Pekmez ve maden suyunu karıştırsak ne olur?

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba ben gezilerimde sporcu içecekleri kullanıyorum.Ancak şu aralar aklımda limonlu maden suyunun içine az bir miktar keçiboynuzu pekmezi koyup bunun gazını alıp sıvı yerine bunu tüketimek var. Bu şekilde tüketimin yararı ve zararı ne olur ?
Makaraya gelmezse sevinirim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Limonlu maden suyunda tıpkı kola gibi asitli içeceklerde olduğu gibi fazla miktarda şeker vardır. Limonlu maden suyunun asitini kaçırın şerbet gibi birşey olur içemezsiniz ama Co2 olunca durum farklılaşıyor aynı zamanda soğuk içiniz ibaresi de bu yüzden var. Bence sade maden suyunun asitini kaçırın ve limon ekleyin. Pekmezde de zaten şeker var gereksiz şeker takviyesi yapmış olursunuz.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şöyle bir bilgi buldum. Bu degerler 50-60 km kaybettiğimiz mineralleri karşılar mı?

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
sıvıları ve besinleri fazla birbirine karıştırmayın derim, yarar sağlayacağım derken daha çok zarar görürsünüz.
her besinin yapısı ve sindirimi ve vücutta meydana getirdiği etki farklıdır. birbirine zıt şeyleri aynı anda alırsanız faydadan çok zarar olur. mesela vişne kan dolaşımını hızlandırır, armut ise yavaşlatır. aynı anda alındığında sindirim sisteminizde ve vücudunuza zararı vardır. besinleri bireysel ve tek tip yiyin. sünnettir bu şekilde yemek. yada birbiriyle uyumlu şeyler yiyin karışımlardan uzak durun:)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
performans suruslerinde karisim yapmadan tek seferde ihtiyaclari karsilayacak besin yada siviyi da soylerseniz bu tavsiyenize bende uyacagim.

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
karışım yapmayın demedim. birbiriyle uyumlu şeyleri karıştırın dedim karıştırılcaksa. yaşınız 38 sanırım bayada bu işin içindesiniz, baya deneme yanılma yapmışsınızdır bulmuşsunuzdur birşeyler elbet. ben sünnet olanı söyledim.o kadar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Burak Salgın

Sünnet? Bu sünneti anlatır mısınız? Bilgilenelim Burak bey.

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
@halil ibrahim duran

yemek yemenin sünnetlerimi? peki sayayım aklımdakileri.

yemekte sıvı içmemek.
et ile birlikte ekmek ve süt ürünleri yememek.
genel olarak tek tip yemek yemek.
yere oturup sol ayağı karnına çekip yemek.
yemeğe tuz ile başlayıp tuz ile bitirmek.
yemek yedikten sonra en az 2 saat birşey yiyip içmemek.
yenen yemeklerin çok iyi çiğnenip yavaş yenmesi.
suyun 2 veya 3 seferde yavaşça emilerek içirilip bitirilmesi.
tatlının yemekten hemen önce yenmesi.

aklıma gelenler bunlar.

ibni sinanın kitabında et ile ekmeğin bir arada yenilmesinin hastalık için yeterli bir sebep olduğu ve tam çiğneyerek yenmeyen yemeklerin insanı deli bile edeceği yazar.
ayrıca besinlerin karakterleri ve neylerin bir arada alınmamasınıda yazar. bildiklerim bu kadar:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Spor içeceği ile alakalı kısmı var mı bu sünnetlerin?

Şa da Ferhat beyin dediği gibi, heyi karıştıralım?

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Burak Salgın

Burak bey konu basligi ve ilk mesaji okursak konu spor ile ilgili spor yaparken alinmasi gereken sivilar ve bunu kendimiz yapabilirmiyizden gidiyor.yani konu sunnet degil veya peygamber efendimiz performans sporlari ile ugrasmadigindan bu konu ile ilgili sunneti oldugunu zannetmiyorum.lutfen ak yapalim derken baska sey yapmayalim tamam sunnetleri hayatimizin icine en fazla sekilde yerlestirelim ama sunnete uymaliyiz diye olur olmaz konularda da sunnet uydurmayalim lutfen.konu ile ilgili sizin soylediginiz sunnetlerin bana gore hic ilgisi yok siz nasil o
ilgiyi kurdunuz anlamis degilim.

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
@Ferhat Köse

anlamadıgım bırsey var spor yapan birinin sindirim sistemi başkalaşım falan mı geçiriyor? spor yaptıgınız ıcın bu kategorinin dışındamı tutuluyorsunuz? yani yanlış alınan bir besinin veya içeceğin spor yaptığınız için sizi etkilemiceğinimizi düşünüyorsunuz? siz robocop falan olmuşsunuz o zaman:) illa spor yapılmasına gerek yok, vücut ritimsel bir harekette olduğu için spor deniyor. yoksa saatlerce kılıç sallamakta vücut açısından bir spordur.
bu konu ile ilgili olan kısmı besin ve nasıl yenilmesi nelere dikkat edilmesi gerektiğidir.nelerin bir arada alınıp alınmamasıdır.spor için enerjiye ve güce ihtiaycınız vardır. yanlış beslenme ile baştan kaybettiniz demektir. yemek insanın herşeyidir, nasıl alakası yok bende pek çözemedim. siz spor yaparken besin yerine mazot mu alıyorsunuz? yoksa besin dışında aldığınız bir katkı falan mı var? her insan gibi spordan önce enerji almak için ekmek,et, makarna vb. şeyler yemiyormusunuz? rica edeceğim. burda insanları kandırdığımız falan yok aksine faydamız olsun istiyoruz.
olur olmaz konularda sünnet uydurmayalım diyerek ayıbın dibine ulaştınız.

@halil ibrahim duran

spor içeceğinden kasıt doğal karışımlar mı? yoksa bildiğimiz enerji içeceklerimi? o konuda pek bilgi yok sanırım. enerji ve güç veren içecekler falan vardır ama ibni sinanın kitabına bakabilirsin abi. faydası olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Burak Salgın

Doğal karışım; zaten arkadaş maden suyu ve pekmez demiş misalen

Madem doğal karışımlar hakkında pek fikriniz yok, neden bahsediyorsunuz?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Burak Salgın

soyle ornek vereyim 14 saatte(mola dahil) 350 km yaptigim turda yaklasik 12 bin kalori yaktim nabiz saatime gore hadi hata payi on bin olsun hadi bana ekmek ile eti karistirmadan bu on bin kaloriyi bir sunnete uydurun da bende ekstra sevap kazanmanin mutluluguna eriseyim.kac dakika max nabizda pedal cevirebiliyorsunuz yada pedala hangi wat degerlerinde guc uyguluyorsunuz bilmiyorum ama pergormas sporculugu farkli birseydir

yine soyluyorum sunnet farkli birseydir gundelik hayat icin tabiki en guzelidir ama her mevzuya da sunnetten girilmez bilimsel gercekler varken.peygamber efendimizin hayatini bilerek iyi analuz ederek sunnetleri gunumuze uyarlamak zorundayiz saatte bin kalori harcayan bir sporcuya sunnete uymali diye garip ornekler verilmez aksine zarari olur saglik acisindan

saatlerce kic sallamayi spor olarak ornek vermissiniz yeni fark ettim kusura bakmayin tum yazdiklarimi geri aliyorum cunku siz performans bisikletciligini hic bilmiyorsunuz bos yere birbirimiz ile tartisiyoruz.kic sallamak ile max nabiz 120 kadans pedal cevirmeyi bir tutan ile beslenme uzerine nasil ortak moktada bulusabiliriz ki tekrar ozur dilerim kusura bakmayin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sünnet aynı zamanda bedenine iyi bakmayı sağlığını muhafaza etmeyi de emreder. Dolayısı ile helal dairesindeki yiyecek ve içeceklerle spor dolayısı ile eksilenleri geri yüklemesi müslümanın yine ödevidir.

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak Salgın
@halil ibrahim duran
@Ferhat Köse

Bir soru sordum konu nerelere geldi.Gerçektende ne alakası var. Gene ben çıkış noktasına geleceğim.Geçenlerde birşeyler sipariş ettim chain reaction'dan yanında denemem için aşagıdaki ürünleri yollamışlar.Ona istinaden biraz araştırdım böyle bir ürün Türkiyede yok.Bunu içmek saglıklımı kararsızım.

halilk

Üye
Tepki
1
Zararlıdır hocam. Eskiden bu tip toz içecekler olmadan insanlar daha güçlüydü. Pekmez yiyin sadece ve su için. Benim önerim bu şekilde. Ben her zaman değil ama birkaç kez pekmez yiyip su içeceğim. Doğal enerji deposu.

Tepki
133
Bisiklet
Mosso
@Burak Salgın

Yemek yerken sol ayak değil, sağ ayak karına doğru çekilerek yemek sünnettir. Yanlış bilgi olmasın.

Ayet ve hadislerde bilgimizi teyit edip yazarsak daha iyi olur diye düşünüyorum.

Ali D.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
b'Twin
Tıpla uğraşan biri olarak sünnetlerin sağlığa çok yararlı olduğunu görüyorum ve hayret ediyorum. Günlük yaşamda sünnetleri inancınız güçlü de olsa zayıf da olsa uygulamanızı öneririm. Spor konusuna gelirsek yolda kuru meyve ve fındık ceviz gibi atıştırmalıkları yiyerek mineral ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yemek yiyeceğiniz zaman yemekten önce su için ve yemeğin üzerinden 1 saat geçmeden su içmeyin. Çok susarım diyorsanız yola 1 saat dinlenip çıkmanızı öneririm. Çünkü mide boşken içtiğiniz su mideden bağırsaklara direk geçer. Fakat yemekle mide dolunca mide ile bağırsak arasındaki kapak kapanır ve midede sindirim başlar. 1-2 saat geçmeden bunun üstüne su içerseniz mideniz davul olur :) İçecek olarak sade maden suyu (asiti alınmış) + limon + Şeker + Çok az tuz önerebilirim. Sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım. İyi akşamlar.