Performans sürüşlerinde alkolün yeri

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde Bahadır Gürel tarafından 11 Mart 2016 tarihinde paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.252
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Sponsorlu Forumda daha önce bununla ilgili konular açılmıştı: Performans sürüşü öncesinde, esnasında veya sonrasında bira içmenin performansa etkisi var mı?

  Uyarı: Ne alkol fanatiğiyim ne de alkol düşmanıyım; hayatında bir şekilde birayla içli dışlı olanlar gibi, biranın performans sürüşlerine nasıl etki ettiğini merak edenlerdenim.

  alkollü bisiklet sürmek..

  Alkollü bisiklet kullanmanın zararları

  Alkol ve Spor

  Bunların dışında benim hatırladığım birkaç güzel konu daha vardı, ama tahmin edeceğiniz üzere, içki konusunda tartışmayı pek bilmediğimizden olsa gerek, bunlar silinmiş.

  Kişisel tercihim şöyle: Performans turu öncesinde veya esnasında bira içmenin yararlı olmadığı ama sıcak bir günde yapılan performans sürüşü sonrasında buz gibi biranın iyi geleceği yönünde.

  Ancak Cycling Performance Tips yazarının alkolle ilgili yazısı bu tartışmalara biraz daha açıklık getirecek nitelikte.

  Özetlemem gerekirse: Performans sürüşü öncesinde kanda tespit edilebilir oranda alkol alınırsa, güç üretiminde önemli bir düşüş yaşanıyor. Bunun nedeni yağ yakım metabolizmasının hızında düşüş olması (özellikle uzun mesafe dayanıklılık sürüşü yapanlar için kötü haber). Diğer tartışılan konu ise alkolün hücrelerde oksijen kullanımı ve glikojen yakımında negatif etki ettiği yönünde.

  Peki recovery?

  Sürüş sonrasında biranın etkisi nasıl? Genel görüş, sürüş sonrasında alkol alımının vücudun kendini yenilemesine olumsuz etki ettiği yönünde. Bu, şu anlama geliyor: ertesi gün bir tura çıkılacaksa günün yorgunluğunu birayla gidermek iyi fikir değil. En azından yazarın belirttiği oranın altında alkol almak çözüm olabilir.

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  "PERFORMANCE
  If you drink before you ride (in other words have a detectable blood alcohol level), there is a negative impact on performance. Alcohol equivalent to one and one-half 12 ounce cans of beer has a demonstrable negative impact on performance (power output with EtOH: 233 +/- 23 watts versus Control: 243 +/- 24 watts). Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
  Why? A decrease in fat metabolism has been documented (which may have an additional impact on endurance riders). But is also speculated that there is a direct alcohol effect on the muscle cells, limiting their uptake and metabolism of glucose.
  And of course there is are coordination and attention variables that could be a factor. Alcohol impacts judgement and/or reflexes. “.....alcohol or drug consumption and non-helmet use were cyclist-related variables associated with a higher risk of crash.“ Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.. And not only is the risk of a crash increased, the severity of any injury sustained was increased as well “.....riders who reported alcohol use were more likely to sustain a head or brain injury.”Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
  So we have ample evidence that any alcohol in the few hours before a ride is a poor idea.
  RECOVERY
  How about that beer after a ride? One concern was been the possible dehydrating effects of alcohol post ride. But this study (which allowed ad lib water along with the beer) shows that worry has been overblown.Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
  There is some literature that documents a decrease in muscle recovery after resistance exercise when ingesting 1 gram of alcohol per kg body weight. Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.. But a more recent article (2014) concluded that at a lower dose there were minimal performance risks. “Additionally, if athletes are to consume alcohol after sport/exercise, a dose of approximately 0.5 g/kg body weight is unlikely to impact most aspects of recovery and may therefore be recommended if alcohol is to be consumed during this period.”
  How much is 0.5 gm alcohol/kg BW? Beer contains between 4 and 7 percent alcohol by volume, with the average being 5 percent alcohol by volume. 12 oz. x 5 percent alcohol by volume = 0.6 oz. of alcohol x 30 grams per ounce = 18 grams of alcohol in a 12 ounce can of beer. 0.5 g /kg for a 70 kg athlete = 35 grams. So 0.5 gm/kg = 2- 12 ounce cans of beer.
  Go beyond this and there are definite performance risks. “ ….....alcohol consumption during the evening after competitive rugby matches may have some detrimental effects on peak power and cognitive recovery the morning after a Rugby League match.” Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. But these were rough and tumble rugby players who not only play hard, but also drink hard (I.e a significant dose of alcohol after a match).
  Take away points?
  1) Alcohol has no place as a pre event or on the bike supplement. It negatively impacts power output as well as increases the chances of serious injury.
  2) Alcohols benefit over non alcoholic recovery drinks is the enjoyment of the camaraderie of a “beer with your buddies”. There is no evidence is harmful when taken in moderation and I plan to continue with my occasional cold beer after a hot rid"
   
 2. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe 2016 ikincilik ,2017 gran fondo birincilik

  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  35.697
  Beğeniler:
  48.579
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  30 km durmadan eğimli güzergahta basan biri olarak ,tek bir bira bile benim dengemi aynen bozar......
   
 3. ozgurgokalp

  ozgurgokalp Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  392
  Beğeniler:
  710
  Şehir:
  Fethiye/MUĞLA
  Bisiklet:
  Cannondale
  Bilgi için teşekkürler. Demek ben kendimi kandırıyormuşum. Antrenman sonrası evde iki tek rakıyla yorgunluk attım mı kendimi iyi hissediyordum ama bundan sonra yapmayayım bunu. Yağ, oksijen ve glikojen metabolizmalarına olumsuz etkisi varsa dinlenme sırasında kullanmamak gerek. Zaten spor esnasında asla tüketilmemeli.
  Not: Acaba söylesek rakı için de bir araştırma yaparlar mı ki? :)) (Bir ümit)
   
 4. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  5.241
  Beğeniler:
  12.107
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Ha işte sigaradan sonra kankisi içkide piyasaya çıktı. Zaten ben iti andıktan sonra çomağı hazırlamıştım. Bakalım hangi cevval arkadaşımız performans sürüşlerinde esrarın etkisi, performans sürüşlerinde kokainin etkisi başlıklarını açacak. Merak içinde bekleyişteyim.
   
 5. Onur Ali İmren

  Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ekim 2012
  Mesajlar:
  1.053
  Beğeniler:
  903
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Kron
  Çok çok az alkol olan biriyim. Yıl başında 5 bira içip,ertesi 3 gün boyunca 4 barfiksten fazla çekemediğimi bilirim. Bunu yapmadan evvel +10kg ile 8 barfiks çekebilen biri olduğumu belirteyim. Herkes doğrularını kendi, deneyerek bulsun.
   
 6. Morningstar Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Ocak 2016
  Mesajlar:
  436
  Beğeniler:
  509
  Adı:
  Oğuz T.
  Bisiklet:
  Bianchi
  Bu tarz konuların bisiklet sporuna ve bisiklet kültürüne katkısı nedir? daha öncede sigara olayı adı altında bir başlık açılmışdı oldu olacak hepimiz tekele üye olalım onlarda bu spora sponsor olsun.
   
  Alp Tigin Tengrikut bunu beğendi.
 7. Kazuya

  Kazuya Omnia Causa Fiunt

  Kayıt:
  21 Ocak 2015
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  2.218
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Emrah
  Bisiklet:
  Specialized
  @Bahadır Gürel Çok güzel bilgiler teşekkürler. İyi ya da kötü, bisikletle ilgili olduğu sürece burada herşeyi tartışabilmeliyiz. Özellikle sürüş son rası benim de merakettiğim bir konuydu.
  @mehmetsunu arkadaş burda bilimsel bilgi paylaşmış, rica ederim konuyu gerip kapanmasına neden olup bilgi akışını engellemeyin.
   
 8. ozgurgokalp

  ozgurgokalp Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  392
  Beğeniler:
  710
  Şehir:
  Fethiye/MUĞLA
  Bisiklet:
  Cannondale
  Lütfen kişisel seçimleriniz ya da inancınız doğrultusunda yorumlarda bulunmayınız. Herkes sizin inancınızdan ya da görüşünüzden olmayabilir. Bilimsel ya da kişisel tecrübe paylaşımları böyle konular için daha uygun oluyor. Diğer şekilde ortamın gerilmesi kaçınılmaz olacaktır.
   
  Mert E., The UGUR, Canince ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 9. ozgurgokalp

  ozgurgokalp Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  392
  Beğeniler:
  710
  Şehir:
  Fethiye/MUĞLA
  Bisiklet:
  Cannondale
  Bu arada böyle yorum yapıldı diye yazmadım. Yapan olur mu ki diye yazdım. Lafım şimdilik hiç kimseye.
   
 10. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  5.241
  Beğeniler:
  12.107
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Dostum peki her bilimsel bilgi sana etik olanın önermesini verebilirmi. Ona bakarsan pek çok sentetik performansı olağanüstü geliştirir ama bu spor etiği açısından sıkıntılı bir durumdur. Uluslararası Spor örgütleri dopingi ilk günah gibi affedilmez bir eylem kapsamına almışlardır. Ha performans arttırıcı etik kurallardan uzak her türlü madde kullanımının serbest olduğu bir spor klasmanınında olabilmesini hep düşünmüşümdür. Böyle bir olimpiyat düzenide olsun. Ama konumuz başka. Evrensel spor kaideleri içinde kalacakmıyız kalmayacakmıyız. Yoksa bence performans arttırmak için biradan başlama. Boş yere hamallık yapar sentetikler daha etkili onlarla işe başlayabilirsin.
   
 11. Kazuya

  Kazuya Omnia Causa Fiunt

  Kayıt:
  21 Ocak 2015
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  2.218
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Emrah
  Bisiklet:
  Specialized
  @mehmetsunu kesinlikle haklısınız.
  Ben alkol kullanmama ramen bırakın bisikleti araba ile bile 1 tane dahi kullanmıyorum. Çok tehlikeli. Bisiklet süreceğim günün öncesinde de içmemeye çalışıyorum.
  Ama bu konunun burda tartışılmasına ve bilgilenmemize engel olmasın istedim.
   
  mehmetsunu ve Alp Tigin Tengrikut bunu beğendi.
 12. Alp Tigin Tengrikut

  Alp Tigin Tengrikut Gök Tengri

  Kayıt:
  1 Kasım 2015
  Mesajlar:
  2.267
  Beğeniler:
  10.465
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Alp Tigin
  Bisiklet:
  Trek
  Bilim insanları onu demiş bunu demiş..Ben bilim çevrelerine çokta itimat etmiyorum.Bugün söylediklerini 2 yıl sonra "öyle değilmiş aslında böyleymiş" diye kendileriyle çelişiyorlar.
  100 yıldır gezegen dediklerine "yok aslında gezegen sayılmıyor" deyip yine 2 yıl sonra "tamam tamam bu sefer kesin gezegen" diyebiliyorlar.
  Alkol içinde sabahları bir kadeh iyi ayağına milleti kekliyorlar.
  Kim ne derse desin alkolün her türlüsü adamı bozar.Normal dinç biri gibi haraket edemez ve sağlıklı düşünemezsin.Refleks kavramıda ortadan kalkar.
  Özetle;
  Sabahları çekersen rakıyı şarabı
  Yoldada öpersin direği arabı :)
   
 13. BurakS

  BurakS Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2011
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  219
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Cannondale
  @Candan Biberci
  Hangi çevrelere itimat ediyorsunuz, şeyh şıh çevrelerine mi?

  Bilimin bir özelliği de kendini yanlışlanabilir kılmasıdır. Sürekli ilerler, deneyler, test eder, yayınlar. Plütoyu gezegen statüsünden çıkarması döneminde keşfedilmemiş pluto büyüklüğünde gezegenlerin keşfedilmesinden sonradır. Yorum yapmadan evvel biraz araştırmanızı öneririm.

  Biraya gelince, şu konuya bakayım, belki bişeyler öğrenirim diye açtım, sonuç tam Türkiyeden beklediğim gibi. Sıfır bilimsellik, sıfır kaliteli tartışma, bolca ön yargı, garip metaforik adamların yorumları, sentetikleri bir tutanlar ve kapanış. Boşuna uğraşıyorsun hocam, bu tip konular bize fazla.
   
 14. katran

  katran Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  868
  Beğeniler:
  1.063
  Şehir:
  Bursa gemlik
  Adı:
  harun çevik
  Bisiklet:
  Diğer
  Doğal olmayandan ne kadar uzak durursak o kadar iyidir diye düşünüyorum. Enerji içecekleri, yapay meyve suları, kola gibi. Hatta kutu sütlerin bile süt özelliği taşıdığını düşünmüyorum.
   
 15. Alp Tigin Tengrikut

  Alp Tigin Tengrikut Gök Tengri

  Kayıt:
  1 Kasım 2015
  Mesajlar:
  2.267
  Beğeniler:
  10.465
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Alp Tigin
  Bisiklet:
  Trek
  @BurakS Ne alakası varki şeyh filan?Yorumun biraz saçma olmuş ama olsun sonuçta burada herkez fikrini yazabilir.
   
 16. Bekir EREN

  Bekir EREN Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2014
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  259
  Şehir:
  Kayseri
  Bisiklet:
  Lapierre
  Herşeyin doğalı her zaman iyidir. Ama malesef insanlar hızlı sahip olmaya gelmek istedikleri yerlere sürünerek yada tırnaklarıyla gelmek yerine hoplaya hoplaya zıplaya zıplaya gelme çabasındalar. Bilimin geliştirdiği ve insanların bunda bişey yokki diyerek içtiği onca kas yapıcı toz içecekler kanıtıdır. her yerde hızla power marketleri açılmaktadır. kapitalizmin kime ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Alın bunu yiyin için, uçarsınız, gücünüz iki katına çıkar desin, nedir ne değildir incelemeden alır, bakar, yer hatta reklamını yaparız....
   
 17. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  5.241
  Beğeniler:
  12.107
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Dostum candan biberci bilime itimat etmiyorsun bak bütün bilim adamları bu dediğine alınmış bana dedilerki candan biberci elindeki bizim buluşumuz tablet ile mesaj yazmasın o zaman biz ona kilden tablet gönderelim çivi yazısı ile mesajlarını yazsın dediler. ha mantıklı bence mantıklı.
  indir.jpg
  candan dostum son aldığım bilgilere göre bu seferde sümerliler kazan kaldırmış. Adamlar kilden milden ama oda bizim zamanımızın bilim adamlarının teknolojisi onada yazı yazmasın diyorlar. sana kala kala dumanla haberleşme kaldı.
   
  Alp Tigin Tengrikut bunu beğendi.
 18. dersimo

  dersimo Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2015
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  balıkesir
  Adı:
  onur
  Bisiklet:
  Merida
  Performansa etkisi nedir bilmem de dinlenirken içiliyor bu meret :)
   
  Sebahattin Gerceker bunu beğendi.
 19. BurakS

  BurakS Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2011
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  219
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Cannondale
  @Candan Biberci Yüzde yüz alakalı, çünkü itimat etmediğin bilim çevreleri bana mesaj yazdığın bilgisayarı, telefonu, bineceğin bisikletin donanımlarını, günlük hayatta kullandığın herşeyi tasarladı ve icat etti. Genelde bunlara, yani bilime burun kıvıran, aklınca laf sokmaya çalışan, bir gün dediği diğerini tutmuyor diyenin hangi çevreler olduğunu bildiğimden soruyu sordum, alınacak bişey yok.
   
  The UGUR ve kellemusic bunu beğendi.
 20. Alp Tigin Tengrikut

  Alp Tigin Tengrikut Gök Tengri

  Kayıt:
  1 Kasım 2015
  Mesajlar:
  2.267
  Beğeniler:
  10.465
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Alp Tigin
  Bisiklet:
  Trek
  Sponsorlu @BurakS
  @mehmetsunu
  Arkadaş nasıl bir ortamdasınız bilmiyorum ama muhtemelen yediğiniz yada içtiğiniz bir şey size dokunmuş yada oksijeni az bir ortamdasınız :D
  Ben bilim insanlarıda çelişiyor dedim biriniz işi şeyhe bağladı birinizde yontma taş devrine..
  Birinizin Tekelden birinizinde Aplledan hissesi var sanırım bu denli ateşlendiğinize göre :)
   
 1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
  Duyuruyu Kapat