Pelotonun Sessiz Çığlığı, HTC-Highroad Yol Bisikletinden Çekildi

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.869
  Beğeniler:
  4.914
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Pelotonun Sessiz Çığlığı

  Sponsor bulamadığı gerekçesiyle yol bisikletinden çekilme kararı alan HTC-Highroad, taraflı tarafsız herkesi üzdü. Bob Stapleton önderliğinde son yıllarda başarıdan başarıya koşan takımın hikayesini Ata Atay kaleme aldı.

  Son yıllarda bisiklet dünyasına giren güçlü firmalar pelotonun çehresini değiştiriyor gibi görünse de takımların hâlâ en büyük problemlerinden biri sponsorluk anlaşmaları. Pelotonun en başarılı takımının 2011 sonunda sponsor bulamaması ve dağılması bunun en büyük göstergesi.

  1989 yılında arkadaşının garajında Greg LeMond posteriyle birlikte bisiklete gönlünü kaptıran Bob Stapleton, Deutsche Telekom’un Amerikalı bir isim aradığını öğrendikten sonra 2002’de T-Mobile’ın kadın takımının başına geçti. Her şey hem takımı hem de kendi adına Puerto Operasyonu’ndan sonra değişti.
  Puerto Operasyonu kapsamında T-Mobile’ın yıldızlarının da adının geçmesi Alman telekomünikasyon şirketinin sponsorluktan çekilmesine neden olurken, HighRoad ile anlaşan Bob Stapleton önce takımın başına geçti ardından da takımın merkezini ABD’ye taşıdı.

  Bob Stapleton’ın amacı gençlerden oluşan, doping ile adı dâhi anılmayacak yeni bir takım yaratmaktı. Bu amacına ulaşmak için öncelikle genel klasman iddialısı isimler yerine genç bisikletçileri tek bir çatı altında topladı. Mark Cavendish, Gerald Ciolek gibi adı bilinmeyen yıldız adaylarının yanı sıra Marcus Burghardt, Bernhard Eisel gibi isimlerle temiz bir takım oluşturmayı hedefledi. Takım içi doping testlerine başlayan Bob Stapleton, Alejandro Valverde yerine takıma Mark Cavendish gibi bir ismi dahil ediyordu. İlk sezonunda önce Bernhard Eisel ardından da Marcus Burghardt’ın zaferleri uzun başarı listesinin ilk basamaklarını oluşturuyordu.

  [​IMG]

  Bir sene Columbia’nın da sponsor olarak takıma dahil olmasıyla genel klasman iddialısı isimler yerine bir kaç yıl içinde pelotona damga vurması beklenen Tony Martin’i ve tecrübeli George Hincapie’yi dahil etti.
  Takım içi antidoping programı için reklam yaptığı söylense de diğer takımların da bu yöntemi kullanmaya başlaması ve UCI’ın hâlâ dopingin önüne geçememesi Bob Stapleton’ın farklı bakış açısının farklı ve doğru olduğunu gösteriyordu.

  Yıllar ilerledikçe takım Mark Cavendish çevresinde evrilmeye başladıktan sonra genel klasman iddialısı bir ismin de takımda olmaması eleştireleri arasında mayo rengi ve sponsorlar değişse de zafer sayısı azalmadı, aksine 2009 yılında 76 gibi inanılmaz bir sayıya ulaşıldı.

  Bob Stapleton, farklı karakterli gençleri bir araya getirip onları takım oyuncusu yaparken, yeni yetenekler bulmaya da devam ediyordu. Mark Cavendish gibi genç bir sprinterin çevresinde kurulu bir Fransa Turu takımında, Cavendish etap zaferleri sonrasında ilk olarak takım arkadaşlarına teşekkür ediyordu.

  2009’daki başarıların sonu gelmezken, takım gelecek yıllarda tüm pelotona yetecek yeteneği bir arada barındırıyordu. 2010 yılında hem bu takımın bir parçası olup yıldız olmuş isimler hem de hâlâ yıldız olmak için bu takıma gelen sporcular bir aradaydı. Bob Stapleton’ın takımındaki isimler değişse de yapı hiç değişmiyordu. Takım her zaman zafere ulaşmakta ve farkını ortaya koymakta hiç zorlanmıyordu. Takımın güçlü yapısıyla birlikte genç isimlerin de yarış takvimleri onları bir kaç yıl içerisinde en üst düzeyde pedal çevirecek bir sporcu hâline getiriyordu.

  2010 yılında zafer sayısı azalsa da büyük turlarda ilk podyumu görüyordu Stapleton’ın takımı. 2010 sezonu öncesi takıma dahil olan Peter Velits, Madrid’de podyumda üçüncülük basamağına çıktı ve büyük turlardaki ilk ve tek podyum zaferine ulaştı Stapleton’ın takımı. Pelotonun en büyük yıldız adaylarından biri olan Edvald Boasson Hagen’in Team Sky’a dahil olmasından etkilenmiyorlardı bile.

  [​IMG]

  Her sezon öncesi olduğu gibi önemli isimleri başka takımlara giderken Bob Stapleton genç yıldız adaylarını yetiştirmek için takımına dahil etti. 2011 yılına WorldTour takviminin ilk yarışından zaferle başlayan ekip, Bob Stapleton’ın Fransa Turu sonrasında sponsor bulamazsa sporcularına takımlarla görüşmelere başlamasına izin vereceğini söylemesiyle birlikte bisiklet dünyasında şok etkisi yarattı.
  Son yıllarda kişilerin arkasında olduğu takımların yanı sıra devletlerin ve büyük ulusal şirketlerin milli takım benzeri takımlara destek vermesiyle birlikte çehresi değişen bisiklet dünyası doğru yolda olmadığının sinyallerini veriyordu. Dopingin önüne geçmek için yapılan onca çalışmaya rağmen sponsorların çekindiği bisiklet dünyasının son yıllardaki dominant takımı sponsorsuz kaldı.

  Son olarak HTC-Highroad beyaz üstüne sarı-yeşil-siyah dikine şeritli mayosuyla yollarda olan takım 46 kez zafere ulaştı 2011 sezonunda. Kopenhag’daki Dünya Şampiyonası’nda hem yol hem de zamana karşı gökkuşağı mayolarını giyen isimler HTC-Highroad takımının üyesiyken, yol bisikletinde podyumdaki üç isimde bu takımdan yolu geçen sprinterlerdi.

  Son yılların en başarılı takımının duruşuna ve yapısına rağmen 2011 sonunda sponsor bulamaması ise bisikletteki adaletsizlik ve endüstrileşmenin eli kulağında olduğunu acı bir şekilde gösterdi.

  Kısa kısa sezonlar
  2007 (T-Mobile Team)
  Şubat: Berhnards Eisel Algarve Turu’ndaki etap zaferiyle yeni bir dönemin başlattı.
  Nisan: Marcus Burghardt Ghent-Wevelgem’i kazandı.
  Mayıs: Serguei Gonchar kan değerlerinden ötürü takımdan uzaklaştırıldı.
  Temmuz: Linus Gerdermann Fransa Turu’nda sarı mayoyu giydi.
  Temmuz: Patrik Sinkewitz’in testesteron değerleri pozitif çıktı.
  Aralık: T-Mobile sponsorluktan çekildi.

  2008 (Team High Road)
  Ocak: Andre Greipel dört etap zaferiyle Tour Down Under’da zafere ulaştı.
  Temmuz: Columbia isim sponsoru oldu.
  Temmuz: Mark Cavendish Fransa Turu’nda dör etap kazandı.
  Eylül: Bert Grabsch Dünya Zamana Karşı şampiyonu oldu.
  Kasım: Bradley Wiggins sonsuza dek Mark Cavendish’in lead-out’u olmak istemediğini söyleyerek takımdan ayrıldı.

  2009 (Team Columbia-HTC)
  Mart: Mark Cavendish Milan-Sanremo’da zafere ulaştı.
  Mayıs: Thomas Löfkvist İtalya Turu’nda 6 gün pembe mayoyu taşıdı.
  Haziran: HTC üç yıllık anlaşmayla isim sponsoru oldu.
  Temmuz: Mark Cavendish Fransa Turu’nda altı etap zaferiyle sprintleri domine etti.
  Kasım: Önemli isimlerden bazıları Team Sky’a transfer oldu.

  2010 (Team HTC-Columbia)
  Şubat: Andre Greipel ve Mark Cavendish’in ücret tartışmaları medyada yankı buldu.
  Nisan: Bernhard Eisel Ghent-Wevelgem’i son 4 yılda 3 kez kazandı.
  Temmuz: Mark Cavendish Fransa Turu’nda 5 etap kazandı.
  Eylül: Peter Velits İspanya Turu’nda üçüncü oldu.

  2011 (Team HTC-Highroad)
  Mart: Matt Goss, Mark Cavendish’in Milan-Sanremo zaferini tekrarladı.
  Temmuz: Mark Cavendish beş etap ve yeşil mayoyu giydi.
  Ağustos: Bob Stapleton sponsor aramayı bıraktığını açıkladı ve sporcuların takımlarla görüşmelerine izin verdi.
  Eylül: Tony Martin zamana karşı, Mark Cavendish yol yarışında dünya şampiyonu oldular.
  Ekim: Tony Martin, HighRoad’un son zaferi, Chrono des Nations’ı kazandı.

  Highroad Takımının Zaferleri:
  2007: 33
  2008: 69
  2009: 76
  2010: 57
  2011: 46

  51 büyük tur etap zaferi; 22 Fransa Turu, 15 İtalya Turu, 14 İspanya Turu

  25 12 2011
  Ata Atay
  http://tr.eurosport.com
   
  Derya Keçeci bunu beğendi.
 2. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.303
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Tren dendi mi aklıma HTC treninden başka bir şey gelmiyor.Tüm zamanların en müthiş sprinterlerinden Cawendish ile,inanılmaz zamana karşıcı T.Martin gibi devleri kadrosunda bulunduran Highroad sponsor bulamadıysa,bisiklet sporunu gelecekte büyük bir tehlike bekliyor demektir.Bu büyük takımın dağılmasına çok ama çok üzüldüm.M.Ozkul arkadaşa bu anlamlı veda paylaşımından ötürü teşekkürler.
   
 3. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.836
  Beğeniler:
  1.452
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Teşekkürşer paylaşım için. HTC treni hakikaten son Fransa turunda büyülemişti. Takımın ahengine hayran kalmıştık. Gerçekten çok üzücü çekilmeleri.
  Bisiklette Endüstrileşme ile kastedilmek isteneni daha etraflıca tartışabilir miyiz, tam olarak konu hangi açılardan ele alınmalı, elbette ticari boyutunu biliyoruz ama takımların önündeki engelleri burada etraflıca tartışsak, hem farkedemediğimiz ayrıntıları yakalasak!
   
  Raven_35 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-12-7.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
1917315_10156712026035253_5430136571405157378_n.jpg
Arkadaşlar biliyorsunuz ki sağlık raporu almak için hekiminize başvuruyorsunuz aslında bunların ne kadar önemli tetkikler olduğunu az kişi biliyordur birçok kişi formalite olarak görüyor, hekim...
upload_2016-10-18_9-53-55.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...