Genç yaşta aramızdan ayrılan Bahadır Gürel'in anısına...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
30 km durmadan eğimli güzergahta basan biri olarak ,tek bir bira bile benim dengemi aynen bozar......

Scudo

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Bilgi için teşekkürler. Demek ben kendimi kandırıyormuşum. Antrenman sonrası evde iki tek rakıyla yorgunluk attım mı kendimi iyi hissediyordum ama bundan sonra yapmayayım bunu. Yağ, oksijen ve glikojen metabolizmalarına olumsuz etkisi varsa dinlenme sırasında kullanmamak gerek. Zaten spor esnasında asla tüketilmemeli.
Not: Acaba söylesek rakı için de bir araştırma yaparlar mı ki? :)) (Bir ümit)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ha işte sigaradan sonra kankisi içkide piyasaya çıktı. Zaten ben iti andıktan sonra çomağı hazırlamıştım. Bakalım hangi cevval arkadaşımız performans sürüşlerinde esrarın etkisi, performans sürüşlerinde kokainin etkisi başlıklarını açacak. Merak içinde bekleyişteyim.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Çok çok az alkol olan biriyim. Yıl başında 5 bira içip,ertesi 3 gün boyunca 4 barfiksten fazla çekemediğimi bilirim. Bunu yapmadan evvel +10kg ile 8 barfiks çekebilen biri olduğumu belirteyim. Herkes doğrularını kendi, deneyerek bulsun.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu tarz konuların bisiklet sporuna ve bisiklet kültürüne katkısı nedir? daha öncede sigara olayı adı altında bir başlık açılmışdı oldu olacak hepimiz tekele üye olalım onlarda bu spora sponsor olsun.

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@Bahadır Gürel Çok güzel bilgiler teşekkürler. İyi ya da kötü, bisikletle ilgili olduğu sürece burada herşeyi tartışabilmeliyiz. Özellikle sürüş son rası benim de merakettiğim bir konuydu.
@mehmetsunu arkadaş burda bilimsel bilgi paylaşmış, rica ederim konuyu gerip kapanmasına neden olup bilgi akışını engellemeyin.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Lütfen kişisel seçimleriniz ya da inancınız doğrultusunda yorumlarda bulunmayınız. Herkes sizin inancınızdan ya da görüşünüzden olmayabilir. Bilimsel ya da kişisel tecrübe paylaşımları böyle konular için daha uygun oluyor. Diğer şekilde ortamın gerilmesi kaçınılmaz olacaktır.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Bu arada böyle yorum yapıldı diye yazmadım. Yapan olur mu ki diye yazdım. Lafım şimdilik hiç kimseye.

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kazuya

Dostum peki her bilimsel bilgi sana etik olanın önermesini verebilirmi. Ona bakarsan pek çok sentetik performansı olağanüstü geliştirir ama bu spor etiği açısından sıkıntılı bir durumdur. Uluslararası Spor örgütleri dopingi ilk günah gibi affedilmez bir eylem kapsamına almışlardır. Ha performans arttırıcı etik kurallardan uzak her türlü madde kullanımının serbest olduğu bir spor klasmanınında olabilmesini hep düşünmüşümdür. Böyle bir olimpiyat düzenide olsun. Ama konumuz başka. Evrensel spor kaideleri içinde kalacakmıyız kalmayacakmıyız. Yoksa bence performans arttırmak için biradan başlama. Boş yere hamallık yapar sentetikler daha etkili onlarla işe başlayabilirsin.

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu kesinlikle haklısınız.
Ben alkol kullanmama ramen bırakın bisikleti araba ile bile 1 tane dahi kullanmıyorum. Çok tehlikeli. Bisiklet süreceğim günün öncesinde de içmemeye çalışıyorum.
Ama bu konunun burda tartışılmasına ve bilgilenmemize engel olmasın istedim.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Bilim insanları onu demiş bunu demiş..Ben bilim çevrelerine çokta itimat etmiyorum.Bugün söylediklerini 2 yıl sonra "öyle değilmiş aslında böyleymiş" diye kendileriyle çelişiyorlar.
100 yıldır gezegen dediklerine "yok aslında gezegen sayılmıyor" deyip yine 2 yıl sonra "tamam tamam bu sefer kesin gezegen" diyebiliyorlar.
Alkol içinde sabahları bir kadeh iyi ayağına milleti kekliyorlar.
Kim ne derse desin alkolün her türlüsü adamı bozar.Normal dinç biri gibi haraket edemez ve sağlıklı düşünemezsin.Refleks kavramıda ortadan kalkar.
Özetle;
Sabahları çekersen rakıyı şarabı
Yoldada öpersin direği arabı :)

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
@Candan Biberci
Hangi çevrelere itimat ediyorsunuz, şeyh şıh çevrelerine mi?

Bilimin bir özelliği de kendini yanlışlanabilir kılmasıdır. Sürekli ilerler, deneyler, test eder, yayınlar. Plütoyu gezegen statüsünden çıkarması döneminde keşfedilmemiş pluto büyüklüğünde gezegenlerin keşfedilmesinden sonradır. Yorum yapmadan evvel biraz araştırmanızı öneririm.

Biraya gelince, şu konuya bakayım, belki bişeyler öğrenirim diye açtım, sonuç tam Türkiyeden beklediğim gibi. Sıfır bilimsellik, sıfır kaliteli tartışma, bolca ön yargı, garip metaforik adamların yorumları, sentetikleri bir tutanlar ve kapanış. Boşuna uğraşıyorsun hocam, bu tip konular bize fazla.

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Doğal olmayandan ne kadar uzak durursak o kadar iyidir diye düşünüyorum. Enerji içecekleri, yapay meyve suları, kola gibi. Hatta kutu sütlerin bile süt özelliği taşıdığını düşünmüyorum.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@BurakS Ne alakası varki şeyh filan?Yorumun biraz saçma olmuş ama olsun sonuçta burada herkez fikrini yazabilir.

Bekir EREN

Üye
Tepki
220
Bisiklet
Lapierre
Herşeyin doğalı her zaman iyidir. Ama malesef insanlar hızlı sahip olmaya gelmek istedikleri yerlere sürünerek yada tırnaklarıyla gelmek yerine hoplaya hoplaya zıplaya zıplaya gelme çabasındalar. Bilimin geliştirdiği ve insanların bunda bişey yokki diyerek içtiği onca kas yapıcı toz içecekler kanıtıdır. her yerde hızla power marketleri açılmaktadır. kapitalizmin kime ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Alın bunu yiyin için, uçarsınız, gücünüz iki katına çıkar desin, nedir ne değildir incelemeden alır, bakar, yer hatta reklamını yaparız....

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Candan Biberci

Dostum candan biberci bilime itimat etmiyorsun bak bütün bilim adamları bu dediğine alınmış bana dedilerki candan biberci elindeki bizim buluşumuz tablet ile mesaj yazmasın o zaman biz ona kilden tablet gönderelim çivi yazısı ile mesajlarını yazsın dediler. ha mantıklı bence mantıklı.
indir.jpg

candan dostum son aldığım bilgilere göre bu seferde sümerliler kazan kaldırmış. Adamlar kilden milden ama oda bizim zamanımızın bilim adamlarının teknolojisi onada yazı yazmasın diyorlar. sana kala kala dumanla haberleşme kaldı.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
@Candan Biberci Yüzde yüz alakalı, çünkü itimat etmediğin bilim çevreleri bana mesaj yazdığın bilgisayarı, telefonu, bineceğin bisikletin donanımlarını, günlük hayatta kullandığın herşeyi tasarladı ve icat etti. Genelde bunlara, yani bilime burun kıvıran, aklınca laf sokmaya çalışan, bir gün dediği diğerini tutmuyor diyenin hangi çevreler olduğunu bildiğimden soruyu sordum, alınacak bişey yok.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@BurakS
@mehmetsunu
Arkadaş nasıl bir ortamdasınız bilmiyorum ama muhtemelen yediğiniz yada içtiğiniz bir şey size dokunmuş yada oksijeni az bir ortamdasınız :D
Ben bilim insanlarıda çelişiyor dedim biriniz işi şeyhe bağladı birinizde yontma taş devrine..
Birinizin Tekelden birinizinde Aplledan hissesi var sanırım bu denli ateşlendiğinize göre :)

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel bu aralar araştırdığım ama cevabını bulamadığım bir sorum var. Antrenman sırasında alınan protein tozunun etkisi tam olarak nedir? Jel kullanımı yada protein bar kullanımı uzun yokuş lari çok daha rahat çıkmama yardımcı olurken bir bidon protein bir bidon su şeklinde sürüşleri yapsam vücuda ne kadar etkisi olur çok merak ediyorum. Çevremdeki yarışçı arkadaşlar özellikle protein tozu kullanmam şeklinde beni yöneltiyorlar. Tabiki spor salonunda üst vücut çalışma desteği ile.

Bu konu hakkında fikriniz nedir?

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel