Performansı parayla satın alamazsınız!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında tolga1976 tarafından paylaşıldı.

 1. tolga1976

  tolga1976 Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Merhaba yeni başlayanlar.

  Başlıkta çok ince bir ayrıntı var. Para ve performans.

  Turlarda her zaman yeni başlayanlar ya da turlara yeni katılanlarla sürekli karşılaşıyorum. Elimden geldiği kadar güven aşılamaya özen gösteririm arkadaşlara.

  Toplu turlarda kendi ekipmanınızdan ve bisikletlerinizden daha kaliteli ve daha donanımlı makinalarla karşılaşırız. Bende modelini ilk kez gördüğüm her bisikleti sahibinden izin alarak inceler, parçalarına dokunur çalışma mantığını anlamaya çalışırım.

  Her zaman sizden daha kaliteli giyinen ve model olarak sizinkinden daha üst seviyede bisikletleri görürsünüz. Sonra nerden aldın, kaça aldın, taksit yapıyo mu şeklinde sohbet değişir.

  Bakın. Altınızdaki bisiklet ne olursa olsun, üzerinizde kıyafetiniz nasıl olursa olsun bunlara sakın aldanmayın. Önemli olan performansdır, dayanma gücüdür. Her türlü hava şartlarında uzun süre pedallayabilecek kadar deneyime sahip olmaktır.

  Benim altımda Kron XC500 hidrolik kilitlemeli ve hidrolik disk frenli makina var. Ama ben yokuşlarda tıkanırım tempomda düşer ve arkada kalırım hep. En arkada kalmaktan, grubu sürekli bekletmektende korkmayın, ben korkmuyorum çünkü:D
  Sonra bir bakarım adamın ya da hatunun biri sade kadrolu bisikletiyle uçar gider yanımdan. Disk fren, kilitlemeli maşa, marka kadro hak getire.

  Vay be derim keşke bende öyle olabilsem.

  Gördüğünüz gibi, pedal üstünde asıl olan performansdır. Bisikletinizi bir kenarda tutmayın, her mevsimde her fırsatta birazda fırsatları zorlayarak düzenli olarak binmeye çalışın.

  Birde benim bu yazımdan sonra performansınız düşük diye turlara katılmamazlık yapmayın. Yoksa bana kim eşlik edecek arkada;)
   
 2. Burak AŞIK

  Burak AŞIK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  931
  Beğeniler:
  428
  Şehir:
  EskişehiR & İstanbuL
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bu konuda babamı örnek almışımdır hep. Banada bisiklet sevgisini aşılayan o olmuştur zaten. Kendimi bildim bileli bisiklet kullanan bu adamın, 5 milyarlık bisikleti olan çoğu arkadaştan daha performanslı gidebileceğine eminim. Hatırlarım, yaklaşık 20 kiloluk eski bisikletim altındayken 60 km arkamdan ayrılmadan sürmüştü. Yolun sonunda ben yeter artık derken, o hadi biraz daha gezelim diyordu ki benim altımda yaklaşık 12-13 kiloluk, üst seviye denilebilecek bir bisiklet var ve 30 yaş daha gencim:)
   
 3. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Konu o kadar güzelki, özenle seçilmiş ve anlatım mükemmel.
  En sevmediğim muhabbet, kimin bisikleti kaç kiloymuş, onun kıyafeti şu kadar kaliteymiş v.s. v.s. Tamam bisikletin hafif olması, karbon, titanyum olması, xt, xtr, ultegra olması önemli olabilir. Ancak altında 3-5 milyarlık bisiklet olupda gidemeyen veya aman bir şey olmasın diye basamayan bir sürü bisikletli de var. Performans çok önemli.
   
 4. kron_xc4000 esk

  kron_xc4000 esk Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  938
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  Moral antreman son olarak her şey bacakta biter...
   
  tolga1976 bunu beğendi.
 5. Yasin Kukur

  Yasin Kukur Bisikletkolik

  Kayıt:
  27 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.186
  Beğeniler:
  401
  Şehir:
  Samsun-Manisa
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Dün gece saat 03:00 sularına kadar Ömür arkadaşımla bol bol konuştuk bu antreman konusunu. Onunla konuşunca kendimi çok bitkin gördüm ve okuldaki body ye giden arkadaşlarımı görünce onları azcık kıskandım. :D dün gece itibariyle evde her gece sürekli antremanlar ve her hafta pazar günleri uzun yol bisiklet antremanı yapmaya karar verdim. :)
   
  tolga1976 bunu beğendi.
 6. #6
  tolga1976

  tolga1976 Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Ya işte olay budur.. Bende şu göbeği bir eritebilsem:eek:
   
 7. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  bisikletle kas kütlenizi büyütmeniz çok zordur, bunu da belirtmeli. Fit olursunuz elbet, ama fidan gibi bir fit :)

  kolay gelsin ;)
   
  tolga1976 bunu beğendi.
 8. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Bisikletle kas kütlesinin büymesinin zoluğu yanında, kas grupları tam olarak kendi olağan şekillerini alamazlar. Çünki pedal çevirirken ayak kaslarının hareketleri tam olarak tamamlanmaz. Mesela pedalı iterken yapılan hareket ile bir ağırlığın omuza alınarak yerden kaldırılması hareketi benzeşir. Ancak ayak kasları bisiklette pedal çevirirken ayna kol dişlisinin çapı ve selenin yüksekliği oranında çalışır, ağırlığın yerden kaldırılmasında ise kaslar görevlerini tam yerine getirmiş olurlar.

  Ancak dişli sayısı ve çapı yüksek bir ayna kol, selenin en alt seviyeye indirilmesi bu kasların gelişiminin artması anlamına gelirken, bisiklet sporu açısından saçma bir hareket yapılmış olur. Çünkü en iyi ve en az yoran pedal çevirme işlemi sele borusunun olabildiğince yüksek olması, aynakolun çevrilirken ayağın boşta kalmaması gerekir. Kasın büyümesi için az tekrarlı ağırlık çalışmak gerkirken, bisiklette binlerce kez ayna kol çevirebileck kaslara sahip oluruz.
  Yani kas gelişimi açısından; Vücut Geliştirme ile bisiklet sporu tamamen zıttır desek yanlış olmaz.
   
  tolga1976 bunu beğendi.
 9. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Marifet altındakinde değil üstündekinde derim hep. Bütçeyi fazla zorlamadan idare edecek kadar bisiklet seçilmeli.
   
 10. #10
  tolga1976

  tolga1976 Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Süper yanıt.. Teşekkürler..
   

İlginizi Çekebilir

pic4-depo5percent-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
7.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
58a53c7-kingston-university-21f4138-.jpg
İngiltere'deki Kingston Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre her gün siyah (bitter) çikolata yemek atletik performansı artırmaya yardımcı oluyor. Çoğumuzun bildiği gibi pancar suyu...