a baktı ve yarın gel Atroskopi yapacağız dedi.Teşhis:Kontramalazzi Patella,münüsküs yırtığı ve de çapraz bağ zayıflığı.
Of ki ne of...
Operasyondan iki hafta önce de burada paylaştığım "Sizin hiç üç bisikletiniz birden çalındı mı?" hırsızlık travmasının çökkünlüğü üzerimdeyken şimdi de bıçak altına yatıp tedavi sürecinde yaradana sığınıp umutla bekleyecektim iyileşebilmeyi.
Sağlık da kaybedilince değeri anlaşılan şeylerden.Atroskopi sonrası hekimim egzersiz,buz ve yüzme ile üç haftalık bir dönem sonrası kontrole gelmemi söylemesiyle start verdim.Bir aydır kullandığım gıda takviyelerine devam etmemi söyledi.Aşağıdaki ilaçlar:
20160630_084931.jpg

Üç hafta geçti ve konrole gittim.Beni eski kaplıcanın tellağı gibi evirip çevirdi:- dizini fazla zorlamamışsın- deyince,-hocam dediklerinizi aynen yaptım başka ne yapmalım - dedim.Sıkı durun..-Bisiklete başla- dedi.Aman Allahımmmm,heyoooo.yaşaaaaa...Nasıl sevindiğimi tahmin edersiniz.
Haber harika ötesi bir ruh haline girmemi sağladıysa da gelin görün ki çevirecek bir pedalım da yoktu hırsızlardan bir haber de...Zaten sağlığıma yoğunlaşmışken -giden maldan olsun- deyip bisikletlerimden de umudu kesmiştim.Şimdi yeni bir sayfa açmam gerekiyordu.Forumdan tanıştığım bir arkadaş Almanya dan dönecekti ve Canyon alıp getirebilirdi.Doktor ise hemen kullanmamı istediği için araştırmaya başladım.Sonunda Cube Attain GTC de karar kılıp aynı gün alıp eve geldim.
20160805_132318.jpg

Paylaşımım farkındayım ki biraz hacimli oldu.Ama başımdan geçenleri önce sizlere anlatmak istedim.Bakalım bundan sonra süreç nasıl ilerleyecek.Esenlikler dilerim..

Scudo

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Receteye yazdirsaydiniz bisikleti de indirimli alirdiniz. Cok cok gecmis olsun. Sansli bir insansiniz degerini bilin icinde oldugunuz durumun. Hem sagliginiza hizla kavustunuz hem de yeni bir bisiklete. Artik disari birakmazsiniz onu. Kizimin evdeki hayvanlara isim verirken kusumuza Pitircik Sozuak ve Diskilama tarzindan dolayi lakabi Meyveli olan tavsanimiza Meyveli Tonton Sozuak demesi gibi sizin de o bisikleti bu heyecanla isimlendirip soyadinizi vermenizi ve aileden oldugu icin artik evde uygun yere koymanizi bekliyorum

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.187
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Öncelikle geçmiş olsun. Çok ilginçtir ki ben bisiklete Kontramalazzi Patella teşhisinden sonra doktorumun tavsiyesi ile başladım. Birkaç doktor ameliyat olmalısın, sakın zorlama ameliyat olmadan dediler ve birde profesör görsün dedim. Profesör Kontramalazzi Patella için ameliyatın geçici bir çözüm olduğunu, sebebinin dizi hareket ettiren kasların zayıflığından kaynaklandığını söyledi. Koşmak ve zıplamak kesinlikle yasak ama sürebildiğin kadar bisiklet sür dedi.
Doktordan çıkıp eczane yerine bisiklet almaya gittim. Geçtiğimiz nisan ayından beri ağrılarım geçti, eğilip kalkarken veya uzun süre oturduğum zaman olan kilitlenmeler tamamen geçti. Son bir aydır %10'luk rampalar gözümü korkutmuyor, günlük 50-60 km limitimi geçmek için antrenman yapıyorum. Sizin menüsküs sorununuzda çıkmış onlara birşey diyemem ama bu KP sorunu için kasları aktif tutmak dışında ne yapsanız boş. Bol ve keyifli pedallamalar diliyorum...

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@cazci çok geçmiş olsun, hayat böyle sürprizlerle dolu galiba; bir taraftan her şey bitti artık derken, diğer taraftan deyim yerindeyse "zembille" mutluluk girebiliyor hayatlarımıza. Bir taraftan can sıkıcı sağlık problemleri yaşarken çözümü hayatınızın en büyük tutkularından birinde bulmak mutluluk verici gerçekten. Sabah forumda gezinirken aklıma gelmiştiniz, acaba bulunabildi mi o 3 tane bisiklet diye, bu vasıtayla o merakımızı da gidermiş olduk maalesef. Ne yapalım elden gelen bir şey yok, hayırlısı olsun madem, gerçekten de cana gelecek mala gelsin. Yeni arkadaşınızla bol pedallı, kazasız belasız sağlıklı günler dilerim, kalın sağlıcakla.

Tepki
1.673
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren
Çok geçmiş öncelikle..

Yukuiarıdaki tecrübeye kesinlikle katılıyorum.
Ben de son 3-4 yıl evde koşu bandında koştum. Tabi iyi havalarda bisiklet de kullandım.
Bende Diz rahatsızlığı menisküs yırtılması ve kıkırdak doku incelmesi çıktı.
20 küsur sene bisiklette birşey olmayan dizleri koşu bandı kısa sürede bozmuş.
Sorun bende kasların gücü ile ilgili değil...
Koşu bandında dizlere gelen aşırı yük.

Ancak tedavi sırasında bisikletle rampa çıkma yapmayacağım.
İlaç..buz kompresine devam edeceğim.:)
Düz yolda haftada birkaç gün kısa süre hafif pedallamaya devam ve sabır.:)

• Beğen
Tepkiler: cazci

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.187
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@anti panik
Ben rampa işine şöyle giriştim;
İlk başta sadece sahilde turladım. 5km ile başlayıp 25'e çıkarttım.
Sonrasında ufak ve kısa rampalarda kendimi denedim. Baktım dizler tur sonrası ağlatmıyor giderek arttırdım. Evimin önünde 500 - 600 metre uzunluğunda arabaların sadece 1. vitesle çıkabildiği efsane bir rampa var. Orayı ısınma yaparak ufak ufak tırmanmaya başladım. (Eve dönüşlerde) 10 Metre - 20 Metre derken şimdi yarısını gayet rahat alabiliyorum molasız :) Tabi orman ve dağ turlarımda da rotalarım git gide dikleşmeye başladı aylar içinde. Aydos Ormanına ilk gittiğimde elimle çıkarttığım bisikleti (Sadece çok keyifli bir iniş yapmıştım) şimdi sürerek çıkartabiliyorum. Zorlamadan ve düzenli egzersiz ile kaslar dizleri zorlamayacak kadar gelişiyor. Kısaca rampalardan değil antrenmansızlıktan kaçmak yeterli.

Tepki
1.673
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren
İlaç tedavisi ve hekim kontrolu süreci sadece 1 hafta ve bu haftada kasları kesinlikle zorlamamam gerekiyor.!

Ancak daha önce de benzer şekild şınav çekerken "bilek zedelenmesi" olmuştu.
3 ay şınav çekmeyi bırakmıştım.
Ve Geçmesi üç ay sürdü.

Dolayısı ile 3 ay diz kaslarını köreltmemeyi düşünüyorum .Ancak kasları zorlamamayı da düşünüyorum.
Yani 3 ay rampa-mampa yokkkk..:):)

Bisiklet gezintisine ise evet..:)

Rayko

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Cube
Öncelikle çok geçmiş olsun, hem operasyon için hem de bisikletler için. Açıkçası bu çalınma olayları o kadar arttı ki sigortacı arkadaşıma bisiklet kaskosu var mı diye sorup çatlatmışlığım vardır. Neyse yazımın nedeni geçirdiğiniz operasyon. Ben 15 yıldır bilfiil fizyoterapist olarak çalışmaktayım. Spor sakatlıkları ile uzun süre olmasa da çalıştım. Ülkemizde bir çok konuda olduğu gibi bu da gelişmekte olan bir konu fakat ameliyat öncesi ve sonrası rehabilitasyon protokolleri her fizyoterapist tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır. Özellikle bizim gibi bisiklet sporunu profesyonel (bu işten para kazanan anlamında) değil de gönülden yapan insanlar için spora dönüşün ne anlama geldiğini bir doktora - en azından sporcularla çalışmayan bir doktora- anlatmamız zor. Şimdi geçmiş olay üzerine şöyle yapsaydınız buraya gitseydiniz demek çok işe yarar görünmese de kaza, sakatlık hepimizin tekerlek üzerindeyken yakamızda olan bir risk. O yüzden kısaca tavsiyem şu olacaktır... Üniversite hastanelerinin hemen hepsinde spor hekimliği bölüm/klinik leri bulunmaktadır,bir çoğunun kadrosunda sizin spora dönüşünüzün ne kadar önemli olduğunu bilecek spor hekimleri, rehabilitasyon programlarını size uygun planlayıp uygulanabilecek terapistler var. Yapılacak testler, egzersizler ve tedaviler kafanızda soru işaretine yer bırakmadan spora dönüşünüzü sağlayacaktır. Üniversite hastanelerine hepimizin ulaşabilir olması nedeniyle bunun üzerinde duruyorum, bu işi yapan bir çok özel kurum da bulunmakta... Erişiminiz hangisine uygunsa danışın derim. Hepimize kazasız, sakatlıksız sürüşler dilerim

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Forumun tümü perişan düşmüş bu bisikletten bu ne yahu itiraf odası gibi olmuş evet bende sakatım hem de ameliyat oldum diyor herkes. Daha önce ne demiştim spor zararlıdır diye. Dikkat edin kendinize. Ben de de son bıraktığım dönemlerde bir dizimde ağrılar başlamıştı yürürken de sorun vardı fakat zamanla düzeldi. Koşu ve yürüyüs yaparken özellikle koşu bandında ve kiloluyken dikkat edin her adımdaki ayağın yere basma anı ekleme ekstra yük bindirir. O nedenle kilolu olup önce koşuyla biraz verip sonra bisiklet beni tartacak kadar olunca bineyim diyenler aman dikkat.

Tepki
1.673
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben şahsen bugün arka lastik havasını 5 psi arttırdım ve 45 psi yaptım (fabrika verisi 36-52)..
Düşündüğümün aksine sürüş konforu bozulmadı..:)

Seleyi birkaç santim yükselttim.
Pedal aşağıdayken ayak pedala "ha değdi ha değiyor" oldu.
Böylece dize az ..kalçaya daha fazla yük biniyor..:)
Rampa çıkmak yok zaten..vites düşük..hız yok..gezinti kıvamında.. 3 ay böyle devam..:):)

@anti panik

Evveet..şimdi yukarıdaki pozisyonda 20 dk lık sürüş yaptım..
Bacak kasları yumuşadı ve kaşıntı-karıncalanma yapmaya başladı.
Eve geldim ve buz komptesine başladım.
İyileşiyorlar ..:)

https://i.hizliresim.com/pP7m3o.jpg

• Beğen
Tepkiler: Özcan ve cazci

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.267
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuma Cevap yazan tüm forumdaşlara teşekkür ederim.
Evet "Halk içinde muteber bir nesne yok yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" diyen Kanuni Sultan Süleyman ne kadar haklıymış.
Bu akşam yeni bisikletimle iyi bir ter attım,tabi düz ovada.Spd sl pedala iki aydır ara verdiğim için bocalayıp düşerim diye yumuşak tabanlı koşu ayakkabısı ile kilitli pedal kullandım ilk kez.Inanılmaz bir şeydi,sevinçten ağlayacaktım.
Şimdi nekahet döneminin bundan sonraki üç haftasını egzersiz,buz,takviye gıdalar ve kadansla harmanlayıp gerçek yaşam kaliteme yeniden dönmek için çalışacağım.
Belkide benim yaşantım Fellininin bir filmi olurdu ama o da mefta oldu.Ne yapalım bizde kendi yaşantımızda başrolü oynayıp hakkını veririz artıkın...

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Cok geçmiş olsun hocam . Su an çok korktum ne yani bisikleti bırakmalimiyim . Babam bisiklete aşırı karşı zaten . Böyle bu sorun başıma gelirse affedersiniz az ima . Gerçekten ye yapmalıyız böyle şeyler için . Kadansli felan sursek bole şeyler başımıza gelir mi yine ( kadans her derde defa yazısında okuduklarını göre yanlış hatırlamıyorsam böyle şeylere engel oluyordu onun için sordum) tekrar cümleten geçmiş olsun rabbim kimseye yasatmasin

Tepki
1.673
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@.melih.

Kullan kullan..ama düz yolda kullan..
Deli gibi ayağa kalkıp kasları zorlayıp yokuş çıkma..
Sakin tempoda yürüyormuş gibi kullan..
Çok faydalı.. hiçbir zararı yok..:)

B

BF Okuru

Misafir
@cazci maalesef ben de de benzer problem var. 2 aydır düzenli quadriceps egzersizi vee gunde ortalama 1.15 dk yuzuyorum. Bunlara ragmen tam gecmedi agrilarim. Hafifliyor lakin bisiklete binince on dizde problem yasiorum ve spordan sonra dizleri uzatma ihtiyaci hissediyorum. Fulya acibademdeki spor hekimine gittim verdigi egzersizleri de yapiyorum ama daha tam gecmedi. Eylul'e kdr bekleyip, gecmezse tekrar hekime gidicem. Bir de benim bisiklet 25 senelik mtb. Onu topluyorum da acaba kilitli pedala gecsem dizlerime binen yuk azalir miki?

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
Geçmiş olsun :) her derde deva bisiklet ehehe :D, bende tatildeyim 1 aydır sürmedim beynime vurdu :)

Tepki
1.673
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@btaskazan

Bisiklet 25 senelikse en az 25 kg dır..attım kafadan..:)
Ama ordan başlamak lazım..:)

B

BF Okuru

Misafir
@anti panik hocam valla ekonomik kosullar elverse dukkan senin :) ama bisikleti baya bi modifiye ettim.Yani bir bisiklet parasi gitti :) Sele, sele borusu, gidon gidob bogazı, lastikler fren ve vites sistemi degisti. Bir son hamle kitli pedal ve ayakkabi almak kaldi. Bir de seviyorum keratayi, kiyamiyorum degistirmeye. Biran once duzelip suruse baslamak istiyorum. Artik sabirsizlanmaya basladim valla...