Performans sürüşlerinde alkolün yeri

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Onur YCL Ormancılar sizin için ne ifade etmekte acaba merak ettim açıkçası.
Ormancı deyince zihninizde oduncu gömlek giymiş elinde baltayla gezen kaba saba tipler canlanıyor sanırım..
Sizin gibi tahsil görmeselerde onlarda bir meslek icra etmekteler bunu unutmayın.

Scudo

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Baştan belirteyim, söyleyeceklerimin hiç bir bilimsel dayanağı yoktur, varsa da benim haberim yoktur;

Antreman öncesi, esnası, sonrası her aşamasında içip bu işi tecrübe etmişliğim bolca bulunuyor.

1- Antreman öncesi akşamı, örneğin cmt akşamı güzelcene içmişim sabah da bisikletle antreman yapılacak;
Ertesi güne zaten oldukça fazla su kaybetmiş, kaslar kendinden geçmiş lapa gibi uyanıyorsunuz, hele bir de içilen gece alkol sigara birleştirildiyse, ertesi gün antremanı performans yerlerde bile değil yerin dibinde adeta. Antremana zaten eksi su ile başlamışken antreman esnasında vücudun su ihtiyacını karşılamak neredeyse imkansızlaşıyor ve bence ölüme kadar gidebilecek sorunlara gebe olabilir.

Sürüşten hemen önce 1 bira veya bir shot basit alkol, başlangıçta performansı yüksek tutup, düşüşü hızlandırıyor.

Downhill vb. şeyler yapacak isem parkura araçla çıkarken bir tane bira içmem iniş performansımı %20-30 iyi yönde etkiliyor, bunun sebebi de cesaretimi arttırıyor ve biraz daha gözü kara inebiliyor olmam. Yani benim gibi korkak değilseniz sizde bir işe yaramayabilir.

2- Sürüş esnasında;
Sürüş esnasında alkol alımı başlı başına mantıksız bir durum, zaten bisiklete binmişsin, zevk aldığın bir işi yapıyorsun, niye bir de alkolü işin içine sokasın ki. Diyelim ki soktun, zaten performans sürüşüne çıkmamışsın demektir. Hem performans sürüşüne çıktım, hem de sürerken içerim diyorsanız, çok su kaybetmenize neden olup kesinlikle performansı düşürüyor.

3- Sürüş sonrası;

Ağır bir antreman yaptıysanız, çok çabuk kafanız güzel oluyor ve çok çabuk uyuyorsunuz, aşırısının mutlaka zararı vardır ama ağır veya hafif antreman sonrası bahçede oturup bir tane buz gibi bira içmeyi seviyorum. Veya makarna bira da güzel oluyor, hem bir yerde ibadet.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Ne zaman acilan bir topic'in icinde insanlarin genel yaygin inanisina ters birseyler var, hurraaa hemen hucum ediliyor...

Anlamak guc gercekten..

Spordan once alkol almanin faydali olacagina inanmiyorum, spor sonrasi icilecek soguk bir bira ferahlatir, dustan sonra da guzel bir muzik esliginde iceceginiz bir kadeh kirmizi sarap da yasam kalitenize iyi gelir. :)

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.306
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Su ve sıvı kaybı yaratabileceği için özellikle biranın zararlı olduğunu düşünüyorum. Belki kalbi kuvvetlendirebilecek viski ya da şarap faydalı olur.
Ama emniyet şeridinde giden bisikletçilerin bile üstüne üstüne araç sürülen ülkemizde uzun yola çıkmak için cesaret versin diye alkol veya keyif verici madde almak da pek anormal bir davranış sayılmaz :)

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Söylemeyi unuttuğum bir durum var, sürüşten hemen önce veya sürüş esnasında, arasında alkol aldı iseniz ve bir kazaya karışırsanız ve alkollü olduğunuz tespit edilirse, alkollü otomobil kullanmış gibi ceza alır, ve kazadan direkt olarak sorumlu tutulursunuz, haklıyken haksız durumuna düşer, açılan maddi zararı da cebinizden karşılamak zorunda kalırsınız.
Yani DH öncesi bi bira iyidir :D

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Ben sürüş öncesi ve sürüş esnasında kesinlikle alkol kullanmıyorum. Çünkü olaya yaklaşımım araba kullanımı ile aynı. Prensibimdir herhangi bir araç kullanıp trafiğe çıkıyorsam alkolden uzak dururum. İşin komik tarafı bu prensibimden hayatımda birkere taviz verdim ve ondada ehliyetimi 57 promil ile 6 ay kaybettim. :) Sürüş sonrası kullanımım ise sadece pazar günleri 100+ km performans sürüşü yaptıysam eve dönünce duş sonrası bir bira içerim. Hem mineral olarak katkısı bulunmakta(tabiki başka şeylerlede bu ihtiyaç karşılanabilir, tamamen tercih meselesi) hemde gevşeme ile güzel bir uyku uyuyabiliyorum. Ayrıca bilirsiniz uzun süre yüksek performansa cevap vermek için metabolizma hızlanıyor ve bu tur sonrası vücudu ateş basması hissi veriyor. Soğuk birada işte tam bunun üştüne harika gidiyor.

sabitkamera

Daimi Üye
Tepki
644
İsim
Andaç Işık
Bisiklet
Diğer
@mehmetsunu

Isterseniz ben hemen açayım kokainin etkisi başlığını. Bildiğiniz gibi performans sürüşlerinde ve yarışlarda kokain pozitif etki eder ve bu yüzden doping olarak kabul edilir.

eness

//**
Tepki
228
İsim
Enes
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yoktur, net.

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
Sigarayı zararsız göstermeye çalışan bir bilim kuruluşu vardı. İsmini hatırlayamadım ama varlığından eminim. Zararlarını araştırıyoruz derken hep pozitif yön vermeye çalışırlardı. Tütün ve alkol baronları bu işin arkasındayken bir bilimsel kuruluşun yaptığı böyle bir açıklama ancak altında yeni fonlar yattığı için yapılmıştır diye düşünüyorum. Herkes bir Tesla değil aklında saadece bilim üretmek olsun.

Şahsi fikir olarak şunu diyebilirim. Ben alkol kullanmıyorum , gerek inancım gerekse etkileri yüzünden. Vaktinde kullandığım oldu. Ama şunu gördüm; metabolizmanın dengesini bozuyor, düşünme yetisini etkiliyor, sindirimi sonucu ortaya çıkan şeker vücuda enerji olarak yansıdığını düşünsek bile insülin dengemizi alt üst ediyor, bu da halsizliğe sebep oluyor, hücrelerden suyun dışlanmasına sebep oluyor. Daha da türetmek mümkün. Bunlar yeterli performansa etkisini anlamak için.

Son olarak buraya acaba diye açtığımız bir konu yarın 15 16 yaşındaki genç kardeşlerimiz arasında "bir yerde okudum bira performansa iyi geliyormuş" tarzı mitlerin yayılmasına sebep olacak kulaktan kulağa aktarılırken. Malum okuyan araştıran bir millet değiliz bu sebepten duyduğumuza inanmaya meyilliyiz. Bu yüzden tartıştığımız şeyleri biraz daha özenli seçelim lütfen.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
@Gökhan Taflan Ben araştırmada alkolü öven bir şey göremedim. Siz sanki bilimsel araştırma alkol tüketilmesini öneriyor gibi cevap vermişsiniz. Açıkça hem spor esnasında hem de spordan sonra içmeyin, zararlıdır demiş daha ne desin? Diğer görüşler kişiseldir. Biri "Ben kullanırım, kendimi iyi hissederim, bunu da paylaşırım, beni bağlar." diyebilir, başka biri de inancından veya kötü tecrübelerinden dolayı tavsiye etmez, ona da saygı duyulur.

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
@ozgurgokalp Anlatmak istediğimi tam açamamışım. Yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Alkole olumlu bir yorum yapan bir bilimsel kuruluşun yaptığı böyle bir açıklamanın... diye devam etsem anlaşabiliriz sanırım.

• Beğen
Tepkiler: ozgurgokalp

A.Samed.Y

Aktif Üye
Tepki
100
İsim
Abdussamed
Bisiklet
Salcano
neticede alkol hücredeki su ile tepkimeye girip hücreyi susuz bırakan dolayısıyla az veya çok sarhoşluk veren bir madde, sporcu kesinlikle alkolden uzak durmalı